Ile wyniosła stopa bezrobocia w styczniu 2023 roku? Minimalny wzrost. GUS podał najnowsze dane

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Stopa bezrobocia w styczniu 2023 r. wyniosła 5,5 proc. wobec 5,2 proc. na koniec zeszłego roku – poinformował GUS.
Stopa bezrobocia w styczniu 2023 r. wyniosła 5,5 proc. wobec 5,2 proc. na koniec zeszłego roku – poinformował GUS. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Stopa bezrobocia w styczniu 2023 r. wyniosła 5,5 proc. wobec 5,2 proc. na koniec zeszłego roku – poinformował w czwartek Główny Urząd Statystyczny. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wzrosła do 857,6 tys. z 812,3 tys. osób miesiąc wcześniej. – Mimo wzrostu, bezrobocie tylko raz w styczniu było na tak niskim poziomie. Miało to miejsce w 2020 roku – wskazuje Mariusz Zielonka, Konfederacja Lewiatan.

Stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w styczniu 2023 r. wzrosła do 5,5 proc. z 5,2 proc. w grudniu 2022 r. — poinformował w czwartek Główny Urząd Statystyczny. Dla porównania rok temu wskaźnik ten wynosił 5,9 proc.

– Stopa bezrobocia w styczniu była wyższa o 0,3 pkt. proc. niż w końcówce minionego roku. Mimo wzrostu, bezrobocie tylko raz w styczniu było na tak niskim poziomie. Miało to miejsce w styczniu 2020 roku. Wzrost nic specjalnego nie zmienia, sytuacja na rynku pracy jest nadal bardzo dobra. Urzędy pracy mają 60 tys. nieobsadzonych etatów – wskazuje w przesłanym komentarzu Mariusz Zielonka, Konfederacja Lewiatan.

– Oczywiście trzeba brać pod uwagę jeszcze ukryte bezrobocie, tj. osoby tracące pracę, które nie zgłaszają się do urzędów pracy. Tak zapewne dzieje się w przypadku uchodźców z Ukrainy – dodaje.

Bez pracy prawie pół miliona osób

Stopa bezrobocia BAEL (Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności)wyniosła w IV kwartale 2,9%. GUS podaje, że bez pracy pozostawało 499 tys. osób. To o 3 tys. mniej niż w poprzednim kwartale. W najbliższych miesiącach oczekujemy niewielkiego wzrostu stopy bezrobocia – zauważają eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Ich zdaniem spowolnienie gospodarcze wpłynie na wstrzymanie rekrutacji oraz zmniejszenie skali podwyżek. – Pracodawcy będą starali się utrzymać zatrudnienie, zwolnienia traktując jako ostateczność. W styczniu liczba nowych ofert pracy wzrosła z 68,3 do 92 tys. – prognozują.

Jednocześnie zwracają uwagę, że liczba zwolnień grupowych „pozostaje mała”. GUS wskazuje, że w styczniu zwolnienia z przyczyn dot. zakładów pracy dotyczyły 14,9 tys. pracowników. – To o 30% mniej niż rok wcześniej. Badania ankietowe Randstad Polska wskazują, że utraty pracy mocno obawia się około 9% pracowników – podaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu