Firmy z tych branż planują podwyżki. Pensje mogą wzrosnąć o ponad 7 proc.

Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska
 Najczęściej wzrostu płac mogą się spodziewać pracownicy budownictwa oraz sektora SSC/ BPO, w którym zleca się firmom zewnętrznym prowadzenie procesów biznesowych – np. księgowości, obsługi HR czy działu prawniczego / 123 rf
Najczęściej wzrostu płac mogą się spodziewać pracownicy budownictwa oraz sektora SSC/ BPO, w którym zleca się firmom zewnętrznym prowadzenie procesów biznesowych – np. księgowości, obsługi HR czy działu prawniczego / 123 rf
34 proc. badanych firm planuje podnieść wynagrodzenia swoim pracownikom w najbliższym półroczu – wynika z czerwcowego raportu Instytutu Badawczego Randstad we współpracy z Gfk.  To – jak wskazują autorzy analizy - niemal połowa liczby firm, które takie podwyżki planowały na początku roku.

Zdecydowana większość, bo 61 proc. firm ma zamiar utrzymać płace na obecnym poziomie. Odsetek firm planujących obniżenie pensji jest marginalny i wynosi 3 proc. Z kolei 34 proc. bdanaych firm deklaruje, że jeszcze w tym roku podwyższy wynagrodzenia swoim pracownikom.

34 proc. badanych firm chce dać podwyżki. Taka będzie ich wysokość

Na jak wysokie podwyżki mogą liczyć pracownicy w firmach, które przewidują wzrost płac? 43 proc. pracodawców deklaruje średnie podwyżki przekraczające 7 proc. - z czego w przypadku 28 proc. będą to podwyżki rzędu 7-10 proc, a w przypadku 15 proc. wynagrodzenia zwiększą się o 10 proc. i więcej. Natomiast 8 proc. przedsiębiorstw nie zdecydowało jeszcze, o ile zwiększą wynagrodzenia. Najczęściej wzrostu płac mogą się spodziewać pracownicy budownictwa (43 proc.) oraz sektora SSC/ BPO (40 proc.). Jednak w przypadku tego drugiego relatywnie najczęściej spodziewane są też cięcia pensji (5 proc.). Najrzadziej wzrost wynagrodzenia deklarują firmy z branży transportu i gospodarki magazynowej (29 proc.) oraz handlu (30 proc.) Wyjaśnijmy, że SSC/ BPO to branża, w której zleca się firmom zewnętrznym prowadzenie procesów biznesowych – np. księgowości, obsługi HR, działu prawniczego.

„Dane pokazują wyraźnie, że większość pracodawców na podwyżki zdecydowała się na początku roku. Zmiany w drugim półroczu mogą wynikać z konieczności dostosowania płac do lipcowego wzrostu minimalnego wynagrodzenia. Może się ich spodziewać ta część pracowników, których pracodawcy ze względu na sytuację przedsiębiorstw nie podnosili płac z początkiem roku i teraz albo mogą sobie na to pozwolić, bo są już pewniejsi co do budżetu, albo nie mają wyjścia, bo dostrzegli wzmożoną rotację pracowników i spadek ich satysfakcji. Są też takie przedsiębiorstwa, które decydowały się na rozbicie planowanych wzrostów płac na dwie tury – tak, aby częstotliwość zmian odpowiadała dwóm etapom wzrostu wynagrodzenia minimalnego” – twierdzi Monika Hryniszyn, Regional HR Leader Northern Europe & Global Talent w Randstad, zacytowana w raporcie.

Z raportu dowiadujemy się też, że wśród pracodawców wzrosła skłonność do zatrudniania: teraz już więcej niż co trzecia firma (31 proc.) zamierza otworzyć nowe rekrutacje w ciągu półrocza – to wzrost o 5 proc. od jesieni. Najbardziej skłonne do zatrudniania firmy działające w budownictwie i SSC/BPO (po 37 proc.). Jednocześnie w drugiej z wymienionych branż widać też największy odsetek firm planujących redukcję miejsc pracy (12 proc.). Najmniej nowych rekrutacji w kolejnym półroczu przewiduje sektor obsługi nieruchomości i firm (15 proc.). Odsetek przedsiębiorstw planujących w najbliższym czasie redukcje zatrudnienia nie odstaje od średnich wyników dla badania i wynosi 7 proc.

Firmy z tych branż będą podwyższać wynagrodzenia

Planom podwyżkowym przedsiębiorców przyjrzeli się też analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Analitycy PIE wskazali, że na wyższe pensje w tym roku mają szansę przede wszystkim pracownicy dużych przedsiębiorstw. Jeśli zaś spojrzymy na branże, to tu zdecydowanie dominuje budownictwo (39 proc. firm planuje podwyżki), a także produkcja (37 proc.). Z badań PIE wynika też, że część firm, które w tym roku już podniosło wynagrodzenia, do końca roku chce jeszcze zwiększyć pensje.

„Wśród firm, które już podniosły wynagrodzenia od stycznia do kwietnia 2024 r., 45 proc. planuje kontynuować podwyżki jeszcze w tym roku, a niemal co czwarte (24 proc.) przedsiębiorstwo, które dotychczas nie podnosiło płac, ma zamiar zwiększyć je do końca roku” – informuje PIE.

Oba badania wskazują na dużą aktywność pracodawców w branży budowlanej. To nie dziwi, bo luka kadrowa w tym sektorze cały czas jest duża, a pracownicy z zagranicy nie zdołali jej całkowicie zapewnić. Zasoby kadrowe branży są niewystarczające do planów inwestycyjnych.

"Mamy rekordową dynamikę wynagrodzeń w czasie dekoniunktury. Dlatego boimy się - i jest to niemal pewne, że kiedy inwestycje infrastrukturalne po 2024 roku rozkręcą się, to dynamika wynagrodzeń w budowlance jeszcze przyspieszy. Nie ma ludzi do pracy, bo bazujemy na Ukraińcach, których na rynku jest 10 razy mniej niż przed wojną" – powiedział Damian Kaźmierczak, główny ekonomista Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa, w rozmowie z portalem WNP.PL.

Źródło: raport Instytutu Badawczego Randstad (we współpracy z Gfk), PIE, Polski Związek Pracodawców Budownictwa

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec sprawy Assange'a. Ugoda z USA zapewnia mu wolność

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu