Finlandia planuje rurociąg wodorowy m.in. przez Polskę. Ile paliwa mogłoby być przesyłane?

Marek Knitter
Opracowanie:
Grupa Orlen już teraz planuje budowę ponad 100 stacji tankowania wodoru
Grupa Orlen już teraz planuje budowę ponad 100 stacji tankowania wodoru fot: Orlen
Fiński operator Gasgrid poinformował, że planowanym Nordycko-Bałtyckim Korytarzem Wodorowym o długości 2500 km, poprowadzonym przez kraje bałtyckie i Polskę do Niemiec może być transportowane ok. 2,7 mln ton odnawialnego wodoru rocznie.

SPIS TREŚCI NA POCZĄTKU

Operator podał także, że rurociąg wodorowy z Finlandii do Niemiec, przez Estonię, Łotwę, Litwę i Polskę, ma być jednym z pierwszych takich transgranicznych projektów w Europie. Wolumen 2,7 mln ton zielonego wodoru rocznie może zostać osiągnięty do 2040 r.

Z przygotowanego wstępnego studium wykonalności projektu korytarza wodorowego Nordic-Baltic Hydrogen Corridor (NBHC), który został wpisany już na listę priorytetowych inwestycji w Unii Europejskiej wynika, że planowana średnica rury to 1,2 metra, a na odcinku 2,5 tys. km zlokalizowanych będzie kilka stacji kompresorowych.

Potencjał krajów położonych nad Bałtykiem

W pierwszej fazie przedsięwzięcia, do którego operatorzy sześciu krajów przystąpili wiosną tego roku, skoncentrowano się na aspektach technicznych, legislacyjnych oraz gospodarczych. W raporcie wskazano na potencjał państw położonych nad Bałtykiem w zakresie produkcji ekologicznego wodoru powstałego z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, tj. słonecznej i wiatrowej.

- W Finlandii jest doskonały system przesyłu energii i odgrywamy w projekcie kluczową rolę, a kraje UE położone nad Bałtykiem mają duże doświadczenie w infrastrukturalnej współpracy regionalnej, w tym w zakresie przesyłu gazu czy energii elektrycznej – powiedział dyrektor Gasgrid Olli Sipila.

Dekarbonizacja gospodarek w Europie

Budowa korytarza wodorowego wpisuje się w transformację energetyczną i dekarbonizację unijnej gospodarki, w której wodór będzie jednym z kluczowych paliw. Oprócz Gasgrid Finland w projekt zaangażowani są operatorzy: Elering (Estonia), Conexus Baltic Grid (Łotwa), Amber Grid (Litwa), GAZ-SYSTEM (Polska) i ONTRAS (Niemcy).

W grudniu 2022 r. partnerzy podpisali umowę o współpracy w zakresie wspólnej realizacji tego projektu. Z kolei w listopadzie 2023 r. projekt dotyczący tej inwestycji uzyskał od Komisji Europejskiej status projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania w sektorze energetycznym.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu