Elektrownia jądrowa w Polsce. Podpisano umowę na prace przedprojektowe

OPRAC.:
Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Minister Anna Moskwa: To kolejny ważny krok w budowie elektrowni jądrowej w naszym kraju. Da nam ona czystą, bezpieczną, a przede wszystkim własną energię oraz impuls do rozwoju.
Minister Anna Moskwa: To kolejny ważny krok w budowie elektrowni jądrowej w naszym kraju. Da nam ona czystą, bezpieczną, a przede wszystkim własną energię oraz impuls do rozwoju. Twitter@MKiS_GOV_PL
– Wierzę, że dzisiejsza decyzja i dzisiejsza umowa pozwoli nam się czuć bezpiecznie w tych kolejnych latach, gdzie jesteśmy zobowiązani do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski – powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa na konferencji związanej z podpisaniem umowy PEJ z Westinghouse. – Chcemy, aby Polska się rozwijała i wzmacniała bezpieczeństwo energetyczne – podkreślał z kolei Mark Brzeziński, ambasador USA w Polsce. Prezes Polskich Elektrowni Jądrowych poinformował, że jeszcze w tym roku podpisana zostanie pierwsza umowa na projektowanie elektrowni jądrowej w Polsce.

Elektrownia atomowa w Polsce. Umowa PEJ z Westinghouse podpisana

W Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej odbyło się w środę uroczyste podpisanie umowy na prace przedprojektowe pomiędzy spółką Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) oraz firmami Westinghouse Electric Company i Westinghouse Electric Poland (Westinghouse).

W związanej z tym wydarzeniem konferencji prasowej udział wzięli m.in. minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzeziński, prezes zarządu spółki Polskie Elektrownie Jądrowe Tomasz Stępień oraz prezes Energy Systems w Westinghouse Electric Company David Durham.

– Realizujemy kamień milowy, z fazy koncepcyjnej wchodzimy w fazę przedprojektową, przygotowawczą. Jeszcze w tym roku podpiszemy pierwszą umowę na projektowanie elektrowni jądrowej w Polsce – zapowiedział na konferencji prezes spółki Polskie Elektrownie Jądrowe.

Minister Moskwa: To kluczowy projekt dla bezpieczeństwa energetycznego Polski

– Dzisiaj myśląc o roku 2030, 2031, 2032 i wszystkich latach po nich następujących podjęliśmy decyzje o wdrożeniu i doprowadzeniu do końca i do sukcesu, kluczowego projektu dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, jakim jest projekt budowy elektrowni jądrowej w Polsce – mówiła minister Moskwa przed podpisaniem umowy.

Jak podkreśliła, projekt jest budowany "ze stabilnym, doświadczonym, bezpiecznym partnerem". – Projekt, który wpisuje się we współpracę polsko-amerykańską – wskazała.

– Polska i Stany Zjednoczone w ostatnich latach zdecydowanie wzmocniły swoją współpracę w zakresie bezpieczeństwa energetycznego. Nie byłoby terminala LNG bez deklaracji strategicznej współpracy ze strony amerykańskiej, bez stabilnych, bezpiecznych dostaw – dodała.

Jak mówiła minister Moskwa, w roku 2022, kiedy Europa przeżywała kryzys energetyczny, "w Polsce nie martwiliśmy się o bezpieczeństwo dostaw; to o co musieliśmy zadbać, to o godne ceny dla wszystkich odbiorców".

– Wierzę, że dzisiejsza decyzja i dzisiejsza umowa pozwoli nam się czuć bezpiecznie w tych kolejnych latach, gdzie jesteśmy zobowiązani do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski – oświadczyła.

Minister Moskwa: Przed wakacjami kolejna umowa dot. prac przy realizacji elektrowni jądrowej

Jak mówił minister klimatu i środowiska, środowa umowa czyni projekt dotyczący budowy elektrowni jądrowej jeszcze bardziej możliwym. – Już czekamy na kolejną umowę – zaznaczyła. – Zobowiązujemy się, że ta kolejna umowa, kolejny etap jeszcze bardziej wzmacniający współpracę, będzie podpisany jeszcze w tym roku, mam nadzieję, że przed wakacjami – zapowiedziała Anna Moskwa. Jak podkreśliła, byłby to "kolejny krok milowy we wzajemnej współpracy energetycznej".

Jak zapewniła minister Moskwa, "projekt idzie zgodnie ze ścieżką - decyzja środowiskowa jest projektowana, wbrew wszelkim obawom, wszelkie konsultacje środowiskowe z naszymi zagranicznymi partnerami, które odbywamy, kończą się pozytywnie" - zapewniła.

Wskazała, że kolejne etapy tych konsultacji są realizowane. – Projekt jest nie tylko zgodny z harmonogramem, ale (realizowany jest - red.) w trybie przyspieszonym – dodała.

Minister Moskwa zapewniła, że takie tempo zostanie utrzymane do końca realizacji projektu. – Tak, żebyśmy mogli co najmniej 3750 giga dostarczyć do polskiego systemu energetycznego w 2032 r. , a 2026 r. rozpocząć wspólną budowę – wskazała.

Polecjaka Google News - Portal i.pl

Co zakłada umowa między PEJ a Westinghouse?

Podpisana w środę umowa obejmuje 10 głównych obszarów merytorycznych, m.in. opracowanie szczegółowego modelu realizacji inwestycji, przygotowanie oceny bezpieczeństwa, programu kontroli jakości, oraz identyfikację potencjalnych dostawców, z naciskiem na firmy z Polski. Umowa ma pozwolić na rozpoczęcie przez PEJ i Westinghouse pierwszych prac przedprojektowych, zanim dojdzie do uzgodnienia umowy wykonawczej.

Według informacji PEJ, dokument zakłada także przygotowanie zasad zewnętrznego finansowania projektu, czyli wstępne oszacowanie jego wartości.

PAP, i.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Elektrownia jądrowa w Polsce. Podpisano umowę na prace przedprojektowe - Portal i.pl

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu