Fundusze absolutnej stopy zwrotu mają wzięcie. By zarobić, trzeba poznać ich niuanse

Tomasz Michalak/AIP
mat. prasowe
Fundusze absolute return, fundusze absolutnej stopy zwrotu… Polacy coraz częściej słyszą te nazwy, ale czy na pewno wiedzą, na czym polegają tego typu produkty inwestycyjne?

W obliczu niepewności na rynkach i wpływających na gospodarkę wydarzeń makroekonomicznych, ważną rolę odgrywają dzisiaj fundusze absolutnej stopy zwrotu (inaczej absolute return).

Są to fundusze inwestycyjne, które z założenia mają zarabiać w każdych warunkach rynkowych, niezależnie, czy panuje trend wzrostowy czy rynki odnotowują spadki. Fundusze wykorzystują do tego zróżnicowane strategie i pomysły inwestycyjne, a także lokują środki w różne klasy aktywów (np. akcje, obligacje i inne).

Wiele publikacji wskazuje na rok 1949 jako datę powstania pierwszego funduszu typu absolute return. Jednak dopiero kilkanaście lat temu tego typu produkty zyskały większą popularność – w Polsce zaczęły powstawać zaledwie kilka lat temu.

W przeciwieństwie do tradycyjnych funduszy, celem rozwiązań absolute return nie jest jak największy zysk. Zarządzający stosują różne strategie, polegające m.in. na kombinacji odmiennych instrumentów czy wykorzystywaniu konkretnych okazji i trendów makroekonomicznych. Dzięki temu, osiągają zysk nie tylko podczas wzrostów cen aktywów, ale również w czasie spadków – i taka stabilizacja jest właśnie głównym celem funduszy absolutnej stopy zwrotu. Dodatkowo zarządzający starają się wykorzystać możliwości zarabiania nie tylko w Polsce, ale również na rynkach globalnych.

Fundusze absolute return były bardzo popularnym typem funduszy inwestycyjnych w 2016 roku. Od stycznia do grudnia wartość środków zgromadzonych w funduszach absolutnej stopy zwrotu wzrosła o 2,7 mld zł (+21,5 proc.) do prawie 15 mld zł1. To najwyższa dynamika spośród wszystkich typów funduszy (poza niewielkim segmentem surowcowym). Wzrost był zasługą zainteresowania klientów oraz solidnych wyników wypracowanych przez zarządzających.

Rok 2017 przynosi dalszy rozwój produktów absolute return. Wartość aktywów w czerwcu wyniosła już ponad 15,5 mld zł2. Udział funduszy absolutnej stopy zwrotu w całym rynku funduszy inwestycyjnych osiągnął poziom 5,7 proc

.

Przykładem funduszu absolutnej stopy zwrotu, który stosuje zróżnicowane strategie inwestycyjne, jest UniAbsolute Return Akcyjny FIZ, czyli fundusz zamknięty zarządzany przez Union Investment TFI. Charakteryzuje się niższym ryzykiem niż klasyczne produkty akcyjne. Zarządzający wykorzystują międzynarodowe doświadczenie Grupy Union Investment dodając do tego swoje umiejętności w zakresie selekcji spółek, zwłaszcza z regionu Europy Środkowej i Wschodniej. Fundusz charakteryzuje się strategią market neutral, czyli dąży do wyeliminowania ryzyka zmian całego rynku.

Czytaj też:
Ubyło chętnych na początku roku do inwestowania w fundusze, ale wyjątkiem są fundusze absolute return. Czytaj na czym one polegają i dlaczego dają zarobić

Przy wyborze funduszu absolute return należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, czy dany fundusz osiągał dodatnie, powtarzalne wyniki - niezależnie od sytuacji rynkowej. Dobrą bazą do oceny może być raport skuteczności funduszy absolutnej stopy zwrotu przygotowywany przez Analizy Online.

Priorytetem nie jest więc maksymalny zysk. Ważne jest również doświadczenie i wiedza zarządzających. Ich zadaniem jest wyszukiwanie efektywnych, płynnych rynków oraz ciekawych możliwości inwestowania.

Tomasz Michalak, dyrektor zarządzający ds. sprzedaży Union Investment TFI

OBEJRZYJ WIDEO:
Na wynajmie mieszkania dalej możesz zarobić

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu