Ile wynosi emerytura górnicza 2023? Czy trzeba na nią przez cały czas pracować pod ziemią? Takie są warunki uzyskania emerytury

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Na finalną wysokość emerytury górnika składa się: 24% kwoty bazowej, 1,3% podstawy wymiaru emerytury (za każdy rok okresów składkowych), po 0,7% podstawy wymiaru emerytury za każdy rok okresów nieskładkowych.
Na finalną wysokość emerytury górnika składa się: 24% kwoty bazowej, 1,3% podstawy wymiaru emerytury (za każdy rok okresów składkowych), po 0,7% podstawy wymiaru emerytury za każdy rok okresów nieskładkowych. Mikolaj Suchan / Polska Press
Emerytura górnicza 2023 jest specjalnym świadczeniem, które przysługuje jedynie osobom, które wykonywały prace górnicze. Sprawdzamy, jaki to rodzaj prac oraz czy koniecznie trzeba wykonywać zadania pod ziemią. Od lat wiadomo, że górnik dobrze zarabia. Czy tak samo jest też na emeryturze?

Spis treści

Górnik podejmuje się szczególnej pracy. Jest ona inna z kilku powodów. Pracuje pod ziemią, wykonuje wyjątkowo ciężką pracę fizyczną, która dodatkowo jest niebezpieczna.

Choć dziś dysponujemy już nowoczesnymi systemami zabezpieczeń, to jednak media donoszą od czasu do czasu o sytuacjach, gdy ktoś traci życie pod ziemią na skutek wybuchu metanu, pożaru lub niekontrolowanego zawalenia się chodnika bądź ściany. Wszystko to sprawia, że górnik, zjeżdżając pod ziemię, ma świadomość niebezpieczeństwa.

Z tego powodu górnicy składają sobie dość specyficzne życzenia: „Tyle samo wyjazdów, ile zjazdów!”

Emerytura górnicza 2023 – jak uzyskać uprawnienia?

Ponieważ praca górnika jest trudna i wyjątkowa – tak samo wyjątkowe i odmienne są zasady, na których przyznawana jest emerytura górnicza.

Górnicy mogą także przejść na wcześniejszą emeryturę. Według najnowszych danych średnia emerytura górnicza to 4579 zł. W 2012 r. według danych ZUS było to ok. 3500 zł.

Oczywiście znaczna część osób dostaje wyższe świadczenia. Ile dokładnie ono wynosi, zależy od kilku czynników, które są uwzględniane w specjalnym wzorze matematycznym. Emerytura będzie oczywiście tym wyższa, im dłużej pozostawaliśmy aktywni na rynku pracy.

Jak obliczyć emeryturę górnika? Sprawdź w galerii:

Na jakich zasadach można uzyskać emeryturę górniczą?

Emeryturę górniczą można uzyskać, jeżeli mamy ukończony odpowiedni wiek – 55 lat i wykonywaliśmy prace górnicze co najmniej 20 lat (w przypadku kobiet) lub 25 lat w przypadku mężczyzn (łącznie z okresami pracy równorzędnej). W tym minimum 10 lat musi obejmować wykonywanie pracy górniczej.

Młodsi górnicy też mogą liczyć na emeryturę górniczą. Konieczne jest, aby skończyli 50. rok życia i przepracowali w górnictwie co najmniej 20 lat (kobiety) i 25 lat (mężczyźni). Do tego okresu zalicza się także czas pracy równorzędnej, jednak praca górnicza musi wynieść przynajmniej 15 lat.

Jeżeli w górnictwie przepracowaliśmy 25 lat, nie ma znaczenia nasz wiek, liczy się wtedy jedynie staż pracy.

Jako pracę górniczą zalicza się;

  • pod ziemią w kopalniach m.in. węgla i rud;
  • pod ziemią oraz przy głębieniu szybów w przedsiębiorstwach budowy kopalń;
  • pod ziemią w przedsiębiorstwach montażowych, przedsiębiorstwach maszyn górniczych, zakładach naprawczych;
  • na odkrywce w kopalniach siarki oraz węgla brunatnego;
  • pod ziemią na stanowiskach dozoru ruchu oraz kierownictwa ruchu kopalń;
  • w charakterze członków drużyn ratowniczych kopalń;
  • na stanowiskach maszynistów wyciągowych oraz na stanowiskach sygnalistów;
  • na stanowiskach pracy pod ziemią w już nieczynnych kopalniach;
  • na stanowiskach instruktorów zawodu górnika.

Górnik, aby otrzymywać na emeryturę górniczą, nie może przystąpić do Otwartego Funduszu Emerytalnego. Jeżeli już w nim jest – powinien złożyć wniosek, aby pieniądze tam zgromadzone przekazać na dochody budżetu państwa.

Jakie dokumenty trzeba złożyć, by dostać emeryturę górniczą?

Aby otrzymać emeryturę górniczą, trzeba złożyć odpowiednie dokumenty osobiście lub przez pełnomocnika w dowolnej jednostce organizacyjnej ZUS (pisemnie lub ustnie do protokołu). Można też tego dokonać za pośrednictwem operatora pocztowego, płatnika składek, polskiego urzędu konsularnego lub w formie dokumentu elektronicznego przez PUE.

Wniosek o emeryturę pobiera się ze strony www.zus.pl. Formularz wniosku jest również dostępny w punkcie informacyjnym w sali obsługi klientów w każdej jednostce organizacyjnej ZUS.

Potrzebna będzie również informacja dotycząca okresów składkowych i nieskładkowych oraz dokumenty potwierdzające okresy m.in.: pracy, prowadzenia działalności pozarolniczej, służby wojskowej, pobierania zasiłku dla bezrobotnych, urlopu wychowawczego lub nauki w szkole wyższej oraz dokumenty potwierdzające osiągane wynagrodzenie.

Jeżeli wniosek zostanie złożony wcześniej niż na 30 dni przed przejściem na emeryturę, organ rentowy wyda decyzję o odmowie prawa do świadczenia, wskazując, które warunki nie zostały spełnione.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu