Jak sprzedać samochód obcokrajowcowi? Takie są procedury. Co z umową sprzedaży, ubezpieczeniem OC i wyrejestrowaniem auta?

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Procedury związane ze sprzedażą auta osobie spoza UE nie odbiegają znacząco od tych, stosowanych przy standardowej transakcji.
Procedury związane ze sprzedażą auta osobie spoza UE nie odbiegają znacząco od tych, stosowanych przy standardowej transakcji. wirestock / Freepik
Sprzedaż samochodu obcokrajowcowi może wiązać się z obawami dotyczącymi bezpieczeństwa transakcji. W rzeczywistości proces ten jest bardzo prosty, a procedury nie odbiegają od tych, stosowanych standardowo. Poniżej wyjaśniamy, jak przygotować umowę sprzedaży oraz co z ubezpieczeniem i rejestracją pojazdu.

Spis treści

W Polsce przybywa cudzoziemców, często spoza krajów Unii Europejskiej, czyli m.in. z Ukrainy czy Białorusi. W związku z tym sprzedawcy aut coraz częściej otrzymują od nich oferty zakupu. Nie każdy wie, jak wtedy przeprowadzić taką transakcję, co wiąże się z niechęcią czy obawami. W rzeczywistości jednak sprzedaż samochodu obcokrajowcowi jest w pełni legalna, a umowa bezpieczna, o ile zostanie sporządzona w prawidłowy sposób.

Umowa sprzedaży samochodu dla obcokrajowca - jak wygląda?

Umowa sprzedaży pojazdu osobie z zagranicy praktycznie nie różni się od tej, zawieranej z Polakiem. Jeśli samochód sprzedajemy w Polsce, wszelkie formalności załatwiamy w języku polskim. Ewentualne tłumaczenie kupujący może przeprowadzić na własną rękę.

Na umowie sprzedaży powinny znaleźć się dane osobowe obu stron, czyli:

  • imię i nazwisko,
  • adres zamieszkania lub zameldowania,
  • PESEL (ewentualnie inny numer identyfikacyjny),
  • numery dokumentów tożsamości (paszport lub dowód osobisty), a także informacja, jaki organ je wydał i kiedy,
  • data oraz miejsce podpisania umowy (najlepiej także z godziną transakcji),
  • cena sprzedaży auta w formie pisemnej oraz liczbowej.

Do tego pismo powinno zawierać dane przedmiotu sprzedaży, takie jak marka i model pojazdu, rok produkcji, kolor, numery rejestracyjne, aktualny przebieg oraz numer VIN. Na dole umowy konieczny jest czytelny podpis obu stron.

Wskazane jest także dodanie klauzuli z informacją, że osoba kupująca przed transakcją zapoznała się z aktualnym stanem technicznym samochodu. Często do umowy dołączane jest oświadczenie kupującego, że w momencie sprzedaży jest on jedynym właścicielem oraz ma prawo dysponowania danym autem.

W większości przypadków kupujący z zagranicy nie będzie miał numeru PESEL. Wtedy wystarczą numery dokumentów tożsamości, czyli najczęściej paszportu, ewentualnie numer NIP. Zanim jednak podpiszemy umowę, należy potwierdzić dany dokument tożsamości kupującego, porównując z innym np. kartę stałego pobytu czy prawo jazdy z paszportem.

Wraz z podpisaną umową możemy przekazać obcokrajowcowi dowód rejestracyjny, kluczyki, kartę pojazdu, książeczkę serwisową oraz ważną polisę OC. To jednak nie koniec formalności.

Formalności po sprzedaży auta obcokrajowcowi

Po zakończeniu transakcji mamy 30 dni na poinformowanie wydziału komunikacji o zbyciu pojazdu. Jeśli tego nie zrobimy w wyznaczonym terminie, grozi nam kara od 200 do 1000 złotych.

Zgłoszenie można dostarczyć zarówno stacjonarnie, jak i przez Internet, na portalu gov.pl (zakładka „Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu”. Do przeprowadzenia tego procesu konieczne będzie przedstawienie kopii umowy sprzedaży wraz z danymi nabywcy.

Na sprzedającym ciąży również obowiązek poinformowania ubezpieczyciela o sprzedaży samochodu. Zgodnie z przepisami należy to zrobić w ciągu maksymalnie 14 dni od momentu zbycia pojazdu. Warto to zrobić, jak najszybciej, by odzyskać nadpłacone składki NWW czy AC. Wszelkie pakiety dodatkowe takie jak ubezpieczenie szyb czy assistance nie przechodzą na nowego nabywcę.

Kto płaci podatek przy sprzedaży auta? To obowiązek kupującego, jeśli jednak transakcja nastąpiła przed upływem 6 miesięcy od momentu nabycia pojazdu, podatek odprowadzają obie strony.

Podsumowując, sprzedaż auta obcokrajowcowi jest prosta, a także bezpieczna. W przypadku transakcji z cudzoziemcem czy Polakiem należy natomiast pamiętać o prawidłowym spisaniu umowy oraz dopełnieniu wszystkich formalności po transakcji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu