Jest praca dla ponad 2 tys. osób z PKP Cargo. Oto gdzie ich przyjmą

Agnieszka Kamińska
Opracowanie:
PKP Cargo poinformowało, że zarząd spółki podpisał 14 listów intencyjnych dotyczących zatrudnienia pracowników w innych firmach.
PKP Cargo poinformowało, że zarząd spółki podpisał 14 listów intencyjnych dotyczących zatrudnienia pracowników w innych firmach. Adam Jastrzębowski/Polska Press
PKP Cargo ogłosiło podpisanie 14 listów intencyjnych, które otwierają drzwi do zatrudnienia ich pracowników w innych firmach. Ta inicjatywa ma na celu zapewnienie nowych miejsc pracy dla pracowników objętych restrukturyzacją.

PKP Cargo poinformowało, że zarząd spółki podpisał 14 listów intencyjnych dotyczących zatrudnienia pracowników w innych firmach. Dzięki tym porozumieniom, dla pracowników PKP Cargo, którzy są objęci restrukturyzacją, dostępnych jest już ponad 2 tys. miejsc pracy.

Porozumienia te obejmują pracowników zatrudnionych w zespołach drużyn trakcyjnych, drużyn manewrowych, rewizji technicznej oraz tych pracujących przy utrzymaniu, naprawach, konserwacji i remontach taboru kolejowego.

Pierwsze porozumienia i kolejne umowy

Pierwszy list intencyjny został podpisany w połowie czerwca 2024 roku z Polregio, który zobowiązał się do zatrudnienia do 300 osób. Następnie zawarto kolejne 13 porozumień, w tym z PKP Intercity na zatrudnienie do 400 osób, PKP Intercity Remtrak - do 300 osób, PKP Polskie Linie Kolejowe - do 250 osób, Warsem - do 100 osób, Pesa Bydgoszcz i Pesa Mińsk Mazowiecki, PGE Energetyka Kolejowa (do 100 osób), Kolejami Wielkopolskimi i Kolejami Mazowieckimi (do 80 osób) oraz Metrem Warszawskim - ws. zatrudnienia około 100 osób.

PKP Cargo jest obecnie w trakcie procesu zwolnień grupowych, które rozpoczęły się 14 sierpnia i mają potrwać do końca października. Planowane jest odejście do 30 proc. zatrudnionych pracowników, co stanowi około 4142 osób.

Według danych Urzędu Transportu Kolejowego, udział PKP Cargo w rynku kolejowym według masy przewiezionych towarów zmniejszył się w okresie styczeń - lipiec 2024 roku do 27,51 proc. z 31,88 proc. w analogicznym okresie roku poprzedniego. Dla porównania, w roku 2022, w okresie od stycznia do końca lipca, udział PKP Cargo wynosił 35,93 proc..

25 lipca br. sąd rejonowy w Warszawie otworzył postępowanie restrukturyzacyjne PKP Cargo, w ramach którego postanowiono otworzyć postępowanie sanacyjne dłużnika - PKP Cargo.

Największy przewoźnik towarowy

PKP Cargo jest największym kolejowym przewoźnikiem towarowym w Polsce. Jako Grupa PKP Cargo oferuje kompleksowe usługi logistyczne, łącząc transport kolejowy, samochodowy oraz morski. Spółka świadczy samodzielne przewozy towarowe na terenie Polski oraz Czech, Słowacji, Niemiec, Austrii, Holandii, Węgier, Litwy i Słowenii. Największym pojedynczym akcjonariuszem PKP Cargo jest spółka PKP SA, która posiada 33,01 proc. akcji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu