Elektryczne autobusy wyprodukowane w Polsce podbijają europejskie ulice. Zapotrzebowanie na elektryki jest coraz większe

Justyna Madan
Justyna Madan
Elektryczne autobusy Solarisa podbijają Europę
Elektryczne autobusy Solarisa podbijają Europę Solaris Bus
Ateny, Lacjum, Berlin, Mediolan czy Madryt to tylko niektóre z europejskich miast, po których jeżdżą wyprodukowane w Bolechowie-Osiedlu pod Poznaniem elektryczne autobusy Solaris Bus & Coach. Firma wygrywa przetargi i realizuje zamówienia nie tylko w Polsce, ale również w Europie. Pierwszy elektryczny autobus Solaris miał swoją premierę już w 2011 roku.

Jak podaje strona producenta „pierwszy autobus elektryczny firmy Solaris miał swoją premierę w 2011 roku. Kilka lat później Solaris Urbino 12 electric zdobył tytuł „Autobus roku 2017” jako pierwszy w historii pojazd bateryjny.” Takie dane zobowiązują.

Solarisy Urbino electric są całkowicie bezemisyjne i gwarantują niskie koszty eksploatacji. Niski poziom emisji hałasu i drgań czynią je najbardziej pożądanymi, zwłaszcza w centrach miast.

Niemal co drugi autobus elektryczny kupiony w minionym roku w Unii Europejskiej pochodził z Polski. Z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że w 2017 roku eksport elektrycznych autobusów w UE z Polski wynosił 10%. Do października 2020 było to już 46%, a co za tym idzie – Polska została największym eksporterem tego typu pojazdów w całej Unii. Za nią plasuje się Belgia.

W naszym kraju znajduje się trzech producentów autobusów elektrycznych: Solaris, Volvo oraz Man. Jednak najwięcej produkuje i sprzedaje właśnie Solaris. Firma nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa w temacie ekologicznego transportu, ponieważ w 2019 roku premierę miał pierwszy autobus wodorowy, a w planach jest nieustanne rozwijanie marki.

Europa zamawia Solarisy

Solaris należy do hiszpańskiego koncernu CAF, a swoje zakłady produkcyjne ma zlokalizowane w Polsce. Firma jest jednym z największych europejskich producentów autobusów i europejskim liderem w sprzedaży i produkcji autobusów elektrycznych.

  • Ponad 24-metrowe trolejbusy Solarisa Trollino 24 właśnie zadebiutowały na rynku, a pierwsze 16 sztuk pojedzie do stolicy Słowacji, Bratysławy. Na drogi wyruszą w 2023 roku, a wartość kontraktu to prawie 17 milionów euro.
  • Aarhus zostało pierwszym duńskim miastem z elektrycznymi autobusami Solarisa. Zamówiono ostatnio 29 elektrycznych pojazdów, chociaż tych zwykłych od 2006 roku było ich tam już 200, z czego 140 jest nadal w użyciu.
  • W Hiszpanii jeździ już około 300 Solarisów, pierwsze trafiły tam około 10 lat temu. W sierpniu 2021 pojawiła się informacja o kolejnych zamówieniach, tym razem do Katalonii oraz Kraju Basków.

Tylko w Warszawie w minionym roku dostarczono 130 e-busów, 90 do Mediolanu, a 106 do Berlina. „Największymi odbiorcami naszych pojazdów są Niemcy, Włochy, Czechy, Szwecja, Norwegia, Francja, Szwajcaria. Solaris sukcesywnie umacnia się też na pozycji lidera elektromobilności, realizując wielkie kontrakty na dostawy autobusów bezemisyjnych powierzane przez kolejne miasta” – informuje firma.

W 2020 roku firma sprzedała ogółem 1558 pojazdów elektrycznych i jest to najwyższa sprzedaż w 25-letniej historii przedsiębiorstwa. Aż 44% sprzedaży stanowiły pojazdy z napędem alternatywnym – autobusy elektryczne, hybrydowe i trolejbusy.

Zrównoważony rozwój i bezemisyjna przyszłość

Raport Zrównoważonego Rozwoju 2020 to pierwsza publikacja Solarisa, która kompleksowo podsumowuje działania firmy w obszarze ESG (Environmental Social Governance). W trosce o środowisko naturalne, jest on dostępny tylko online. Wniosków jest wiele. To nie tylko 700 bezemisyjnych autobusów dostarczonych w minionym roku ale również redukcja śladu węglowego na poziomie 51%, oszczędności energetyczne czy wizja zrównoważonego rozwoju. Autobusy Solaris wożą pasażerów w 32 państwach. To ponad 20 tys. autobusów dostarczonych do 750 miast.

„Chcemy być aktywnym partnerem dla operatorów komunikacji miejskiej, świadcząc kompleksowe wsparcie dla miast w transformacji transportu na bezemisyjny: przeprowadzamy setki studiów wykonalności, produkujemy najnowocześniejsze autobusy i gotowi jesteśmy dostarczyć wraz z nimi infrastrukturę ładowania. Ponadto stworzyliśmy autorski system zdalnego zarządzania flotą i konserwacji predykcyjnej marki eSConnect” – wyjaśnia Solaris w swoim raporcie.

Firma przyczynia się do osiągnięcia części Celów Zrównoważonego Rozwoju i budowania lepszej przyszłości. W szczególności deklarują aktywną realizację 4 celów, związanych bezpośrednio z ich działalnością:

  • Czysta i dostępna energia
  • Innowacyjność, przemysł, infrastruktura
  • Zrównoważone miasta i społeczności
  • Działania w dziedzinie klimatu

„Misję wdrażania idei zrównoważonego rozwoju interpretujemy jako systematyczne poszerzanie gamy zeroemisyjnych pojazdów i aktywne wsparcie miast zainteresowanych zieloną zmianą w komunikacji miejskiej, ale także jako wprowadzanie nieustannych usprawnień w procesie produkcji, podnoszenie świadomości ekologicznej pracowników firmy oraz użytkowników pojazdów marki Solaris. Chcemy funkcjonować jako integralna część większej całości, a nie oddzielny byt. Troska o środowisko naturalne i społeczne otoczenie to fundamenty, na których budujemy postęp ekonomiczny. Wierzymy, że sukces osiągniemy tylko wtedy, gdy będziemy obdarzeni zaufaniem” – mówi Javier Calleja, prezes zarządu firmy Solaris Bus & Coach sp. z o.o.

W firmie od 2005 roku funkcjonuje certyfikowany system zarządzania środowiskowego, który został wprowadzony w oparciu o normę ISO 14001. Obliguje on do stawiania ambitnych celów przede wszystkim związanych z dążeniem do najwyższej ochrony środowiska, zapobiegania zanieczyszczeniom i ciągłego zwiększania świadomości zarówno pracowników, jak i kontrahentów.

Efektem misji firmy jest fakt, że produkuje i dostarcza do miast coraz więcej autobusów nie generujących emisji CO2, określono ślad węglowy organizacji i podjęto działania zmniejszające emisję gazów cieplarnianych, zainwestowano w energooszczędne rozwiązania w procesach produkcyjnych, a także trwają nieustane prace nad zwiększeniem efektywności energetycznej pojazdów.

„Nowoczesne miasta, w których funkcjonuje dostępny, elastyczny i komfortowy transport publiczny, mogą odegrać kluczową rolę dla zrównoważonego rozwoju świata” – podkreślono w raporcie.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu