Z danych Związku Banków Polskich wynika, że Polacy są winni bankom ponad 500 mld zł z tytułu kredytów hipotecznych. Na skutek rosnącej inflacji i kolejnych podwyżek stóp procentowych, kredytobiorcy coraz większy procent swojego wynagrodzenia przeznaczają każdego miesiąca na ratę kredytu.
Jak obniżyć comiesięczne raty kredytu hipotecznego? Sprawdź!
Wysokość raty kredytu. Ile wydajemy z pensji?
Publikowany przez KNF wskaźnik DStI2 (debt service to income) pokazuje, że jeszcze w 2020 r. przeciętny kredytobiorca wydawał na ratę 29 proc. swojej pensji. Obecnie jest to zdecydowanie więcej. Szacunki HRE Investments mówią nawet o wydatkach rzędu 40 czy 45 proc. całego wynagrodzenia, a to oznacza, że kredyt jest nieosiągalny dla coraz to większej liczby osób.
– Przyjmuje się, że sytuacja jest względnie bezpieczna, dopóki nasze comiesięczne obciążenia z tytułu rat kredytów nie przekraczają 50 proc. naszych dochodów netto przy założeniu niższych zarobków i 40 proc. przy wyższych dochodach. Natomiast idealnie jest, gdy raty nie przekraczają 30 proc. naszych dochodów netto i do tego należy dążyć. To już niedługo może być nieosiągalne dla wielu gospodarstw domowych. Dlatego, jeśli zbliżamy się do wspomnianych wyżej poziomów, warto zacząć działać już teraz i próbować obniżyć swoją ratę – radzi Kinga Tymoszuk, ekspertka Związku Firm Pośrednictwa Finansowego, Lendi.
Jak to zrobić? Zdaniem ekspertów ZFPF na obniżenie raty kredytu hipotecznego jest kilka sposobów: od całkowitej lub częściowej spłaty kredytu, przez renegocjowanie warunków, po refinansowanie kredytu, czy skorzystanie z pomocy państwa.
Sprawdź w naszej galerii w jaki sposób możesz obniżyć comiesięczne raty.
Strefa Biznesu: Coraz więcej chętnych na kredyty ze zmienną stopą
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?