Jaka była sytuacja gospodarcza wszystkich województw w 2021 roku? Główny Urząd Statystyczny opublikował dane

OPRAC.:
Justyna Madan
Justyna Madan
Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące sytuacji gospodarczej województw w 2021 roku
Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące sytuacji gospodarczej województw w 2021 roku PPG Archiwum
Udostępnij:
Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane dotyczące sytuacji gospodarczej w branżach i poszczególnych województwach w 2021 roku. Gdzie odnotowano najniższą i najwyższą stopę bezrobocia, w jakich branżach wzrosły płace, a w których regionach nastąpił wzrost produkcji? Wszystkie te informacje udostępnia GUS.

W grudniu 2021 roku liczba zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 895,2 tys. osób i była o 3,6 tys. osób niższa niż w końcu listopada oraz o 151,2 tys. osób niższa niż rok wcześniej. Jak przedstawiają się inne statystyki w poszczególnych województwach?

Gdzie najniższa, a gdzie najwyższa stopa bezrobocia?

Stopa bezrobocia wynosząc w końcu grudnia 5,4 proc. była taka sama jak w listopadzie. Jednocześnie okazała się być ona o 0,9 pkt proc. niższa niż przed rokiem, co jest wynikiem lepszym niż w listopadzie kiedy stopa bezrobocia była niższa niż przed rokiem o 0,7 pkt proc.

Warto wspomnieć, że zazwyczaj w grudniu notuje się wyraźne pogorszenie w statystykach bezrobocia – informuje Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.

Najniższą stopę bezrobocia odnotowano w województwie wielkopolskim (3,1 proc.), natomiast najwyższe bezrobocie rejestrowane zanotowano w grudniu w województwie warmińsko-mazurskim (8,6 proc.).

Wynagrodzenia w przemyśle i budownictwie

Przeciętne uposażenie w okresie od stycznia do grudnia 2021 roku wyniosło dla całego kraju 5 918 zł w przemyśle i 5 826 zł w budownictwie. W porównaniu z rokiem 2020 płace w przemyśle wzrosły o 8,5 proc., a w budownictwie o 7,8 proc. W województwie dolnośląskim zanotowano najwyższy poziom przeciętnej płacy w przemyśle – 6 710 zł. Najniższe płace otrzymywali pracownicy w województwie warmińsko-mazurskim (5 002 zł).

Wynagrodzenia średnio ponad 6 tys. zł w okresie styczeń-grudzień 2021 roku otrzymywali również pracownicy przemysłu w województwach:

  • mazowieckim (6 572 zł),
  • śląskim (6 365 zł),
  • pomorskim (6 030 zł).

Województwo mazowieckie jest liderem jeśli chodzi o wysokość wynagrodzeń w budownictwie. W okresie styczeń-grudzień 2021 roku wyniosło ono średnio 7 374 zł. Najniższy poziom wynagrodzeń zanotowano z w województwie podkarpackim (średnio 4 575 zł).

Produkcja i wydajność w przemyśle

W 2021 roku produkcja sprzedana przemysłu wzrosła o 14,9 proc. r/r. We wszystkich regionach nastąpił wzrost produkcji. Największy zanotowało województwo podkarpackie (o 17,8 proc.). Niewiele niższym tempem wzrostu może pochwalić się województwo dolnośląskie (17,1 proc.). Najniższy poziom wzrostu sprzedaży przemysłowej zanotowano w województwie kujawsko-pomorskim (o 4,2 proc.) oraz lubuskim (wzrost o 8,0 proc.).

Wydajność w przemyśle w 2021 roku wzrosła przeciętnie o 14,4 proc. w skali całego kraju. Lepsze wyniki niż przed rokiem osiągnięto we wszystkich województwach. Największy wzrost wydajności zanotowano w województwach zachodniopomorskim i podkarpackim (w obu o 15,9 proc.) – wyjaśnia Piotr Soroczyński.

Produkcja i wydajność w budownictwie

Produkcja sprzedana w budownictwie w okresie styczeń-grudzień 2021 roku wzrosła o 13,7 proc. r/r. Produkcja wzrosła w prawie wszystkich województwach. Najlepszy wynik w 2021 roku osiągnięto w województwie zachodniopomorskim, które zakończyło rok wzrostem średnio o 45,1 proc. Spadki produkcji zanotowały dwa regiony: województwo świętokrzyskie (spadek o 4,4 proc) oraz podlaskie (spadek o 0,3 proc.).

Wydajność w budownictwie w 2021 roku wzrosła o 14,2 proc. r/r. Najwyższy wzrost odnotowano w województwie zachodniopomorskim (o 40,3 proc.). Wydajność spadła w jednym województwie – podlaskim (spadek o 1,2 proc.).

Do użytku oddano więcej mieszkań

W okresie styczeń-grudzień 2021 roku oddano do użytku 234 718 mieszkań czyli o 6,3 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2020 roku. Największy wzrost odnotowano w województwie opolskim (o 27,2 proc.), a największy spadek w województwie warmińsko-mazurskim – o 8,7 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wizyta Janet Yellen w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie