Spis treści
Szczegóły umowy i potencjalne zmiany struktury transakcji
Vigo Photonics zastrzegło sobie prawo do modyfikacji struktury planowanej transakcji, która obecnie zakłada zakup aktywów. Po przeprowadzeniu szczegółowego badania due diligence, spółka może zdecydować się na zakup akcji lub inną formę transakcji. Zgodnie z zapisami listu intencyjnego, Vigo ma wyłączność na nabycie aktywów przez okres 90 dni, z możliwością przedłużenia tego terminu trzykrotnie o 20 dni. Ostateczne warunki transakcji będą zależały od wyników due diligence oraz uzyskania niezbędnych zgód korporacyjnych.
Firma, której aktywa Vigo zamierza nabyć, specjalizuje się w projektowaniu, produkcji i sprzedaży detektorów podczerwieni. Jej działalność obejmuje rynki amerykański, azjatycki oraz europejski, a klientami są podmioty z sektorów przemysłowego, naukowego i zbrojeniowego.
Strategiczne cele Vigo Photonics na lata 2021-2026
Planowane przejęcie aktywów jest kluczowym elementem strategii Vigo Photonics na lata 2021-2026, która zakłada m.in. ekspansję geograficzną na rynku amerykańskim. Prezes Adam Piotrowski podkreśla, że akwizycja ta pozwoli na dynamiczne poszerzenie bazy klientów w USA, przejęcie realizowanych kontraktów oraz zwiększenie rozpoznawalności marki Vigo na tym rynku.
Planowana akwizycja to kolejny krok w realizacji naszej strategii, zakładającej m.in. ekspansję na rynku amerykańskim. Akwizycja umożliwi dynamiczne poszerzenie bazy klientów na tamtejszym rynku, przejęcie kontraktów w każdej fazie realizacji, a także znacząco zwiększy widoczność marki Vigo w USA. Naszym głównym celem na rynku amerykańskim jest pozyskanie pozycji lidera w obszarze średniej podczerwieni. Od kilku kwartałów intensywnie pracujemy nad rozwojem naszej obecności na rynku USA - budujemy tam własny zespół i struktury organizacyjne, a równolegle dopasowujemy ofertę produktową - powiedział Adam Piotrowski.
Rozwój Vigo Photonics na rynku amerykańskim
W 2024 roku Vigo pozyskało w USA 29 nowych klientów. Wśród najważniejszych osiągnięć związanych z ekspansją na tym rynku warto wymienić podpisanie trzyletniej umowy z kluczowym klientem na dostawy siedmiu typów modułów detekcyjnych LN2 (z ciekłym azotem), realizację pierwszego zamówienia dla odbiorcy z branży medycznej oraz pozyskanie dużego kontraktu od firmy zbrojeniowej.
Kontrakt z tą firmą zbrojeniową obejmuje na detektory do wykrywania wystrzałów z broni palnej, które będą wykorzystywane w obiektach publicznych, szkołach i biurach (to przykład istotnego dostosowania oferty do specyficznych potrzeb rynku amerykańskiego, gdzie kwestie bezpieczeństwa w przestrzeni publicznej mają szczególne znaczenie), przypomniała spółka.
Rynek amerykański ma olbrzymi potencjał w obszarze detektorów, zarówno w tradycyjnych sektorach gospodarki, jak przemysł czy laboratoria, jak i w branży militarnej, w której rosnące nakłady inwestycyjne oraz trend unowocześniania technologii broni, pojazdów czy systemów rakietowych stwarza liczne możliwości. Jesteśmy już częścią tego procesu i odnosimy sukcesy, np. podpisując trzyletnią umowę z kluczowym klientem na detektory podczerwieni z ciekłym azotem. Potencjalna akwizycja istotnie przyspieszy nasz rozwój w Stanach Zjednoczonych, umożliwiając poszerzenie bazy klientów, którzy będą zainteresowani zarówno naszymi obecnymi rozwiązaniami, jak i przyszłymi innowacjami - dodał Piotrowski.
Vigo Photonics jest globalnym producentem zaawansowanych detektorów średniej podczerwieni, modułów oraz materiałów półprzewodnikowych. Technologia Vigo znajduje zastosowanie w różnych branżach na całym świecie, od przemysłu, przez transport i medycynę, po sektor bezpieczeństwa i obronności. Firma nieustannie dąży do umocnienia swojej pozycji na rynku międzynarodowym, a planowane przejęcie jest krokiem w tym kierunku.
