Spis treści
W środę UOKiK poinformował o rozpoczęciu postępowania wyjaśniającego przeciwko dwóm stronom internetowym oferującym szkolenia inwestycyjne, w tym GrowUp Session. Urząd bada, czy platformy te nie naruszają zbiorowych interesów konsumentów i czy nie są oparte na systemie promocyjnym typu piramida.
Przedsiębiorstwo odpiera zarzuty
Firma GrowUp Session w swoim oświadczeniu zaznaczyła, że informacje przekazane przez UOKiK nie odzwierciedlają rzeczywistego modelu działalności firmy i mogą prowadzić do błędnych wniosków. Podkreślono, że postępowanie wyjaśniające nie jest równoznaczne z postawieniem zarzutów ani wydaniem decyzji administracyjnej.
– Na tym etapie UOKiK nie formułuje jeszcze żadnych stanowisk co do legalności działań przedsiębiorcy – podkreślił przedstawiciel GrowUp Session.
Przedstawiciel firmy zapewnił, że jest ona otwarta na współpracę z urzędem i dąży do jak najszybszego wyjaśnienia wszelkich wątpliwości. Jej celem jest edukacja w zakresie rynków finansowych, a proces ten wymaga zaangażowania i czasu, podobnie jak każda inna forma kształcenia. Firma zawsze wskazuje na ryzyko związane z inwestowaniem, zarówno w materiałach pisemnych, jak i ustnych.
Przedsiębiorstwo zadeklarowało ponadto, że nie promuje modeli łatwego i szybkiego zarobku, a jego komunikacja marketingowa opiera się na rzetelnej prezentacji oferty edukacyjnej. GrowUp Session zaznaczyła, że nie ma wpływu na materiały publikowane w mediach społecznościowych przez osoby trzecie i nie kontroluje tego typu działań.
UOKiK bada działalność GrowUp Session i BE Poland
UOKiK poinformował, że GrowUp Session oferuje pakiety szkoleń dotyczących tradingu na rynku Forex i handlu kryptowalutami. Osoby zachęcające do udziału w programie partnerskim działają przez swoje profile na Instagramie, pokazując wysoki standard życia i chwaląc się dużymi zarobkami, co ma przyciągać nowych uczestników do projektu. Prezes UOKiK weryfikuje, czy działalność GrowUp Session nie narusza zbiorowych interesów konsumentów.
Drugą platformą, sprawdzaną przez UOKiK, jest BE Poland, część projektu Better Experience z Dubaju. Uczestnicy działają jako grupa TPR (Trading People Revolution) i sprzedają pakiety subskrypcyjne do nauki tradingu. Promotorzy rekrutują nowe osoby, które otrzymują zapłatę za sprzedane pakiety i polecanie projektu. Strona jest promowana w mediach społecznościowych.
Urząd ostrzega przed systemami typu piramida
UOKiK zwrócił uwagę na działanie systemów typu piramida, które często maskowane są hasłami "program", "projekt" czy "zarabianie w Internecie". Systemy te promowane są przez influencerów i celebrytów uczestniczących w eventach organizowanych przez ich właścicieli.
Urząd opisał schemat działania: konsument wpłaca pieniądze, poleca platformę innym osobom, a za ich wprowadzenie otrzymuje wynagrodzenie, które pochodzi z wpłat kolejnych zrekrutowanych osób. Korzyści uzależnione są od liczby wprowadzonych do projektu osób, a system finansowany jest z wpłat nowych uczestników. UOKiK podkreślił, że wpłacane środki nie przynoszą wartości dodanej, gdyż nie są inwestowane w aktywa i nie generują zysków.
– Podstawą projektu nie jest sprzedaż towarów lub usług o faktycznej, mierzalnej wartości – zaznaczył urząd.
System działa, dopóki więcej pieniędzy jest wpłacanych niż wypłacanych. Gdy liczba nowych uczestników nie rośnie, system upada, a uczestnicy tracą całość powierzonych pieniędzy, podczas gdy korzyści odnoszą jedynie twórcy piramidy.
