Koniec papierowych biletów w autobusach i tramwajach? Kontroler poprosi o okazanie karty bankowej

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Kasowanie papierowego biletu w krakowskim tramwaju.
Kasowanie papierowego biletu w krakowskim tramwaju. Joanna Urbaniec / Polska Press
Bilety autobusowe i tramwajowe można kupować na wiele różnych sposobów. Posłużyć może do tego np. aplikacja mobilna. Popularne są również papierowe bilety. Niewykluczone, że niebawem się to zmieni. Coraz więcej miast w Polsce rezygnuje z tego rozwiązania. Co je zastąpi? Co pokażemy kontrolerowi, gdy ten powie „Proszę bileciki do kontroli?” Może się okazać, że będzie to smartfon lub karta płatnicza. Nowy system testują kolejne gminy. Tym razem to Trójmiasto.

Spis treści

Kupno biletu na autobus, trolejbus lub tramwaj. Czy nadchodzi koniec papierowych biletów?

Możliwość płacenia kartą w autobusie już nikogo nie dziwi. To obecnie standard, a w wielu automatach nie znajdziemy miejsca na wrzucanie monet lub wkładanie banknotów. Tak jest np. w Warszawie. Kupno biletu to zwykła operacja finansowa. Jeszcze kilka lat temu trzeba było mieć odliczoną gotówkę, aby zapłacić u kierowcy lub w kasie na dworcu. W zamian otrzymywaliśmy papierowy bilet.

Te czasy się już zmieniły, w wielu kioskach dziś już nie kupimy biletów. Są jednak dostępne u kierowców, w specjalnych automatach biletowych lub w aplikacjach na smartfony. Za niedługo może się okazać, że nie będziemy otrzymywali papierowych lub elektronicznych potwierdzeń zakupu, a bilet będzie rejestrowany jedynie u przewoźnika. W Trójmieście trwają testy takiego systemu. Karta płatnicza ma zastąpić papierowy bilet.

Jak kupić bilet elektroniczny na komunikację miejską? Takie zasady będą obowiązywać w Gdańsku, Gdyni i Sopocie

Rozwiązanie testowane jest już w trójmiejskich tramwajach i trolejbusach. Wkrótce eksperymentu dołączą autobusy. System nazywa się FALA i pozwala na elektroniczne zakupy. Pasażer nie otrzymuje ani papierowego biletu, ani rachunku. Nie ma również klasycznego, papierowego potwierdzenia dokonania płatności.

Aby kupować bilety nie trzeba mieć konta w systemie, choć aparatura udostępnia taką możliwość.

- Mniej więcej na środku pojazdu znajdziemy falomat, czyli biletomat Systemu FALA. Wybieramy na ekranie bilety, które chcemy kupić, zatwierdzamy transakcję i płacimy, zbliżając kartę płatniczą lub Kartę FALA do ulokowanego w dolnej części falomatu terminala płatniczego. Cała operacja zapisuje się w Systemie FALA, a w przypadku kontroli przykładamy jedynie użytą przy zakupie kartę do urządzenia kontrolera - tłumaczy Radomir Matczak, prezes spółki InnoBaltica cytowany przez portal transport-publiczny.pl.

Spółka ta jest wykonawcą systemu razem z Asseco Data Systems.

Bilet można kupić także zbliżeniowo. Czytniki do tego przystosowane znajdują się przy drzwiach pojazdów. Jeżeli zdecydujemy się na taką formę zakupu – system sprzeda nam automatycznie bilet jednoprzewodowy. Konieczne jest zarejestrowanie swojego wejścia do pojazdu. Nie ma konieczności ponownego „odbijania” się na czytniku, gdy będziemy wychodzić z tramwaju lub autobusu.

Kupno biletu potwierdzi komunikat na ekranie. Dowiemy się z niego, że podróż została rozpoczęta i poprawnie zapłaciliśmy za bilet. Jeżeli będziemy chcieli skorzystać z biletu ulgowego – niezbędne okaże się wcześniejsze założenie indywidualnego konta w systemie. Trzeba będzie w nim wybrać odpowiednie zniżki i przypisać do niego kartę.

- Aktualnie udostępniamy usługę w tramwajach i trolejbusach. Uznaliśmy z naszymi partnerami, m.in. organizatorami transportu, że pierwsze dni wymagają aktywnej asysty technicznej w terenie, której nie da się jednocześnie zapewnić całemu trójmiejskiemu taborowi. Dlatego autobusy ZTM Gdańsk oraz ZKM Gdynia, w tym linie sopockie i podmiejskie, zostaną włączone do FALI w kolejnym, nieodległym, kroku - mówi Paweł Kondzielewski, dyrektor projektu w InnoBaltice.

W tych miastach karta płatnicza może zastąpić bilet autobusowy. To Jaworzno, Włocławek, Bydgoszcz, Wrocław i Poznań

Podobne rozwiązania są już dostępne w kilku innych miastach, gdzie korzysta się z Open Payment System od Mennicy Polskiej. To m.in. Jaworzno, Włocławek, Bydgoszcz, Wrocław i Poznań. Rozwiązanie to również daje możliwość posługiwania się kartą płatniczą jako biletem na tramwaj lub autobus. W razie kontroli okazać należy kartę, którą dokonaliśmy zakupu.

Transakcji dokonuje się zbliżeniowo, przykładając kartę, smartfon lub smartwatch do kasownika, który przypomina tablet). Nie ma znaczenia, czy używamy karty fizycznej, czy wirtualnej poprzez aplikacje, jak np. Apple Pay czy Google Pay. Nikt nie ma dostępu do poufnych informacji, czy salda na karcie. Przesyłany jest jedynie zaszyfrowany token. Czy posiadamy ważny bilet – można się przekonać, przykładając kartę, telefon lub smartwatch do sprawdzarki lub w mobilnym kasowniku.

Operator systemu może zablokować możliwość płacenia kartą za bilet. Dotyczy to pasażerów, którzy nie mając środków na koncie - kupowali bilety.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu