Mandat 40 tysięcy za kamerkę w samochodzie. Nie musisz używać, wystarczy że ją masz

Bartłomiej Ciepielewski
Kamery samochodowe są zakazane m.in. w Austrii, Portugalii, Szwajcarii i Luksemburgu.
Kamery samochodowe są zakazane m.in. w Austrii, Portugalii, Szwajcarii i Luksemburgu. freepik
Używanie kamerki samochodowej w Polsce jest czymś oczywistym i w pełni legalnym, ale tylko kilka krajów europejskich ma tak liberalne podejście do wideorejestratorów. W innych państwach za samo posiadanie tego urządzenia grozi mandat w wysokości nawet 10 tysięcy euro, czyli prawie 45 tysięcy złotych. Sprawdźmy, w których krajach lepiej schować kamerkę samochodową.

Spis treści

Wielu polskich kierowców nie wyobraża sobie podróży bez włączonego wideorejestratora. Dzięki tym urządzeniom możemy bowiem rozstrzygnąć wszelkie drogowe spory, uniknąć prób wyłudzenia odszkodowania czy nawet mandatu w trakcie policyjnej interwencji.

Nagrania mogą także posłużyć jako dowód w sprawie lub poszlaka w przypadku poszukiwaniu przestępców przez służby. Oczywiście kamerki mogą być także wykorzystywane do monitoringu auta lub rejestrowania pięknych krajobrazów.

Warto jednak pamiętać, że tak liberalne podejście do kamerek obowiązuje tylko w kilku europejskich krajach. Za granicą urządzenia te są albo zakazane, albo dozwolone w ściśle określonych przypadkach.

Przeczytaj także:Nowy obowiązek dla kupujących samochody. Zmiany już od 2024 roku

Kamerka samochodowa - w jakich krajach jest zabroniona?

Spośród wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej to Austria ma najbardziej restrykcyjne prawo dotyczące kamerek samochodowych. Obowiązuje tam bowiem całkowity zakaz wykorzystywania wideorejestratorów, a za samo posiadanie tego urządzenia grozi mandat w wysokości do 10 tys. euro.

Podobne przepisy obowiązują w Portugalii, gdzie nawet za samo posiadanie kamerki samochodowej możemy zostać ukarani mandatem. Zarejestrowane nagrania nie mogą być także wykorzystane jako dowód przez wymiar sprawiedliwości.

Szwajcaria także posiada bardzo restrykcyjne przepisy w zakresie wykorzystania wideorejestratorów. Co prawda samo nagrywanie jest dozwolone, ale każda zarejestrowana na nim osoba powinna wyrazić na to zgodę. Rejestrator nie powinien być wykorzystywany do dokumentowania trasy lub w celach rozrywkowych.

Kierowcy w Luksemburgu mogą natomiast posiadać kamery samochodowe, ale nagrywanie na drogach publicznych jest zabronione. Grozi za to wysoki mandat, a jeśli nagranie trafi do Internetu, prawo dopuszcza nawet karę więzienia.

We Francji oraz w Belgii wideorejestratory samochodowe mogą być wykorzystywane, ale tylko w celach prywatnych. Zabronione jest natomiast rozpowszechnianie nagrań bez zgody osób, które zostały na nich zarejestrowane. Urządzenie nie może także ograniczać widoczności kierowcy.

Nieco skomplikowane regulacje w tej kwestii obowiązują na terytorium Węgier. Nagrywanie jest tam dozwolone, ale pod warunkiem, że materiały będą przechowywane przez okres maksymalnie pięciu dni od momentu zarejestrowania. Jeśli natomiast zdecydujemy się na ich publikację, trzeba ocenzurować twarze pieszych, kierowców, a także tablice rejestracyjne.

W Niemczech natomiast kamerki samochodowe są dozwolone, ale nie mogą rejestrować obrazu w trybie ciągłym. Przepisy dopuszczają stosowanie tych urządzeń w sytuacjach awaryjnych, a wizerunek nagranych osób powinien zostać zamazany. Nagranych materiałów nie wykorzysta policja, jednak mogą sprawdzić się w sądzie jako dowód sprawie.

Wideorejestratory mogą być wykorzystywane Wielkiej Brytanii, Słowacji, Hiszpanii, Norwegii, Rumunii, Chorwacji, Czechach i na Słowenii. W przypadku czterech pierwszych państw urządzenie nie może jednak w żaden sposób ograniczać widoczności.

Podsumowując, całkowity zakaz wykorzystania kamer samochodowych obowiązuje w krajach takich jak:

  • Austria,
  • Luksemburg,
  • Szwajcaria,
  • Portugalia

.

Ograniczona możliwość wykorzystania wideorejestratorów dotyczy następujących krajów:

  • Belgia,
  • Francja,
  • Hiszpania,
  • Niemcy,
  • Norwegia,
  • Słowacja,
  • Wielka Brytania,
  • Węgry.

Bez znaczących ograniczeń możemy natomiast wykorzystywać kamerki w Rumunii, Czechach, Chorwacji i na Słowenii.

Kiedy nie można używać kamerki samochodowej w Polsce?

Polskie przepisy nie ograniczają znacząco możliwości korzystania z wideorejestratorów. Warto jednak pamiętać, że w kilku sytuacjach za nieprawidłowe wykorzystanie kamerki możemy zostać ukarani mandatem.

Mandat za nieprawidłowe wykorzystanie rejestratora możemy otrzymać w następujących sytuacjach:

  • nieprawidłowe zamontowanie kamery - jeśli pole widzenia kierowcy jest znacząco ograniczone, policja może nałożyć mandat w wysokości od 20 do 3000 złotych,
  • łamanie przepisów w celu nagrania innego wykroczenia - zdarza się, że niektórzy kierowcy np. przekraczają dozwoloną prędkość, by nagrać inną osobę, która łamie prawo. Takie usprawiedliwienie naszej pirackiej jazdy nie zostanie uznane przez funkcjonariuszy,
  • utrudnianie działań policji - jeśli nie wykonujemy poleceń funkcjonariusza, zarzekając się, że jesteśmy niewinni, bo mamy wszystko nagrane, grozi nam grzywna lub kara aresztu.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Coraz więcej chętnych na kredyty ze zmienną stopą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Krystian
Jak ktoś ma problem to może zawsze zdjąć. Sam czasem sciagam dla swietego spokoju. Truecam m9 który mam się ściąga i zakłada 3 sekundy dosłownie. Moduł GPS na szczęście może zostać bez problemu
j
jak_zwykle_bez_hejtu
Bzdury i tyle.... 1) w Austrii posiadanie kamery w aucie wcale nie jest zabronione. 2) nagrywać mozna ale NIE wolno publikować nagrań, a przynajmniej nie bez zamazania twarzy i numerów rejestracyjnych 3) Nie wolno używać nagrań do donoszenia na kogoś na policję 4) W przypadku zdarzenia na drodze i w celu udowodnienia własnej niewinności nagranie z kamery będzie najprawdopodobniej uznane przez sąd.... z tego co informuje OeMTC (austriacki auto mobil club) NIKT nie został do tej pory oskarżony przez policję o posiadanie lub używanie kamery w aucie..... sam mam od kilku lat i nikt żadnych problemów nie robi ! ps. Objechalem całą tez Szwajcarię z kamerą w aucie i mimo dość dokłądnej kontroli auta na granicach (wjeżdzałem i wyjeżdzałem z kraju kilkukrotnie do Niemiec, Austrii, Francji) nikt ani słowem o zakazie uzywania kamery nie mówił !
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu