Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) zbadał w sierpniu nastroje na rynku pracy. Po raz pierwszy od wielu miesięcy odnotowano pogorszenie warunków w przedsiębiorstwach, choć nie przełożyło się to jeszcze na wzrost stopy bezrobocia w Polsce.
Rośnie ryzyko zwolnienia z pracy
Analitycy "Tygodnika Gospodarczego PIE" poinformowali, że w sierpniu liczba firm planujących zwolnienie wyniosła 12 proc. i była wyższa od tych, które chcą zatrudnić nowe osoby (10 proc.) w ciągu trzech najbliższych miesięcy. Najgorsza sytuacja jest w sektorze produkcji, gdyż tam ryzyko utraty pracy jest największe.
Przewaga deklaracji o zwolnieniach występowała w mikro i małych firmach oraz przedsiębiorstwach z sektora produkcji, TSL (transport, spedycja, logistyka) i usług. Średnie i duże firmy oraz budownictwo nadal chętniej zatrudniają, niż zwalniają pracowników - czytamy w analizie.
W porównaniu do danych ze stycznia 2022 roku liczba deklarowanych zwolnień wzrosła o 3 punkty procentowe.
Czemu firmy chcą zwalniać pracowników?
Autorzy badania wskazują, że firmy planujące zwolnienia najczęściej zmagają się ze spadkiem wartości sprzedaży (55 proc.). Dużym problemem są także mniejsze ilości zamówień (52 proc.), malejące moce produkcyjne (32 proc) i sytuacja finansowa (15 proc.). Właściciele firm coraz częściej informują o rezygnacji z rozwijania swoich biznesów ze względu na niedobór środków finansowych.
Grozi nam wzrost bezrobocia?
Deklarowane plany zwolnień nie znajdują obecnie odzwierciedlenia w danych gospodarczych. W lipcu tego roku stopa bezrobocia rejestrowanego utrzymała się na rekordowo niskim poziomie 4,9 procent. Jak podkreślał GUS, jest to najlepszy wynik od ponad 30 lat. Jeszcze lepszymi danymi podzielił się Eurostat, wyliczając, że bezrobocie w Polsce spadło do 2,7 procent.
Co ciekawe, według danych Grant Thornton lipiec to trzeci miesiąc z rzędu, w którym spadała liczba nowych ofert pracy. W stosunku do poprzedniego miesiąca był to spadek o 0,1 proc., ale już w porównaniu z lipcem zeszłego roku – o 6,3 proc. - dodają analitycy PIE.
Eksperci przyznają, że biorąc pod uwagę inflację, wzrost kosztów prowadzenia firm, a także konflikt w Ukrainie spadki są dość płytkie i nie wskazują na znaczne odchylenie od normy.
Doniesień o zapowiadanym spowolnieniu nie lekceważą pracodawcy, którzy powoli zaciskają pasa, skupiając się na optymalizacji zasobów i przygotowaniu firmy na gorsze czasy. Niestety, przyczynia się to do spadku zatrudnienia nowych pracowników, choć ze względu na starzenie się społeczeństwa i malejącą siłę roboczą nie powinno dojść do gwałtownego wzrostu bezrobocia.
Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?