Forum Ekonomiczne. "Wysoka inflacja i kryzys nie muszą być zagrożeniem dla oszczędności, jeśli odkładamy długookresowo"

Zbigniew Biskupski
Wideo
od 16 lat
Wysoka inflacja, podwyżki cen, topniejące oszczędności, perspektywa zahamowania wzrostu płac – to tematy, które interesują praktycznie wszystkich Polaków. Na XXXI Forum Ekonomicznym w Karpaczu oprócz nowych inwestycji, w tym służących transformacji energetycznej i restrukturyzacji całej polskiej gospodarki porusza się kwestie także bliższe prywatnym portfelom Polaków i ich budżetom domowym.

Pracownicze Plany Kapitałowe to program długoterminowego oszczędzania

Ci, którzy mają oszczędności, poza rosnącymi cenami martwią się ponadto utratą wartości zgromadzonych zasobów, a w związku ze spadkiem wartości akcji spółek giełdowych, wątpliwości te nurtują także oszczędzających na emeryturę, w tym w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych. Inni zastanawiają się, czy w ogóle warto oszczędzać.

– „Drzewa nigdy nie rosną aż do samego nieba”; w oszczędzaniu na dłuższy dystans zawsze są okresy wzrostów kursów i korekt w dół. Rok temu, gdy aktywa szybko rosły, mówiłem, że nie należy wpadać w euforię. Teraz nie ma też powodu do paniki – mówi Bartosz Marczuk, Wiceprezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR).

Jak podkreśla Bartosz Marczuk, oszczędzanie długoterminowe charakteryzuje się tym, że czas niweluje i nadzwyczajne zyski i kryzysową utratę wartości aktywów. W ostatecznym rozrachunku dając przyrost wartości zgromadzonego kapitału. Tak jest właśnie w przypadku Pracowniczych Planów Kapitałowych, które z założenia są instrumentami oszczędzania na długi dystans, aż do emerytury.

W przypadku PPK dodatkowo przejściową utratę wartości, przynajmniej częściowo, rekompensują stałe dopłaty do oszczędności pracowników ze strony pracodawców, które poza innymi atutami, czynią PPK najlepszym sposobem oszczędzania na emeryturę.

Pracownicze Plany Kapitałowe, w których swoje oszczędności emerytalne gromadzą miliony Polaków, są programem długoterminowego oszczędzania. Wpływające do PPK środki są inwestowane przez tzw. fundusze zdefiniowanej daty, które są dostosowane do wieku osoby oszczędzającej, czyli praktycznie inwestują w horyzoncie czasowym kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu lat; tyle ile zostało do wieku emerytalnego. Funduszami zarządzają najlepsi eksperci inwestycyjni, podejmują decyzje o ulokowaniu wpływających pieniędzy np. Akcje konkretnych spółek lub dokonując przesunięć.

Oczywiście inwestowanie z samej natury tego procesu związane jest z ryzykiem. Kursy akcji i innych instrumentów finansowych podlegają wahaniom związanym z trendami na rynkach. Obecnie kursy akcji na giełdzie są niskie. Bieżąca wartość zgromadzonych środków w PPK jest więc z reguły niższa niż jeszcze kilka miesięcy temu, ale dla oszczędzania na emeryturę ważna jest wartość portfela w dniu wypłaty. A do tego czasu wahnięć w dół i w górę może być jeszcze wiele.

Przy okazji warto wspomnieć, że wielu inwestorów indywidualnych wykorzystuje spadki na giełdach do zwiększonego zakupu akcji. W przypadku spółek o dobrych wynikach i perspektywach – a tylko w takie bez zbędnego ryzyka inwestują fundusze – zawsze po okresie korekty w dół kursy akcji zwyżkują i wtedy te kupione po niższych kursach dają dodatkowe zyski.

Centralna Informacja Emerytalna - nowa aplikacja do podglądu pieniędzy odkładanych na emeryturę

Po raz pierwszy wiceprezes PFR przekazał nam na Forum Ekonomicznym w Karpaczu szczegóły związane z nową aplikacją – Centralna Informacja Emerytalna. Ma ona dostarczać nam z pulpitu komputera lub smartfona pełną informację o pieniądzach zgromadzonych na naszą emeryturę we wszystkich trzech filarach: ZUS, OFE, PPK oraz IKE, IZKE itd.

Mając taką wiedzę dotycząca finansów emerytalnych, będziemy mogli nie tylko bardziej racjonalnie zarządzać tymi pieniędzmi, dokonując np. przesunięć i korekt, tam, gdzie to jest możliwe, ale przede wszystkim wybierać najlepszy dla siebie moment przejścia na emeryturę oraz o korzyściach, jakie nam da ewentualne przedłużenie okresu aktywności zawodowej.

Teraz trzeba niemało się natrudzić, by wyliczyć ile wyniosłoby w momencie przejścia na emeryturę świadczenie z ZUS i dodatkowe wsparcie z prywatnego oszczędzania, zwłaszcza jeśli poza PPK posiada się jeszcze pieniądze zgromadzone w IKE czy IKZE.
Dodatkowo osoby, które mimo spełnienia warunków do złożenia wniosku o emeryturę nadal pracują, odkładając moment przejścia na pobieranie tego świadczenia, są uprawnione do specjalnej ulgi podatkowej, tzw. PIT-0 dla seniora, czyli mają dochody zwolnione z PIT.

Centralna Informacja Emerytalna uwzględni wszystkie dane wyjściowe i wyliczy wysokość emerytury z uwzględnieniem wszelkich źródeł na dowolną datę. Dzięki porównaniu takich danych, decyzję o przejściu na emeryturę będzie można podjąć optymalnie, w oparciu o pełne aktualne dane.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu