Inflacja na najwyższym poziomie w tym roku. Drożyzna nie odpuszcza

Maciej Badowski
W październiku inflacja przyspieszyła z 4,9 do 5,0 proc. r/r. Tempo wzrostu cen konsumenckich jest najwyższe w tym roku.
W październiku inflacja przyspieszyła z 4,9 do 5,0 proc. r/r. Tempo wzrostu cen konsumenckich jest najwyższe w tym roku. krystian dobuszyński/polska press
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku 2024 r. wzrosły o 5 proc. Z kolei w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,3 proc. – podał w szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny. Tempo wzrostu cen konsumenckich jest najwyższe w tym roku. Kiedy obniżka stóp procentowych przez RPP?

Jaka inflacja w październiku 2024?

W październiku 2024 r. ceny towarów i usług konsumpcyjnych wg szybkiego szacunku były wyższe niż przed rokiem o 5 proc., a w stosunku do września 2024 r. wzrosły o 0,3 proc. – podał w szybkim szacunku w czwartek 31 października Główny Urząd Statystyczny.

Tempo wzrostu cen najwyższe w tym roku

– Tempo wzrostu cen konsumenckich jest najwyższe w tym roku. Dane były zgodne z konsensusem rynkowych prognoz. Ceny podniosły się o 0,3 proc. m/m. Nie licząc stycznia, w tym roku silniejsze skoki notowane były jedynie w kwietniu i lipcu, gdy demontowano tarcze antyinflacyjne – zauważa w przesłanym komentarzu Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl.

– Żywność w porównaniu z wrześniem podrożała o 0,7 proc., a paliwa były tańsze o 2,2 proc. m/m. Sytuacja na globalnych rynkach surowców energetycznych sugeruje, że w końcówce roku paliwa mogą drożeć. Inflacja bazowa, po silnym wrześniowym skoku, prawdopodobnie nieznacznie cofnęła się z półrocznego maksimum, ale pozostała powyżej bariery 4,0 proc. r/r. – dodaje.

Jednocześnie zwraca uwagę, że „inflacja osiągnęła cykliczny dołek na poziomie 2,0 proc. r/r w marcu i rozpoczęła wspinaczkę”. – W lipcu, po zniesieniu mechanizmów osłonowych w zakresie energii, dynamika CPI opuściła dopuszczalny przedział odchyleń od celu. Tempo wzrostu cen jeszcze nie skończyło się rozpędzać, ale w końcówce roku nie należy się spodziewać gwałtownych skoków wskaźnika – wskazuje.

– W czwartym kwartale powinien on przybrać średnią wartość zbliżoną do dzisiejszego odczytu. Szczyt inflacji konsumenckiej wypadnie w marcu, gdy zbliży się ona do 6 proc. r/r. W kolejnych kwartałach jej siła będzie wygasać przy zachowaniu uporczywej presji cenowej w kategoriach bazowych, czyli z wyłączeniem energii oraz żywności – prognozuje Sawicki.

Kiedy obniżka stóp procentowych?

Jak zauważa Sawicki, ścieżka cen kształtuje się zgodnie z oczekiwaniami formułowanymi przez władze monetarne. – Srogo rozczarowała za to ostatnia porcja informacji o aktywności gospodarczej. W końcówce trzeciego kwartału szczególnie mocno zawiodła sprzedaż detaliczna, ale poniżej prognoz wypadły też płace – tłumaczy i dodaje, że w rezultacie „ugruntowuje się przekonanie, że Rada Polityki Pieniężnej w drugim kwartale przyszłego roku wznowi obniżki stopy referencyjnej zatrzymane przed rokiem na poziomie 5,75 proc.”. – Scenariuszem bazowym na 2025 r. są obecnie trzy-cztery dostosowania o 25 pb. – przewiduje.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu