Jaka inflacja w czerwcu? GUS podał dane. „Kolejny miesiąc przyniesie już wyraźny wzrost". Przekroczona zostanie górna granica celu NBP

Maciej Badowski
Inflacja pozostała stabilna w czerwcu, jednak kolejny miesiąc przyniesie już wyraźny wzrost.
Inflacja pozostała stabilna w czerwcu, jednak kolejny miesiąc przyniesie już wyraźny wzrost. Lucyna Nenow / Polska Press
Główny Urząd Statystyczny, potwierdził, że inflacja w czerwcu wzrosła nieznacznie do 2,6 proc. – Inflacja pozostała stabilna w czerwcu, jednak kolejny miesiąc przyniesie już wyraźny wzrost – prognozuje Jakub Rybacki z polskiego Instytutu Ekonomicznego. Zdaniem eksperta przekroczona zostanie górna granica celu NBP.

Spis treści

Jaka inflacja w czerwcu 2024?

– Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2024 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 2,6 proc. (przy wzroście cen usług – o 6,1% i towarów – o 1,3 proc.) – podał w poniedziałek 15 lipca Główny Urząd Statystyczny.

Jak poinformował GUS, „największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny w zakresie żywności (o 0,7 proc.), rekreacji i kultury (o 1,4 proc.), restauracji i hoteli oraz zdrowia (po 0,6 proc.), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,17 p. proc., 0,09 p. proc. i po 0,03 p. proc."

Z kolei niższe ceny w zakresie transportu (o 1,9 proc.), odzieży i obuwia (o 1,7 proc.) i łączności (o 0,9 proc.) „obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,18 p. proc., 0,06 p. proc i 0,04 p. proc."

Ekspert: kolejny miesiąc przyniesie już wyraźny wzrost

– W nadchodzących miesiącach wyniki będą zbliżone do ok. 4 proc. - tym samym przekraczać będą górną granicę celu NBP – prognozuje Jakub Rybacki, kierownik zespołu makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Jak wyjaśnia, powołując się na szczegółowe dane przekazane przez Urząd, podwyżki cen związane są niemal wyłącznie z usługami. – Ceny usług edukacyjnych czy hoteli i restauracji są średnio o 7-9 proc. większe niż rok temu, rekreacyjnych o prawie 4 proc. Na tym tle ceny towarów rosną nieznacznie – średnio o 1,3 proc. – wylicza.

Rybacki podkreśla, że w lipcu inflacja będzie zbliżona do 4 proc. – Spodziewamy się, że odmrożenie cen energii powiększy wskaźnik o około 1,5 pkt procentowego. W przypadku pozostałych grup produktów np. inflacji bazowej czy cen żywności zmiany będą jednak umiarkowane – wyjaśnia i dodaje, że tendencje widoczne w Polsce powinny być zbliżone do pozostałych państw UE.

– Kolejne miesiące mogą przynieść lekkie odbicie inflacji bazowej. Indeksy PPI wskazują, że koszty produkcji przestają maleć w większości państw UE. Dlatego wkrótce zapewne zobaczymy silniejszy wzrost cen towarów przemysłowych. Równocześnie tempo wzrostu cen usług pozostanie podwyższone – dalej widoczne będą efekty wysokich podwyżek wynagrodzeń, w tym płacy minimalnej – podsumowuje.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

A
Ala
15 lipca, 14:33, Ola:

Jak żyć?

Tego nie wie żodyn

O
Ola
Jak żyć?
O
Olga
Za co kupić rododendrony?
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu