Kiedy niedziele handlowe? Sprawdź, kiedy sklepy będą otwarte jeszcze w 2022 i później w 2023 roku. Zobacz, kiedy zrobisz zakupy

Bartłomiej Ciepielewski
Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi grzywna od 1 tys. do nawet 100 tys. złotych.
Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi grzywna od 1 tys. do nawet 100 tys. złotych. Lucyna Nenow/Polska Press
W 2023 roku wypadnie jedynie siedem niedziel handlowych, a ostatnia z nich zostanie okrojona i skrócona czasowo. To pierwszy taki przypadek od czasu, gdy ustawa ograniczająca handel weszła w życie. Kolejny nastąpi za pięć lat, o ile obowiązujące obecnie regulacje nie zostaną zmodyfikowane.

Spis treści

Obowiązujący od 2018 roku zakaz handlu w niedziele zagwarantował wielu pracownikom możliwość odpoczynku, lecz wbrew pierwotnym założeniom nie pomógł małym firmom, które od lat są "wygryzane" przez wielkopowierzchniowe markety. Jak wynika z danych Dun & Bradstreet Poland w pierwszych miesiącach bieżącego roku rynek sprzedaży detalicznej skurczył się o 3 tys. lokalizacji, co jest najwyższym wynikiem w ostatnim pięcioleciu.

Przed nami dwie ostatnie niedziele handlowe, zaplanowane na 11 i 18 grudnia 2022 roku. To właśnie wtedy zrobimy zakupy w supermarkecie czy galerii handlowej. Warto w tym czasie uzbroić się w cierpliwość, gdyż będzie to czas przedświątecznej gorączki, tłumów w sklepach i długich kolejek.

Niedziele handlowe 2023 - kiedy wypadają?

W 2023 roku będziemy mieli 45 niedziel bez handlu oraz 7 handlowych. Ostatnia z nich określana jest jednak jako niepełna, gdyż wypadnie w wigilię Bożego Narodzenia, przez co sklepy zostaną zamknięte o wcześniejszej porze. To pierwszy taki przypadek od chwili, gdy ustawa ograniczająca handel weszła w życie.

Zestawienie niedziel handlowych w 2023 roku prezentuje się następująco:

  • 29 stycznia 2023 roku,
  • 2 kwietnia 2023 roku,
  • 30 kwietnia 2023 roku,
  • 25 czerwca 2023 roku,
  • 27 sierpnia 2023 roku,
  • 17 grudnia 2023 roku,
  • 24 grudnia 2023 roku.

Jak wynika z powyższej listy, sklepy spożywcze, budowlane czy galerie handlowe będą otwarte co około półtora miesiąca. Najbliższa niedziela handlowa w przyszłym roku wypadnie dopiero pod koniec stycznia. Następnie zakupy zrobimy tydzień przed Wielkanocą, dzień przed majówką, na koniec czerwca i w sierpniu. Kolejne dwie niedziele handlowe zaplanowane są dopiero na grudzień.

Sklepy zostaną również zamknięte w święta takie, jak:

  • Nowy Rok (niedziela) - 1 stycznia,
  • Święto trzech Króli (piątek) - 6 stycznia,
  • Wielkanoc (niedziela) - 17 kwietnia,
  • Poniedziałek Wielkanocny (poniedziałek) - 18 kwietnia
  • Święto pracy (poniedziałek) - 1 maja,
  • Święto Konstytucji (środa) - 3 maja,
  • Zielone Świątki (poniedziałek) - 5 czerwca,
  • Boże Ciało (czwartek) - 8 czerwca,
  • Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (wtorek) - 15 sierpnia,
  • Wszystkich Świętych (środa) - 1 listopada,
  • Święto Niepodległości (sobota) - 11 listopada,
  • Boże Narodzenie (poniedziałek) - 25 grudnia,
  • II dzień świąt Bożego Narodzenia (wtorek) - 26 grudnia.

Zakupy będzie natomiast można zrobić dzień przed Wielkanocą oraz Bożym Narodzeniem, lecz wtedy sklepy będą czynne jedynie do godziny 14, a część placówek może podjąć decyzję o dodatkowym skróceniu godzin pracy np. do południa.

Zakaz handlu w niedziele – jakie są wyjątki?

Ustawa przewiduje ponad 30 wyjątków, umożliwiających wielu przedsiębiorcom prowadzenie działalności także w dni bez handlu. Zakaz handlu nie dotyczy m.in. kwiaciarni, aptek, stacji paliw, sklepów z pamiątkami, zakładów weterynaryjnych, placówek pocztowych, placówek handlowych (zakłady hotelarskie lub prowadzące działalność w zakresie sportu, kultury oświaty, turystyki), sklepów internetowych, automatów z towarami, cukierni czy lodziarni.

Wyjątkiem są oczywiście małe sklepy osiedlowe, które mogą pozostawać otwarte, o ile za ladą znajduje się właściciel lub członkowie rodziny. Zakaz handlu nie obowiązuje też w punktach sprzedażowych organizowanych na potrzeby imprez okolicznościowych, jarmarków czy festynów.

Jakie są kary za złamanie zakazu handlu w niedziele?

Zakaz handlu w niedziele został w tym roku uszczelniony, tak by sklepy prowadzące działalność jako placówki pocztowe nie mogły omijać regulacji. Obecnie wszelkie próby omijania regulacji wiążą się z surowymi karaim.

Przedsiębiorcy za naruszenie zakazu handlu w niedziele mogą zostać ukarani grzywną w wysokości od 1 tys. zł do nawet 100 tys. zł. Kontrolami oraz nakładaniem kar zajmują się inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Te firmy będą zatrudniały w najbliższym czasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu