Zgodnie z ustaleniami dwa bloki Elektrowni Rybnik, z obecnie działających czterech, będą wykorzystywane do końca czerwca 2026 r., a dwa kolejne będą funkcjonowały również w 2027 r. Dzięki tej decyzji uwzględnione zostaną potrzeby sieciowe Krajowego Systemu Elektroenergetycznego i zapewnione zostanie bezpieczeństwo energetyczne, przy jednoczesnym zagwarantowaniu lokalnym odbiorcom w Rybniku niezagrożonych dostaw ciepła – czytamy w komunikacie spółki.
Jak podaje PGE, pierwotnie termin wyłączenia Elektrowni Rybnik wyznaczony był na koniec 2023 roku, co wynikało bezpośrednio z decyzji poprzedniego zarządu PGE GiEK, który pismem z dnia 30.12.2020 roku poinformował Prezesa Polskich Sieci Elektroenergetycznych o zamiarze wyłączenia z eksploatacji bloków energetycznych elektrowni.
W spotkaniu wzięli udział Robert Kropiwnicki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Wojciech Wrochna, minister, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej oraz Dariusz Marzec, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, czas pracy bloków w Elektrowni Rybnik został wydłużony do 2027 roku.
– Dzisiejsze uzgodnienia z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi stanowią przykład konstruktywnego podejścia do zarządzania naszą infrastrukturą energetyczną w ścisłym dialogu z operatorem sieci przesyłowej odpowiedzialnym za bezpieczeństwo energetyczne Polski. Jednocześnie, podtrzymuję nasze deklaracje, że PGE odpowiedzialnie podchodzi do kwestii społecznych związanych z procesem dekarbonizacji i jako Zarząd będziemy podejmować wszelkie możliwe działania zmierzające do minimalizacji negatywnych skutków dla lokalnych społeczności i naszych pracowników – powiedział Dariusz Marzec, prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
Czas działania istniejących elektrowni węglowych jest ściśle związany z zastępowaniem ich elastycznymi jednostkami wytwórczymi umożliwiającymi efektywną regulacyjność sieci. Przykładem takiego działania są oddane w trzecim kwartale 2024 r. przez spółkę PGE Gryfino Dolna Odra dwa bloki gazowe o łącznej mocy 1366 MW brutto, które zastąpią działające tam bloki konwencjonalne.
Grupa PGE realizuje również budowę nowego bloku gazowego o mocy 880 MW w Rybniku. Planowany termin oddania inwestycji przewidziany jest na przełomie roku 2026 i 2027 wpisuje się w taki sposób działania.
Grupa PGE wytwarza około 41 proc. produkcji netto energii elektrycznej w Polsce, a jej udział w rynku ciepła wynosi 18 proc. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r. i wchodzi obecnie w skład indeksu WIG20. Głównym akcjonariuszem spółki jest Skarb Państwa posiadający 60,86 proc. akcji.
