Dzisiaj RPP podejmie decyzję ws. stóp procentowych

Maciej Badowski
Opracowanie:
Rada Polityki Pieniężnej podczas lutowego posiedzenia najprawdopodobniej nie obniży stóp procentowych. Do pierwszej obniżki dojdzie po wakacjach.
Rada Polityki Pieniężnej podczas lutowego posiedzenia najprawdopodobniej nie obniży stóp procentowych. Do pierwszej obniżki dojdzie po wakacjach. Adam Jankowski/ Polska Press
Rada Polityki Pieniężnej nie planuje obniżki stóp procentowych podczas lutowego posiedzenia – prognozuje ekonomista Banku Pekao, Piotr Bartkiewicz. Jego zdaniem pierwsze obniżki mogą nastąpić dopiero po wakacjach. Obecnie stopa referencyjna Narodowego Banku Polskiego wynosi 5,75 proc. i utrzymuje się na tym poziomie od października 2023 roku.

Brak obniżki stóp procentowych w lutym

Podczas lutowego posiedzenia Rada Polityki Pieniężnej nie planuje obniżki stóp procentowych. Decyzja ta wynika z braku większości wśród członków RPP, którzy mogliby poprzeć taki ruch.

– RPP na lutowym posiedzeniu nie obniży stóp procentowych. Rada dała dostatecznie mocno do zrozumienia, że nie rozważa takiego ruchu. W RPP nie ma też większości potrzebnej do obniżek, nawet ci członkowie, którzy jeszcze w październiku ubiegłego roku mówili o obniżce stóp w marcu, obecnie są bardziej sceptyczni – tłumaczy ekonomista Banku Pekao Piotr Bartkiewicz.

Obecna sytuacja gospodarcza oraz brak konsensusu wśród członków RPP wskazują, że zmiany w polityce monetarnej mogą być odłożone na późniejszy termin. Wpływ na to mają również czynniki zewnętrzne, takie jak sytuacja na rynkach międzynarodowych oraz kondycja złotego.

Prognozy na drugą połowę roku

Choć w lutym nie dojdzie do obniżki stóp procentowych, eksperci przewidują, że zmiany mogą nastąpić w drugiej połowie roku.

Obniżek można spodziewać się w drugiej połowie roku, biorąc pod uwagę warunki, jakie wcześniej RPP postawiła dla obniżek, a także otoczenie gospodarcze, ryzyka dla wzrostu gospodarczego oraz mocnego obecnie złotego. Moim zdaniem obniżki zaczną się po wakacjach – powiedział ekonomista.

Decyzje RPP będą uzależnione od szeregu czynników, w tym od sytuacji gospodarczej kraju oraz globalnych trendów ekonomicznych. Obniżki stóp procentowych mogą być odpowiedzią na potencjalne ryzyka dla wzrostu gospodarczego oraz próbą wsparcia krajowej waluty.

Obecnie główna stopa procentowa NBP, czyli stopa referencyjna, wynosi 5,75 proc. Jest to poziom utrzymywany od października 2023 roku, kiedy to RPP dokonała ostatniej obniżki.

– Sądzimy, że RPP w tym roku łącznie obniży stopy procentowe o 100 pkt. bazowych i stopa referencyjna będzie wynosić 4,75 proc.”– powiedział Piotr Bartkiewicz.

Wpływ decyzji RPP na gospodarkę

Decyzje Rady Polityki Pieniężnej mają kluczowe znaczenie dla gospodarki, wpływając na poziom inflacji, kurs walutowy oraz ogólną kondycję finansową kraju. Utrzymanie stóp procentowych na obecnym poziomie może pomóc w stabilizacji sytuacji gospodarczej, jednak w dłuższej perspektywie konieczne mogą być zmiany.

Obniżki stóp procentowych, które mogą nastąpić po wakacjach, mogą wpłynąć na zwiększenie dostępności kredytów oraz pobudzenie konsumpcji. Z drugiej strony, zbyt szybkie obniżki mogą prowadzić do wzrostu inflacji, co z kolei wymagałoby dalszych działań ze strony RPP.

Rada Polityki Pieniężnej nie planuje obniżki stóp procentowych podczas lutowego posiedzenia, co potwierdzają słowa ekonomisty Banku Pekao, Piotra Bartkiewicza. Prognozy wskazują na możliwość obniżek w drugiej połowie roku, co może mieć istotny wpływ na gospodarkę. Decyzje RPP będą kluczowe dla utrzymania stabilności finansowej kraju oraz wsparcia wzrostu gospodarczego.

Ile wynoszą stopy procentowe w Polsce?

Podstawowe stopy procentowe NBP po styczniowym posiedzeniu RPP:

  • Stopa referencyjna – 5,75

  • Stopa lombardowa – 6,25

  • Stopa depozytowa – 5,25

  • Stopa redyskontowa weksli – 5,80

  • Stopa dyskontowa weksli – 5,85

Harmonogram posiedzeń RPP na 2025 rok

Oto plan posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej na 2025 rok:

  • luty – 4-5

  • marzec – 11-12

  • kwiecień – 1-2

  • maj – 6-7

  • czerwiec – 3-4

  • lipiec – 1-2

  • sierpień– 26 – posiedzenie jednodniowe niedecyzyjne

  • wrzesień– 2-3

  • październik– 7-8

  • listopad– 4-5

  • grudzień– 2-3

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu