Spis treści
- Zmiany od 1 lutego 2025 r. Pracownicy zyskają kolejny dzień ustawowo wolny od pracy
- Kiedy wziać urlop, żeby wydłużyć sobie weekend? W 2025 r. dużo okazji na dodatkowe wolne m.in. w maju i grudniu
- Zmiany na liście niedziel handlowych. W grudniu 2025 r. będą trzy niedziele, w które będzie można zrobić zakupy
- Lista niedziel handlowych w 2025 roku
Zmiany dotyczące czasu pracy wchodzą w życie 1 lutego 2025 r. Od tego dnia obowiązują przepisy, które ustanawiają Wigilię Bożego Narodzenia dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Zmieni się też kalendarz niedziel handlowych.
Zmiany od 1 lutego 2025 r. Pracownicy zyskają kolejny dzień ustawowo wolny od pracy
Niedziele i święta są dniami ustawowo wolnymi od pracy. Od 1 lutego 2025 r. wolna od pracy jest także Wigilia Bożego Narodzenia. Tak wynika z nowelizacji ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw, opublikowana w Dzienniku Ustaw z 2024 r. pod poz. 1965. Po zmianach lista dni ustawowo wolnych od pracy wydłuża się i liczy 14 dni.
Lista dni ustawowo wolnych od pracy, która obowiązuje od 1 lutego 2025 r.
1 stycznia – Nowy Rok,
6 stycznia – Święto Trzech Króli,
pierwszy dzień Wielkiej Nocy (w 2025 r. będzie to 20 kwietnia),
drugi dzień Wielkiej Nocy (w 2025 r. będzie to 21 kwietnia),
1 maja – Święto Państwowe,
3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja,
pierwszy dzień Zielonych Świątek (w 2025 r. będzie to 8 czerwca),
dzień Bożego Ciała (w 2025 r. będzie to 19 czerwca),
15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
1 listopada – Wszystkich Świętych,
11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości,
24 grudnia – Wigilia Bożego Narodzenia,
25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia.
Jeżeli weźmiemy pod uwagę tylko same soboty i niedziele to w całym 2025 roku mamy do dyspozycji 104 dni wolne. Do tego dodać trzeba 9 dni świątecznych, które wypadają w trakcie tygodnia, ale z mocy ustawy są wolne od pracy. Dodatkowo mamy prawo do odebrania dwóch dni za święto wypadające w sobotę. Mowa tutaj o 3 maja i 1 listopada. Jeśli dodamy do tego wolną Wigilię, to wychodzi w sumie 116 dni wolnych od pracy. To o dwa dni więcej niż w 2024 roku.
Kiedy wziać urlop, żeby wydłużyć sobie weekend? W 2025 r. dużo okazji na dodatkowe wolne m.in. w maju i grudniu
W 2025 r. nie zabraknie okazji do wydłużenia wolnego od pracy kosztem kilku dni urlopu. Układ dni wolnych od pracy w 2025 r. zapowiada się bardzo korzystnie. Na przykład warto w tym roku połączyć Wielkanoc z majówką. Kosztem 7 dni urlopu (plus dzień wolny odebrany za sobotę) możemy sprawić sobie solidny 2-tygodniowy wypoczynek.
Kolejna okazja do dłuższego wypoczynku pojawi się w czerwcu. Chodzi o Boże Ciało. Wypada ono 19 czerwca (tradycyjnie jest to czwartek). Kosztem jednego dnia wolnego (piątek) można przedłużyć weekend do 4 dni. Warto z tego rozwiązania skorzystać, bo kolejna szansa na długi weekend będzie dopiero w sierpniu. W tym miesiącu obchodzimy Święto Wniebowzięcia Maryi Panny połączone ze Świętem Wojska Polskiego. Tym razem uroczystości wypadają w piątek, co wydłuży nam weekend. Idźmy dalej - Wszystkich Świętych wypada w tym roku w sobotę (1 listopada). Dzień Niepodległości natomiast świętować będziemy we wtorek (11 listopada).
Po zmianie przepisów, w 2025 roku świętowanie Bożego Narodzenia zaczniemy już w środę (24 grudnia). Kolejne dwa dni świąt doprowadzą nas do weekendu. Nawet więc nie korzystając z urlopu otrzymamy 5 dni wolnych. Biorąc urlop 22 i 23 grudnia, możemy mieć wolne od 20 do 28 grudnia.
Zmiany na liście niedziel handlowych. W grudniu 2025 r. będą trzy niedziele, w które będzie można zrobić zakupy
Nowelizacja, która wchodzi w życie 1 lutego 2025, wprowadza też inne ważne zmiany. Od 2025 roku trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe. Jednocześnie nowe przepisy przewidują również, że w grudniu pracownik handlu nie będzie mógł pracować więcej niż dwie niedziele.
Przypomnijmy, pierwotnie zaplanowano 7 niedziel handlowych w tym roku. Sytuacja zmieniła się, gdy prezydent podpisał ustawę o wolnej od pracy Wigilii i wprowadzeniu 3 niedziel handlowych przed Wigilią. A to znaczy, że w tym roku niedziel handlowych będzie 8 a nie 7, jak zakładały wcześniejsze przepisy.
Lista niedziel handlowych w 2025 roku
26 stycznia
13 kwietnia,
27 kwietnia,
29 czerwca,
31 sierpnia,
7 grudnia,
14 grudnia,
21 grudnia.
