Ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Kiedy należą się pieniądze za brak wolnego od pracy?

Mikołaj Wójtowicz
Rozwiązując umowę o pracę pracownikowi nie płaci się za niewykorzystany urlop z całego roku, tylko proporcjonalnie do przepracowanych miesięcy.
Rozwiązując umowę o pracę pracownikowi nie płaci się za niewykorzystany urlop z całego roku, tylko proporcjonalnie do przepracowanych miesięcy. unsplash
Prawo do ekwiwalentu finansowego za urlop, którego pracownik nie zdążył wykorzystać przed zakończeniem stosunku pracy - jest przywilejem zatrudnionego. Co do zasady urlop należy wykorzystać - musi być udzielony pracownikowi w naturze. Wypłata ekwiwalentu pieniężnego jest możliwa tylko w sytuacjach przewidzianych prawem. Jakie są warunki, które trzeba spełnić, aby móc otrzymać ekwiwalent za niewykorzystany urlop? Wyjaśniamy.

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop - ile należy zapłacić?

Rozwiązując umowę o pracę pracownikowi nie płaci się za niewykorzystany urlop z całego roku, tylko proporcjonalnie do przepracowanych miesięcy.

W przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny - czytamy w art. 171 § 1 Kodeksu pracy.

Kiedy należy wypłacić ekwiwalent finansowy?

Nie znajdujemy jednak w tym przepisie ani słowa nt. daty zapłaty ekwiwalentu. Państwowa Inspekcja Pracy za stanowiskiem Sądu Najwyższego uznaje, że jest to dzień rozwiązania stosunku pracy.

Sąd Najwyższy w wyroku z 5 grudnia 1996 r. sygn. I PKN 34/96 stwierdził, że roszczenie o ekwiwalent za niewykorzystany urlop staje się wymagalne w dniu rozwiązania stosunku pracy. Dlatego wg PIP ekwiwalent powinien być wypłacony w tym dniu.

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Kiedy pracodawca nie ma obowiązku wypłacenia?

Zgodnie z art. 171 § 3 Kodeksu pracy pracodawca nie musi wypłacać ekwiwalentu, jeżeli zdecyduje się na podpisanie z pracownikiem kolejnej umowy o pracę. Pracownik może wówczas przebywać na urlopie w trakcie trwania nowej umowy podpisanej tylko po to, by wykorzystać urlop.

Ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy ustala się w oparciu o zasady obowiązujące przy obliczaniu wynagrodzenia urlopowego. Ekwiwalent podlega ochronie tak samo, jak wynagrodzenie za pracę. Za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, w takiej wysokości, jakie by otrzymał pracując w tym samym czasie.

Pracownik otrzymujący wynagrodzenie w oparciu o zmienne składniki - wówczas wynagrodzenie za czas urlopu może zostać obliczone podstawie przeciętnego wynagrodzenia z okresu 3 miesięcy przed rozpoczęciem urlopu.

Szczegółowe zasady związane z wynagrodzeniem za czas urlopu określa Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8.01.1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz. U. z 1997 r. nr 2 poz. 14 ze zm.).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mariusz
Dostałem ekwiwalent za niewykorzystany urlop jak odchodziłem z pracy. Zebrała się spora sumka, starczyło żeby polecieć enterem do Grecji na wczasy. Teraz zaczynam nową pracę, więc zanim nazbieram dni na kolejne wolne to się trochę zejdzie.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu