
Powiatowy Urząd Pracy w Radomsku
Ochrona przed wypowiedzeniem w 2025 roku dotyczy m.in. kobiet w ciąży, osób na zwolnieniu lekarskim, pracowników przed emeryturą, związkowców oraz przedstawicieli określonych zawodów.

Zwolnienie z pracy na macierzyńskim
Kodeks pracy jasno wskazuje, że kobiet w ciąży nie można zwolnić z pracy – to jeden z najbardziej znanych, choć często źle interpretowanych przepisów. Podstawę prawną stanowi art. 177 §1 Kodeksu pracy, który mówi, że pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę z pracownicą w ciąży, z wyjątkiem sytuacji, gdy zachodzą przesłanki do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia z winy pracownicy i zgodzi się na to zakładowa organizacja związkowa.

Zwolnienie z pracy na urlopie
Art. 41 Kodeksu pracy chroni osoby przebywające na zwolnieniu lekarskim, urlopie wypoczynkowym, urlopie bezpłatnym lub opiekuńczym. W okresie usprawiedliwionej nieobecności pracodawca nie może wypowiedzieć umowy – ochrona działa automatycznie i nie wymaga żadnych formalności po stronie pracownika.

Ochrona przedemerytalna
Szczególną ochroną objęci są również pracownicy, którym zostało mniej niż cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego – czyli kobiety od 56. roku życia i mężczyźni od 61. roku życia. Podstawą prawną jest art. 39 Kodeksu pracy, który zakazuje wypowiedzenia umowy o pracę takiemu pracownikowi, o ile dalsze zatrudnienie umożliwia nabycie prawa do emerytury.