Jaki jest twój szef? Polacy potwierdzają, że przełożeni dzwonią po godzinach pracy. 2/3 pracowników nie boi się upomnieć o podwyżkę

Mikołaj Wójtowicz
Opracowanie:
Prawie Połowa Polaków ocenia polskich szefów gorzej niż zagranicznych, a 28% potwierdza, że ich przełożony krzyczy na pracowników.
Prawie Połowa Polaków ocenia polskich szefów gorzej niż zagranicznych, a 28% potwierdza, że ich przełożony krzyczy na pracowników. unsplash
Prawie Połowa Polaków ocenia polskich szefów gorzej niż zagranicznych, a 28% potwierdza, że ich przełożony krzyczy na pracowników. Serwis InterviewMe przeprowadził badanie, z którego wynika, że 73% Polaków ma szacunek dla swojego przełożonego. W badaniu „Janusze czy anioły biznesu? Polacy oceniają swoich szefów” udział wzięło 1181 respondentów. Zostali zapytani o relacje ze swoimi przełożonymi w pracy.

Jak wygląda praca w Polsce? Ankietowani: jest gorzej, niż za granicą

Ankieta wykazała, że 71% polskich szefów ma dobre stosunki ze swoimi pracownikami. Niestety, jednocześnie prawie połowa (47%) Polaków uważa, że polscy szefowie prezentują niższą kulturę pracy w porównaniu do ich zagranicznych odpowiedników. Na dodatek aż 58% badanych twierdzi, że praca w polskiej firmie oznacza gorsze warunki pracy niż w firmie zagranicznej.

34% badanych przyznaje się, że bałoby się zapytać swojego szefa o podwyżkę. Przeciwnego zdania jest 66% ankietowanych. Z kolei 25% twierdzi, że ma problemy z uzyskaniem urlopu w zaplanowanym przez siebie terminie. Takich trudności nie ma 75% badanych.

Okazuje się, że aż 43% pracodawców zatrudnia rodzinę lub znajomych, chociaż według oceny 67% ankietowanych, ci ludzie są osobami kompetentnymi. Jednocześnie aż 39% Polaków nie ma zaufania co do tego, że ich szef prowadzi dobrze swój biznes.

- Wydaje się, że Polacy mają bardzo wysoką świadomość roli przełożonego i oceniają jego pracę jako ciężką i wymagającą, w tym obarczoną dużym stresem. Prawdopodobnie częściowo z tego bierze się szacunek do przełożonych. Fakt, że ponad połowa z nas nigdy nie chciałaby przejąć roli czyjegoś szefa, potwierdza, że uznajemy ją za w jakimś stopniu obciążającą - uważa autorka badania, Marta Rojewska.

Czego nie powinien robić szef w pracy?

Badanie ujawniło także występowanie nagannych zachowań wśród polskich przełożonych:

  • Kontaktowanie się (w sprawach zawodowych) po godzinach pracy (43%)
  • Przeklinanie w obecności pracowników (33%)
  • Kontaktowanie się (w sprawach zawodowych) w czasie wakacji (31%)
  • Krzyczenie na pracowników (28%)
  • Złe traktowanie pracowników (21%)
  • Komentowanie poglądów pracowników (16%)
  • Kierowanie aluzji seksualnych do pracownic / pracowników (13%)
  • Komentowanie orientacji seksualnej pracowników (9%).

Warto zauważyć, że złe zachowania szefów, takie jak np. wyzywanie pracowników, zdarzają się najczęściej w branży gastronomicznej.

- Badanie InterviewMe ujawnia, że polscy szefowie są w większości darzeni przez swoich pracowników szacunkiem i mają z nimi dobry kontakt. Uwagę zwraca jednak fakt, że w gastronomii relacje między przełożonymi a zatrudnionymi nie tylko są znacznie gorsze niż w innych branżach, lecz także łatwo się w nich dopatrzeć przejawów mobbingu. Dość zaskakujące wydaje się również to, że co piąty Polak jest gotowy usprawiedliwić stresem naganne i agresywne zachowania szefa - zauważa Wojciech Martyński, ekspert kariery w InterviewMe.

Co ciekawe:

  • Aż 54% badanych nie chciałoby być czyimś szefem / szefową.
  • Do strachu przed swoim szefem przyznaje się 14% badanych.
  • Prawie 80% ankietowanych deklaruje, że odeszłoby z dobrze płatnej pracy, gdyby szef się nich wyżywał.
  • Co piąty badany uważa, że duża odpowiedzialność i potencjalnie związany z nią stres są wytłumaczeniem dla przemocowych zachowań wobec pracowników.
  • Wśród pracowników gastronomii, aż 30% boi się swojego szefa, a 20% słyszy od przełożonego wyzwiska.
  • Co czwarty Polak ma trudności z uzyskaniem od szefa zgody na urlop w zaplanowanym przez siebie terminie.
  • W ogromnej większości (73%) jesteśmy zdecydowani odejść nawet z bardzo dobrej pracy, jeśli szef traktuje nas źle (wyżywa się na nas).
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu