Jak założyć jednoosobową firmę 2020. Ile wynoszą składki ZUS dla osób rozpoczynających własną działalność? [20.08.2020 r.]

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Andreas Klassen / unsplash
By rozpocząć jednoosobową działalność gospodarczą, trzeba ją zarejestrować w urzędzie gminy lub miasta osobiście lub wysłać elektronicznie wniosek. Jeśli świeżo upieczony przedsiębiorca spełni określone warunki, może korzystać z ulg w opłacaniu składek.

Zarejestrowanie własnej firmy nie spędza już snu z powiek. Formalności jest niewiele i nie powinny zająć dużo czasu.

Jak założyć działalność gospodarczą

By rozpocząć jednoosobową działalność gospodarczą, można wysłać elektronicznie wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), czyli spisu przedsiębiorców. Efektem złożenia wniosku jest: wpis do ewidencji, nadanie numeru NIP, nadanie numeru REGON oraz zgłoszenie przedsiębiorcy jako płatnika składek do ZUS.

Warto przeczytać:

Przy rejestracji firmy w urzędzie gminy lub miasta (wraz z wnioskiem CEIDG-1) można też złożyć odpowiednie dokumenty i zgłosić:

 • siebie do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego;
 • członków swojej rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego;
 • zatrudnione osoby, m.in. pracowników, zleceniobiorców, osoby współpracujące, do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego albo tylko do ubezpieczenia zdrowotnego;
 • członków rodziny zatrudnionych osób do ubezpieczenia zdrowotnego.

Te dokumenty można również złożyć bezpośrednio w placówce ZUS, listownie albo elektronicznie przez program Płatnik lub aplikację e-Płatnik. Jest na to 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczeń. Data ta jest wskazana na formularzu CEIDG-1.

- Przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników i zleceniobiorców, składa pierwszą deklarację w ZUS. Kolejne tworzy za niego ZUS z urzędu. Przedsiębiorca powinien tylko pamiętać o terminowym opłacaniu składek - podkreśla Krystyna Michałek z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Jakim ubezpieczeniom podlega przedsiębiorca

Osoba prowadząca działalność gospodarczą objęta jest obowiązkowo ubezpieczeniami: emerytalnym, rentowymi, wypadkowym i zdrowotnym. Natomiast ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne. Objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym osoby prowadzącej działalność nastąpi od dnia wskazanego we wniosku o objęcie ubezpieczeniem, jeżeli w terminie 7 dni od daty rozpoczęcia działalności zostanie złożone zgłoszenie do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.

Twoja kariera stoi w miejscu? A może dopiero zaczynasz zawodową drogę i nie chcesz popełnić błędu? Oto najczęstsze przyczyny zawodowej stagnacji i podpowiedzi, jak sobie z nimi poradzić.

5 błędów, przez które nasza kariera może wyhamować. Jakie są...

W pozostałych przypadkach objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym nastąpi od dnia wskazanego we wniosku o objęcie ubezpieczeniem, ale nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym wniosek został zgłoszony.

Ile wynoszą składki ZUS dla osób rozpoczynających jednoosobową działalność gospodarczą

Składki na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorca będzie naliczał za siebie od 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Jeśli spełnia warunki określone w przepisach, może skorzystać z ulg w opłacaniu składek. Są to:

 • "Ulga na start" przez 6 miesięcy,
 • preferencyjne składki przez 24 miesiące,
 • "Mały ZUS" czy "Mały ZUS plus".

"Ulga na start" - kiedy można z niej skorzystać

Dzięki tzw. uldze na start osoby, które założą firmę, mogą przez maksymalnie pół roku nie opłacać składek na ubezpieczenia społeczne. Dotyczy to przedsiębiorców, którzy podjęli działalność gospodarczą po raz pierwszy lub gdy minęło co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia. Ulga na start adresowana jest także do właścicieli firm, którzy nie wykonują dla byłego bądź obecnego pracodawcy tego, co robili dla niego jako pracownicy w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym.

- Przedsiębiorca, który korzysta z ulgi na start, podlega obowiązkowo tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu i na to ubezpieczenie musi opłacać składkę. W 2020 roku wynosi ona 362,34 zł - informuje Krystyna Michałek.

Preferencyjne składki - kiedy można z nich skorzystać

Przedsiębiorca po półrocznym okresie "Ulgi na start (lub wcześniej, gdy z niej zrezygnuje) przez kolejne dwa lata może jeszcze opłacać składki na ubezpieczenia społeczne od tzw. preferencyjnej podstawy wymiaru składek, tj. od zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30 proc. minimalnego wynagrodzenia, czyli 30 proc. od 2600 zł brutto, bo tyle w tym roku wynosi płaca minimalna w Polsce. Później jest to 60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (60 proc. z 2600 zł brutto).

Warto przeczytać:

Na preferencyjnych zasadach składki mogą opłacać również osoby, które nie skorzystały wcześniej z ulgi na start, ale które spełniają pozostałe warunki. Są one takie same jak w przypadku ulgi na start, tj. nie można prowadzić firmy w okresie ostatnich 60 miesięcy oraz nie można wykonywać działalności na rzecz byłego pracodawcy.

Gdy przedsiębiorca zdecyduje się na opłacenie składek od podstawy 780 zł (2600 zł x 30 proc.) będą one wyglądać następująco:

 • 152,26 zł na ubezpieczenie emerytalne;
 • 62,40 zł na ubezpieczenie rentowe;
 • 19,11 zł na ubezpieczenie chorobowe;
 • 13,03 zł na ubezpieczenie wypadkowe.

Łącznie daje to 609,14 zł ze składką na ubezpieczenie zdrowotne.
Uwaga! Prawo do ulgowych składek przysługuje jedynie przez ograniczony czas - w przypadku ulgi na start przez 6 miesięcy, a potem przez 24 pełne miesiące kalendarzowe.

"Mały ZUS" i "mały ZUS plus"- kiedy można z niego skorzystać

"Mały ZUS", a od lutego "mały ZUS plus", można opłacać dopiero po wykorzystaniu okresu "Ulgi na start" (6 miesięcy), jeśli przedsiębiorca się na nią zdecydował oraz preferencyjnych składek (24 miesiące). Z ulgi można korzystać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzenia firmy. Ulga dotyczy tylko składek na ubezpieczenia społeczne, które dla każdego będą w innej wysokości. Składkę zdrowotną przedsiębiorca opłaca w pełnej wysokości.

- Do tej pory w ramach "małego ZUS" przedsiębiorca opłacał składki na ubezpieczenia społeczne uzależnione od przychodu. Teraz kwota składek na "mały ZUS plus" zależy od dochodu, a podstawą wymiaru składek jest połowa przeciętnego miesięcznego dochodu uzyskanego z działalności w poprzednim roku - wyjaśnia Krystyna Michałek.

Podstawa wymiaru składek musi mieścić się pomiędzy 30 proc. minimalnego wynagrodzenia krajowego a 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia, czyli w 2020 roku między kwotą 780 zł a kwotą 3136,20 zł. Aby obliczyć podstawy wymiaru na ubezpieczenia emerytalne i rentowe dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą na mniejszą skalę, można skorzystać z kalkulatora zamieszczonego na stronie eskladka.pl.

Połączenie życia zawodowego na etacie z życiem prywatnym wymaga sporej gimnastyki. Zakładając, że większość urlopu wykorzystujemy na wypoczynek, pozostaje nam 1-2 dni na tzw. sytuacje podbramkowe.Prawda jest jednak taka, że to za mało. Czasem trzeba pójść do urzędu zarejestrować samochód, do szkoły na zakończenie roku, do lekarza po wyniki albo na pocztę po odbiór paczki. Co można wówczas zrobić? Opcji jest kilka.

10 sposobów, jak załatwić prywatną sprawę w środku dnia i ni...

Dotychczas z "małego ZUS" mógł skorzystać przedsiębiorca, którego ubiegłoroczny przychód nie przekraczał 30-krotności minimalnego wynagrodzenia, czyli w 2019 roku kwoty 67,5 tys. złotych. Od początku lutego 2020 roku kwota ta wzrosła do 120 tys. zł. Jeśli przedsiębiorca prowadził firmę krócej niż rok, to limit przychodów należy wyliczyć proporcjonalnie do czasu prowadzonej działalności.

"Mały ZUS" i "mały ZUS plus"- kiedy nie można z niego skorzystać

Z "małego ZUS" i "małego ZUS plus" nie skorzystają przedsiębiorcy, którzy prowadzili działalność gospodarczą w poprzednim roku krócej niż 60 dni. Z ulgi wykluczone są firmy, które rozliczają się na karcie podatkowej z jednoczesnym zwolnieniem sprzedaży od podatku VAT oraz te, które prowadzą także inną pozarolniczą działalność (np. jako wspólnik spółki jawnej, twórca czy artysta).

Z ulgi nie skorzysta także osoba, która wykonuje dla byłego lub obecnego pracodawcy to, co robiła dla niego jako pracownik w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym, a także przedsiębiorca, który spełnia warunki do płacenia preferencyjnych składek na ubezpieczenia społeczne (od podstawy wynoszącej 30 proc. minimalnego wynagrodzenia).

Ile wynoszą składki ZUS, gdy nie ma żadnych ulg

Gdy jednak żadne ulgi już nie dotyczą przedsiębiorcy, wówczas deklarując minimalną podstawę wymiaru, która wynosi 3136,20 zł, składki będą kształtowały się następująco:

 • 612,19 zł na ubezpieczenie emerytalne;
 • 250,90 zł na ubezpieczenie rentowe;
 • 76,84 zł na ubezpieczenie chorobowe;
 • 76,84 zł na Fundusz Pracy;
 • 52,37 zł na ubezpieczenie wypadkowe.

Łącznie do zapłaty będzie 1431,48 zł. z uwzględnieniem składki zdrowotnej.

Jakie są skutki opłacania niższych składek do ZUS

Przedsiębiorca decydujący się na opłacanie niższych składek na ubezpieczenia społeczne, tzn. "małego ZUS" lub preferencyjnych składek, powinien wiedzieć, że ma to wpływ na wysokość świadczeń m.in. zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku macierzyńskiego czy zasiłku opiekuńczego.

- Dzieję się tak, dlatego, że świadczenia z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego obliczane są od podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe lub wypadkowe, czyli od tej samej kwoty, od której opłaca się składki - podsumowuje Krystyna Michałek.

Obowiązkowa kwarantanna - w szpitalu lub w domu z powodu koronawirusa? Komu należy się zasiłek chorobowy a komu opiekuńczy. Co trzeba zrobić by go otrzymać. Kliknij po prostu w ten tekst a dowiesz się wszystkiego.

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym wyzwaniem dla firm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 17

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

H
Halina Tubylec
Kilka lat temu założyłem własną działalność jednoosobową, a teraz w mojej firmie pracuje kilkanaścioro pracowników. Jest to więc dobry początek działalności. Obecnie zamierzam przenieść swoje dane do chmury pod czujnym okiem firmy FOTC. Są w niej sami specjaliści z obsługi firmy więc można im zaufać.
J
JJ

Jedno jest pewne przepisy i zasady naliczania i ulg piszą o to żeby mało kto je rozumiał a w konsekwencji popiłniał błędy za które słono zapłaci albo musi zatrudnić kadrowe za co też płaci.

G
Gość
4 marca, 10:40, Gość:

Nie warto otwierać działalności. Zusy i inne podatki zeżrą cały przychód. Lepiej iść do pracy do kogoś. Chyba, że masz rzeczywiście genialny pomysł na biznes, to może ci się uda.

No tak nie warto bo zusy i inne opłaty Cię zjedzą. Zgadza się opłaty te są bardzo wysokie. Skąd w takim razie biorą się posty o prywaciarzy wyzyskiwaczu, złodzieju. O tym że nie płaci godnie. Trzeba wziąć sprawy w swoje rece, a tu z jednej strony jęk bo pracuje u złodzieja z drugiej jęk bo ZUS mnie zje. Podobno wystarczy działalnośc i po roku jeździ się mercedesem. No panowie i panie jak to w końcu jest?:)

G
Gość
7 marca, 14:18, 7777:

Właśnie zamknąłem działalność bo po 2 latach odmowiono mi. A1 .Pora otworzyc w Niemczech lub Czechach działalność

Nie moga mi tez chcieli ja sie uparlem dzwonili do opola tam powiedzili ze wystawiaja bez problemu

t
tz

górnicy mają 13 pensję

emeryci 13 emeryturę.

trosce o drobnych przedsiębiorców rząd planuje wprowadzić 13 zus

G
Gość

Wielu informatyków ma taki rodzaj działalności i prowadzą usługi na faktury, w porównaniu do UOP to 30-50% więcej co miesiąc.

B
BIZNESMEN PRYWATNY

...TAK SAMO ja wybudować sobie szubienice / i sie POwiesić

US i ZUS zaj___ie na śmierć KAMIKADZE. Lepiej sie od razu UTOPIĆ w ścieku Odra...

7777

Właśnie zamknąłem działalność bo po 2 latach odmowiono mi. A1 .Pora otworzyc w Niemczech lub Czechach działalność

G
Gość

Nie opłaca się zakładać działalności. Od razu rządzący uznają cię za przestępcę. Będą cię ścigać za każde uchybienie, a nawet i bez niego. Będziesz oddawał dużą część swojej kasy na nierobów, kontrahenci będą ci ciągle zalegać z płatnościami. Po roku lub dwóch z ulgą zamkniesz swój interes i wyjedziesz za granicę. Tam dowiesz się, że wcale nie jesteś beznadziejny. Zaczniesz prowadzić swój interes bez większych problemów i będziesz z niego spokojnie żył, a nawet oszczędzał na przyszłość.

G
Gość

Po założeniu stajesz się krową, którą złodzieje doją bezlitośnie, aż dojdzie do wniosku, że nie warto było, o pracowniku zapomnij, chyba, że masz w rodzinie kogoś do 25 roku życia i możesz w ten sposób wyprowadzić pieniądze bez pitu obniżając własną pensję- tak,tak naiwniacy ustawa pis dla młodych jest dla dzieci milionerów.

88

Opłacalność żadna. Jak na razie od czasu rządzenia PiS. Zamknęło się 8tys firm Polskich.Mamy tylko Monopol zagraniczny.

G
Gość

Zakład Utylizacji Szmalu czeka na ciebie.

m
moim zdaniem

Podstawowe pytanie brzmi nie jak otworzyć działalność gospodarczą (bo robi się to raz na jakiś czas) tylko PO CO?

Jeśli masz świetny pomysł, klientów na produkty lub usługi i wiesz, że zarobisz to działalność gospodarcza jest dobrym pomysłem. Jeżeli nie możesz znaleźć pracy z różnych względów to działalność gospodarcza jest działaniem, które tylko przysporzy ci problemów i wpędzi w długi z powodu obowiązkowych opłat na ZUS.

Jeśli Pani urzędniczka z MUP PUP UP namawia cie na działalność to dobrze się zastanów bo chce cię tylko wywalić ze statystyki bezrobotnych, poza tym nie każdy musi i nie każdy urodził się szefem i nie każdemu jest pisanie bycie przedsiębiorcą.

G
Gość
4 marca, 10:40, Gość:

Nie warto otwierać działalności. Zusy i inne podatki zeżrą cały przychód. Lepiej iść do pracy do kogoś. Chyba, że masz rzeczywiście genialny pomysł na biznes, to może ci się uda.

Niedługo ta opcja zaniknie. Przy pensji minimalnej 4000 - pracodawca musiałby wyskakiwać z 5000 zł, żeby pracownik dostał 2800 na rękę. Trzeba się oswajać z myślą o samozatrudnieniu albo braku pracy.

42lata opłat i oszukali

Przedsiębiorco !

Pamiętaj, że ZUS dobierze się do Ciebie włącznie z zablokowaniem Twojego konta nawet za jeden grosik.

Ale przy nieszczęściu nie licz na pomoc od ZUSu !

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie