Akcja na zlecenie prokuratury
Realizujemy zadania na zlecenie prokuratury regionalnej – podał podkom. Krzysztof Wrześniowski, rzecznik komendanta Centralnego Biura Śledczego Policji.
Już na wstępie warto zaznaczyć, że interwencja ta nie była spontaniczną decyzją organów ścigania. Jak wyjaśnia podkom. Wrześniowski, działania te są wynikiem zlecenia Prokuratury Regionalnej w Poznaniu. To właśnie ta instytucja nakierowała CBŚP na siedzibę firmy, która od lat zajmuje się internetową wymianą walut.
Stanowisko Conotoxia Holding i Cinkciarz.pl
Zarząd Zarząd Conotoxia Holding uspokaja klientów, potwierdzając w swoim oświadczeniu, że prowadzone przez CBŚP działania są standardowymi czynnościami wynikającymi z toku prowadzonego postępowania w sprawie (a nie przeciwko).
Conotoxia Holding na każdym etapie współpracuje z CBŚP i deklaruje pełną transparentność. Podkreślamy: dzisiejsze czynności są naturalnym elementem prowadzenia postępowania. Nasi użytkownicy nie mają powodów do obaw. Wszystkie środki powierzone nam przez klientów są w pełni bezpieczne - czytamy w komunikacie
Tło śledztwa
Śledztwo, które doprowadziło do poniedziałkowej wizyty, ma swój początek na początku października, kiedy to Komisja Nadzoru Finansowego zawiadomiła prokuraturę o potencjalnych nieprawidłowościach.
Tam było początkowo skierowane zawiadomienie KNF, które dotyczyło ustawy o rachunkowości - chodziło o internetowy system wymiany walut – i ta sprawa została przejęta przez Prokuraturę Regionalną w Poznaniu. Jednocześnie do Poznania trafiło też zawiadomienie z KNF dotyczące podejrzenia przestępstwa oszustwa w tym internetowym systemie wymiany walut - wyjaśniła prok. Anna Marszałek, rzecznik Prokuratury Regionalnej w Poznaniu.
Jak wynika z tych informacji, początkowo zawiadomienie trafiło do Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze, jednak z uwagi na skomplikowanie sprawy i tożsame podmioty gospodarcze, której dotyczy, decyzją prokuratury została ona przekazana do Prokuratury Regionalnej w Poznaniu.
Reakcje i konsekwencje
Na przełomie września i października pojawiły się sygnały od klientów Cinkciarz.pl, którzy doświadczali opóźnień w realizacji usług wymiany walut i przekazów pieniężnych. Zgłoszenia te, jak wynika z doniesień medialnych, były kierowane również do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), który otrzymał 13 skarg dotyczących działalności firmy.
W odpowiedzi na te wydarzenia, spółka zależna kantoru Cinkciarz.pl - Conotoxia sp. z o.o. - wydała oświadczenie, w którym zarzuca Komisji Nadzoru Finansowego uniemożliwienie obrony swojego stanowiska i wglądu do akt sprawy. Z kolei KNF podnosi, iż spółka nie wypełnia swoich obowiązków, co może stanowić zagrożenie dla interesów klientów.
Na tę chwilę prokuratura nie udziela bliższych informacji dotyczących postępowania, co pozostawia wiele pytań bez odpowiedzi. Jedno jest jednak pewne - sytuacja ta rzuca cień na działalność jednego z największych internetowych kantorów wymiany walut w Polsce i z pewnością będzie miała dalsze konsekwencje dla firmy, jej klientów oraz całego sektora finansowego.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
