Ekwiwalent za niewykorzystany urlop - ile należy zapłacić?
Rozwiązując umowę o pracę pracownikowi nie płaci się za niewykorzystany urlop z całego roku, tylko proporcjonalnie do przepracowanych miesięcy.
W przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny - czytamy w art. 171 § 1 Kodeksu pracy.
Kiedy należy wypłacić ekwiwalent finansowy?
Nie znajdujemy jednak w tym przepisie ani słowa nt. daty zapłaty ekwiwalentu. Państwowa Inspekcja Pracy za stanowiskiem Sądu Najwyższego uznaje, że jest to dzień rozwiązania stosunku pracy.
Sąd Najwyższy w wyroku z 5 grudnia 1996 r. sygn. I PKN 34/96 stwierdził, że roszczenie o ekwiwalent za niewykorzystany urlop staje się wymagalne w dniu rozwiązania stosunku pracy. Dlatego wg PIP ekwiwalent powinien być wypłacony w tym dniu.
Ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Kiedy pracodawca nie ma obowiązku wypłacenia?
Zgodnie z art. 171 § 3 Kodeksu pracy pracodawca nie musi wypłacać ekwiwalentu, jeżeli zdecyduje się na podpisanie z pracownikiem kolejnej umowy o pracę. Pracownik może wówczas przebywać na urlopie w trakcie trwania nowej umowy podpisanej tylko po to, by wykorzystać urlop.
Ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy ustala się w oparciu o zasady obowiązujące przy obliczaniu wynagrodzenia urlopowego. Ekwiwalent podlega ochronie tak samo, jak wynagrodzenie za pracę. Za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, w takiej wysokości, jakie by otrzymał pracując w tym samym czasie.
Pracownik otrzymujący wynagrodzenie w oparciu o zmienne składniki - wówczas wynagrodzenie za czas urlopu może zostać obliczone podstawie przeciętnego wynagrodzenia z okresu 3 miesięcy przed rozpoczęciem urlopu.
Szczegółowe zasady związane z wynagrodzeniem za czas urlopu określa Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8.01.1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz. U. z 1997 r. nr 2 poz. 14 ze zm.).
Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?