Kiedy cudzoziemiec może legalnie pracować w Polsce?
Jeżeli jest to osoba spoza
- Unii Europejskiej,
- Europejskiego Obszaru Gospodarczego,
- Szwajcarii
to może legalnie pracować w Polsce, ale musi spełnić pewne warunki. Pierwszym z nich jest legalne przebywanie w Polsce z właściwymi dokumentami pobytowymi, takimi jak np. wiza lub karta pobytu.
Cudzoziemcy, którzy nie zostali zwolnieni z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę i pobyt - muszą uzyskać zezwolenie. A te wydawane są przez wojewodów i odpowiednie urzędy wojewódzkie.
Wśród osób obsługiwanych przez Urząd Wojewódzki w Katowicach NIK przeprowadził specjalne badanie. Spośród 64 ankietowanych osób, aż 38 załatwiało sprawy dotyczące cudzoziemców. Obsługiwane osoby pozytywnie oceniły uprzejmość i życzliwość urzędników oraz ich merytoryczne przygotowanie do załatwienia sprawy. 89,5% było zadowolonych z obsługi sprawy przez urząd.
Z raportu możemy się także dowiedzieć, ile najdłużej realizowano wniosek pobytowy cudzoziemca. Było to 2,7 tys. dni, czyli 7 lat, 4 miesiące i 29 dni. Były też takie wnioski, które załatwiano „od ręki” czyli w zero dni.
Jak szybko urzędy powinny załatwiać sprawy? Takie są terminy z Kodeksu Postępowania Administracyjnego
Urzędy mają wyznaczone przez prawo terminy, w jakich są zobowiązane załatwiać sprawy.
Załatwienie sprawy wymagającej postępowania wyjaśniającego powinno nastąpić nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowanej - nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania, zaś w postępowaniu odwoławczym - w ciągu miesiąca od dnia otrzymania odwołania – dowiadujemy się z artykułu 35 „Terminy załatwiania spraw przez organy” Kodeksu postępowania administracyjnego.
I choć przepisy szczególne mogą określać inne terminy niż te wyżej określone, to jednak nigdy nie są one liczone w latach. Jeżeli urząd nie może zmieścić się w ramach czasowych – powinien poinformować listownie o tym fakcie wnioskodawcę.
