- Ostatni raz stopy zostały zmienione dokładnie rok temu i od tego czasu cena pieniądza pozostaje na poziomie 5,75 proc.
- Stopy obniżane były już przez wiele głównych banków centralnych, w tym Europejski Bank Centralny czy niedawno Fed i to od razu o 50 pb. Przed tygodniem także Chiny ogłosiły pakiet stymulacji swojej gospodarki o wartości ponad 114 mld USD.
- Wszystko wskazuje na to, że na obniżki stóp w Polsce przyjdzie nam poczekać do momentu, aż inflacja nie zostanie zakotwiczona w celu NBP, a przynajmniej w pasmie dopuszczalnych odchyleń od niego.
Październikowe posiedzenie RPP. Jaka decyzja ws. stóp procentowych?
Dzisiaj Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję o wysokości stóp procentowych. Oczywiście absolutnie nikt nie oczekuje, że stopy miałyby się zmienić na dzisiejszym posiedzeniu, zwłaszcza, jak podkreśla Michał Stajniak, analityk XTB, jeżeli weźmiemy pod uwagę kilkukrotne zapowiedzi prof. Glapińskiego, że stopy nie zmienią się nie tylko do końca tego roku, ale być może nawet do przyszłego.
– Bazując na przewidywaniach rynku, widać potencjał do 1-2 obniżek w perspektywie 6 miesięcy, ale podobne przewidywania były widoczne 6 czy 12 miesięcy temu. Warto też podkreślić, że dokładnie rok temu RPP po raz ostatni obniżyła stopy procentowe. W sumie na posiedzeniu we wrześniu i w październiku 2023 roku stopy zostały obniżone o 100 punktów bazowych, co miało miejsce tuż przed wyborami do parlamentu – wskazuje analityk i przypomina, że inflacja była wtedy nieco wyższa, ale spadała dynamicznie od wielu miesięcy. Później ten spadek został jednak zatrzymany.
Staniak zauważa, że obecnie inflacja za wrzesień odbiła do poziomu 4,9 proc. z poziomu 4,3 proc. w ujęciu rocznym. Jak wyjaśnia, jest to związane z niższą bazą z zeszłego roku oraz podwyżką cen energii. – Można jednak stwierdzić, że inflacja byłaby obecnie wyższa, gdyby nie ceny paliw czy ceny gazu na rynku. Nierzadko można już spotkać sytuację, kiedy za litr 95 płacimy poniżej 6 zł, co jeszcze niedawno wydawało się mało prawdopodobne – wskazuje. – Oczywiście ta sytuacja może się długo nie utrzymać, biorąc pod uwagę sytuację na Bliskim Wschodzie, choć z drugiej strony cały czas mocny złoty sprzyja niższym kosztom związanym z importem ropy – dodaje.
– Najważniejszym wydarzeniem ostatnich tygodni było obniżenie stóp procentowych aż o 0,5 proc. przez amerykański FED. Wprost wpływa to na kursy walut, umacniając pozycję złotówki. To z kolei powoduje potencjalne zmniejszenie presji inflacyjnej. Rozpoczęcie obniżek stóp przez najważniejszą gospodarkę świata może też być zielonym światłem dla banków centralnych innych państw, że podobne redukcje mogą nie wpłynąć negatywnie na przepływy pieniężne. Pomimo tych wszystkich czynników, decyzja RPP inna niż pozostawienie stóp na obecnym poziomie zostanie odebrana jako spore zaskoczenie – komentuje z kolei Jakub Łapaj, ekspert finansowy w Lendi.
– Rada Polityki Pieniężnej pozostaje obecnie w nieco niekomfortowej sytuacji, bowiem na świecie widzimy ewidentny zwrot w stronę luźniejszej polityki monetarnej. Stopy obniżane były już przez wiele głównych banków centralnych, w tym Europejski Bank Centralny czy niedawno Fed i to od razu o 50 pb. Przed tygodniem także Chiny ogłosiły pakiet stymulacji swojej gospodarki o wartości ponad 114 mld USD – wskazuje Tomasz Gessner, główny analityk Tavex.
– Choć decyzje największych banków centralnych wydawałyby się sprzyjać obniżkom stóp przez RPP, niepokój budzić mogą ostatnie dane na temat inflacji. Według wstępnych szacunków wskaźnik CPI za wrzesień wzrósł już do 4,9 proc., a więc ponownie oddala się od celu Narodowego Banku Polskiego – zaznacza jednocześnie.
Kiedy obniżka stóp procentowych w Polsce?
Zdaniem Stajniaka, przy inflacji rzędu ok. 5 proc. trudno oczekiwać, żeby RPP zdecydowała się na obniżki stóp procentowych. – Biorąc pod uwagę czynniki bazowe, inflacja prawdopodobnie wzrośnie w pierwszym półroczu, co również może prowadzić do niechęci do obniżek – prognozuje. – Być może przestrzeń na obniżki pojawiły się w drugiej połowie roku. Warto wspomnieć, że rynek za rok przewiduje stopy o 100 punktów bazowych niższych niż obecnie, natomiast za 2 lata o 200 punktów bazowych niżej i stabilizację na poziomie ok. 3,5-3,75 proc. – wskazuje.
– W historii RPP zdarzały się posiedzenia, w wyniku których rynek był zaskakiwany decyzją o zmianie stóp procentowych. Przewidywania rynku są wyrażane w pośredni sposób, poprzez wycenę kontraktów terminowych, a te obecnie sugerują, że ewentualne zmiany nie nastąpią w tym roku – komentuje w podobnym tonie Łapaj.
Stajniak zauważa, że sami członkowie RPP czy nawet prof. Glapiński sugerowali, że dyskusje na temat obniżek mogą rozpocząć się już w marcu, choć będzie to zależne od momentu osiągnięcia szczytu inflacji. – Warto podkreślić, że w listopadzie poznamy nowe projekcje inflacyjne, które odpowiedzą nam na pytanie dotyczące tego, kiedy inflacja może zaliczyć szczyt – wyjaśnia.
Ile wynoszą stopy procentowe w Polsce?
Podstawowe stopy procentowe NBP po wrześniowym posiedzeniu RPP:
- Stopa referencyjna – 5,75
- Stopa lombardowa – 6,25
- Stopa depozytowa – 5,25
- Stopa redyskontowa weksli – 5,80
- Stopa dyskontowa weksli – 5,85
Wszystko co musisz wiedzieć o wysokości stóp procentowych w Polsce.
Ile aktualnie wynoszą stopy procentowe w Polsce?
Podstawowe stopy procentowe NBP po październikowej decyzji:
- Stopa referencyjna – 5,75
- Stopa lombardowa – 6,25
- Stopa depozytowa – 5,25
- Stopa redyskontowa weksli – 5,80
- Stopa dyskontowa weksli – 5,85
Ile wynosi cel inflacyjny NBP?
Cel inflacyjny w Polsce jest wyznaczony na poziomie 2,5 proc. z symetrycznym przedziałem odchyleń ±1 pkt proc. Zgodnie z najnowszymi danymi Głównego Urzędu Statystycznego inflacja w listopadzie wyniosła 6,5 proc.
Od czego zależy wysokość stóp procentowych?
Największy wpływ na wysokość stóp procentowych ma sytuacja gospodarcza oraz inflacja.
Harmonogram posiedzeń RPP w 2024 roku
Rada Polityki Pieniężnej w 2024 roku będzie się spotykała:
- styczeń 8 – 9 (poniedziałek, wtorek)
- luty 6 – 7 (wtorek, środa)
- marzec 5 – 6 (wtorek, środa)
- kwiecień 3 – 4 (środa, czwartek)
- maj 8 – 9 (środa, czwartek)
- czerwiec 4 – 5 (wtorek, środa)
- lipiec 2 – 3 (wtorek, środa)
- sierpień 20 (wtorek) – posiedzenie jednodniowe niedecyzyjne
- wrzesień 3 – 4 (wtorek, środa)
- październik 1 – 2 (wtorek, środa)
- listopad 5 – 6 (wtorek, środa)
- grudzień 3 – 4 (wtorek, środa)
Co zależy od wysokości stóp procentowych?
Wysokość stóp procentowych przede wszystkim wpływa na oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych. Z kolei w przypadku kredytów z oprocentowaniem zmiennych od wysokości stóp procentowych zależy wysokość rat kredytu.
Kto decyduje o wysokości stóp procentowych w Polsce?
W Polsce stopy procentowe ustala Rada Polityki Pieniężnej, która jest organem decyzyjnym Narodowego Banku Polskiego.
Harmonogram posiedzeń RPP na 2024 rok
Oto plan posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej na 2024 rok:
- październik 1-2 (wtorek-środa)
- listopad 5-6 (wtorek-środa)
- grudzień 3-4 (wtorek-środa)
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?