Dzisiaj ważna decyzja dla kredytobiorców. Co dalej z ratami kredytów?

Maciej Badowski
Aktualne prognozy publikowane przez banki komercyjne sugerują, że w 2025 roku Rada Polityki Pieniężnej wróci na ścieżkę obniżek stóp procentowych.
Aktualne prognozy publikowane przez banki komercyjne sugerują, że w 2025 roku Rada Polityki Pieniężnej wróci na ścieżkę obniżek stóp procentowych. Arkadiusz Wojtasiewicz/ Polska Press
W środę poznamy decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Rynkowy konsensus zakłada, że stopy wciąż pozostaną na niezmienionym poziomie, a więc 5,75 proc. Ostatni raz Rada zmieniła stopy procentowe w październiku ubiegłego roku. – W większości głównych banków centralnych, z amerykańskim i europejskim na czele, miały już miejsce pierwsze obniżki ceny pieniądza – zauważa Tomasz Gessner, główny analityk Tavex.

Jaką decyzję podejmie RPP ws. stóp procentowych?

W środę, w godzinach popołudniowych poznamy decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Rynkowy konsensus zakłada, że stopy wciąż pozostaną na niezmienionym poziomie, a więc 5,75 proc. – Ostatni raz Rada zmieniła stopy procentowe w październiku ubiegłego roku – przypomina Tomasz Gessner, główny analityk Tavex i jednocześnie zwraca uwagę, że w większości głównych banków centralnych, z amerykańskim i europejskim na czele, miały już miejsce pierwsze obniżki ceny pieniądza. – Nasza Rada ma w tym zakresie nieco związane ręce ze względu na rosnącą ponownie inflację – zauważa.

– Rynek nadal nie spodziewa się kolejnych obniżek przed przełomem pierwszego i drugiego kwartału 2025 roku. Analitycy przewidują, że dopiero wówczas, po dostosowaniu prognoz inflacyjnych, możliwe będzie dalsze luzowanie polityki pieniężnej – wskazuje z kolei Dawid Róg z Lendi.

Jednocześnie zwraca uwagę, że w listopadzie 2024 r. ma jednak istotne znaczenie, ponieważ planowane jest przedstawienie nowej projekcji inflacyjnej. Na podstawie jej wyników Rada będzie rozważać kierunek przyszłych decyzji.

– RPP zwraca obecnie szczególną uwagę na inflację, która, choć spada, może jeszcze wykazywać wzrosty pod koniec roku i na początku 2025 r. Jeśli zostaną zrealizowane zapowiedzi rządu o utrzymaniu niektórych tarcz antyinflacyjnych, takich jak zerowy VAT na żywność, efekty spadkowe mogą być wzmocnione, choć istnieje ryzyko przyspieszenia cen w sektorach zależnych od regulacji – wyjaśnia.

Według wstępnych danych za październik inflacja CPI w ujęciu rocznym wynosi już 5 proc. i jest to 7. z rzędu wyższy jej odczyt. Jak przypomina Gessner, jeszcze w marcu wynosiła 2 proc. – Póki więc trend rosnącej inflacji nie zostanie odwrócony, ta nie zacznie się kierować do celu i nie zostanie w nim trwale zakotwiczona, temat obniżek stóp procentowych w Polsce nie będzie raczej przedmiotem dyskusji – komentuje.

Gessner dodaje, że na przestrzeni dwóch ostatnich lat obserwowaliśmy wyraźne umocnienie złotego. W okolicach września 2022 roku główne waluty kosztowały ponad 5 zł. Spadek ich kursów także pomagał w sprowadzaniu inflacji na niższe poziomy. – W ostatnich tygodniach na wykresach głównych walut obserwujemy jednak zmianę kierunku i złoty ponownie zaczął się wyraźniej osłabiać. Drożejące z tego tytułu, importowane towary zapewne tym bardziej nie pomogą w opanowywaniu inflacji w kolejnych miesiącach, co jeszcze bardziej może odsuwać w czasie termin kolejnej obniżki stóp procentowych przez RPP – prognozuje.

Rynek spodziewa się nawet 5 decyzji o cięciu stóp

– Prawdopodobieństwo cięć stóp procentowych jeszcze w 2024 roku można ocenić na co najwyżej 10-20 proc. – sugerują aktualne notowania kontraktów terminowych. Im jednak dalej zapuszczamy się w 2025 rok, tym prawdopodobieństwo to wyraźnie rośnie – wskazuje z kolei Bartosz Turek, główny analityk HREIT.

Jak podaje, aktualne prognozy publikowane przez banki komercyjne sugerują, że w 2025 roku Rada Polityki Pieniężnej wróci na ścieżkę obniżek stóp procentowych. Łączny spadek kosztu pieniądza prognozowany jest przeważnie na od 75 do 125 punktów bazowych. – Sugeruje to łącznie od 3 do 5 decyzji o cięciu stóp procentowych – każda po 25 punktów. Pierwsza decyzja o obniżeniu kosztu pieniądza w Polsce spodziewana jest najwcześniej w marcu lub kwietniu – wskazuje.

Jednocześnie zauważa, że „optymizm graczy rynkowych jest w tym przypadku trochę większy”. – Najwięksi optymiści wydają się nawet nie wykluczać cięć stóp w bieżącym roku. Choć trzeba mieć świadomość, że prawdopodobieństwo takiego ruchu jest bardzo małe. Rynek nieśmiało sugeruje jednak, że nie wyklucza zupełnie nawet takiego rozwoju wypadków – zaznacza.

– Co więcej, im głębiej zapuszczamy się w przewidywania na 2025 rok, tym większe luzowanie polityki pieniężnej wyłania się z notowań kontraktów terminowych na stopę procentową. 5 listopada kontrakty FRA sugerowały, że w 2025 roku podstawowa stopa procentowa może zostać obniżona o około 1,25 pkt proc. – dodaje.

Tańsze kredyty i gorzej oprocentowane lokaty

Jak wyjaśnia Turek, z punktu widzenia posiadaczy 25-letnich złotowych kredytów ze zmiennym oprocentowaniem oznaczać to może spadek miesięcznej raty o około 10 proc. Jeśli jednak rację ma większość bankowych ekonomistów, to RPP obetnie stopy o 100 punktów bazowych, co skutkować może spadkiem raty o 8-9 proc.

– To co cieszyć może obecnych i przyszłych kredytobiorców niepokoić może oszczędzających. O względy tych banki ostatnio podjęły bardziej aktywną walkę, ale głównie za pomocą promocyjnych depozytów na krótkie okresy. Jest to w pełni uzasadnione, bo jeśli banki też spodziewają się cięć stóp, to nie chcą dziś oferować solidnego oprocentowania na dłużej – zaznacza.

Ile wynoszą stopy procentowe w Polsce?

Podstawowe stopy procentowe NBP po październikowym posiedzeniu RPP:

  • Stopa referencyjna – 5,75
  • Stopa lombardowa – 6,25
  • Stopa depozytowa – 5,25
  • Stopa redyskontowa weksli – 5,80
  • Stopa dyskontowa weksli – 5,85
Co to są stopy procentowe?

Wszystko co musisz wiedzieć o wysokości stóp procentowych w Polsce.

Ile aktualnie wynoszą stopy procentowe w Polsce?

Podstawowe stopy procentowe NBP po październikowej decyzji:

  • Stopa referencyjna – 5,75
  • Stopa lombardowa – 6,25
  • Stopa depozytowa – 5,25
  • Stopa redyskontowa weksli – 5,80
  • Stopa dyskontowa weksli – 5,85

Ile wynosi cel inflacyjny NBP?

Cel inflacyjny w Polsce jest wyznaczony na poziomie 2,5 proc. z symetrycznym przedziałem odchyleń ±1 pkt proc. Zgodnie z najnowszymi danymi Głównego Urzędu Statystycznego inflacja w listopadzie wyniosła 6,5 proc.

Od czego zależy wysokość stóp procentowych?

Największy wpływ na wysokość stóp procentowych ma sytuacja gospodarcza oraz inflacja.

Harmonogram posiedzeń RPP w 2024 roku

Rada Polityki Pieniężnej w 2024 roku będzie się spotykała:

  • styczeń 8 – 9 (poniedziałek, wtorek)
  • luty 6 – 7 (wtorek, środa)
  • marzec 5 – 6 (wtorek, środa)
  • kwiecień 3 – 4 (środa, czwartek)
  • maj 8 – 9 (środa, czwartek)
  • czerwiec 4 – 5 (wtorek, środa)
  • lipiec 2 – 3 (wtorek, środa)
  • sierpień 20 (wtorek) posiedzenie jednodniowe niedecyzyjne
  • wrzesień 3 – 4 (wtorek, środa)
  • październik 1 – 2 (wtorek, środa)
  • listopad 5 – 6 (wtorek, środa)
  • grudzień 3 – 4 (wtorek, środa)

Co zależy od wysokości stóp procentowych?

Wysokość stóp procentowych przede wszystkim wpływa na oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych. Z kolei w przypadku kredytów z oprocentowaniem zmiennych od wysokości stóp procentowych zależy wysokość rat kredytu.

Kto decyduje o wysokości stóp procentowych w Polsce?

W Polsce stopy procentowe ustala Rada Polityki Pieniężnej, która jest organem decyzyjnym Narodowego Banku Polskiego.

Harmonogram posiedzeń RPP na 2024 rok

Oto plan posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej na 2024 rok:

  • listopad 5-6 (wtorek-środa)
  • grudzień 3-4 (wtorek-środa)

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu