
Zwolnienie pracownika rzadko odbywa się z dnia na dzień. Rozwiązanie umowy o pracę w trybie natychmiastowym jest możliwe za porozumieniem stron lub w niektórych przypadkach – z winy pracownika. Zazwyczaj jednak pracodawca jest zobowiązany do przestrzegania odpowiedniego okresu wypowiedzenia.

Ochrona przed wypowiedzeniem umowy o pracę – katalog osób chronionych został w 2022 roku rozszerzony o kolejną grupę osób. Kogo nie można zwolnić? Co jeszcze warto wiedzieć o wypowiedzeniach?

Ustawa o obronie ojczyzny przynosi zmiany w prawie pracy. Zobacz, kogo nie można zwolnić z pracy od 23 kwietnia 2022. Wypowiedzenie umowy o pracę może złożyć pracodawca lub pracownik. Zasady rozwiązania umowy o pracę na podstawie wypowiedzenia reguluje Kodeks Pracy. Uwzględnia proporcjonalny do okresu zatrudnienia czas wypowiedzenia, a także tzw. katalog osób chronionych przed wypowiedzeniem. Wyjaśniamy, w jakich przypadkach nie można zwolnić pracownika oraz, jakie jeszcze zmiany pojawią się w Kodeksie pracy w 2022 roku

Prawo pracy zapewnia niektórym osobom ochronę przed wypowiedzeniem. Oznacza to, że pracowników będących w określonej sytuacji lub należących do określonej grupy np. działaczy związkowych, nie można zwolnić z pracy. Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy rozwiązanie umowy ma nastąpić z winy pracownika, albo w przypadku upadłości lub likwidacji pracodawcy.