Spis treści
W Seulu trwa wizyta przedstawicieli polskiego rządu, którzy prowadzą negocjacje dot. budowy w naszym kraju elektrowni atomowej.
W poniedziałek minister aktywów, wicepremier Jacek Sasin i minister handlu, przemysłu i energii Korei Płd. Lee Chang-Yang podpisali porozumienie ws. współpracy i poparcia dla projektu budowy w Pątnowie elektrowni jądrowej w technologii koreańskiej.
W dokumencie obie strony deklarują, że dołożą starań, aby określić zakres współpracy i agendę projektu w Pątnowie, a następnie przygotują zaktualizowaną wersję porozumienia.
- Najważniejsze jest bezpieczeństwo militarne i energetyczne. Nie da się zachować niepodległości bez zapewnienia bezpieczeństwa w tych dwóch obszarach. Na tym polu współpracujemy z naszymi strategicznymi partnerami z USA i Korei – mówił w Seulu Jacek Sasin.
Dodał, że w Seulu „ziściła się idea budowy elektrowni jądrowej przez firmy polskie i koreańskie”. - Nie tylko będziemy w praktyce realizować nasze wielkie plany transformacji energetycznej, wzmocnienia niezależności energetycznej dostaw, taniej, czystej i pewnej energii do domów, ale też realizować strategiczne partnerstwo z USA i Koreą – mówił.
Jednocześnie zadeklarowano także zacieśnienie współpracy w zakresie wymiany niezbędnych informacji.
W tekście porozumienia zaznaczono, że nie tworzy ono żadnych zobowiązań w świetle prawa międzynarodowego i nie nakłada żadnych obowiązków na strony.
List Intencyjny spółek s. elektrowni jądrowej w Pątnowie
Tego samego dnia spółki ZE PAK, PGE i koreański koncern KHNP podpisały w Seulu list intencyjny ws. opracowania planu budowy w Pątnowie elektrowni jądrowej w oparciu o koreańską technologię reaktorów APR 1400.
List podpisano w obecności wicepremiera Jacka Sasina i ministra handlu, przemysłu i energii Korei Płd. Lee Chang-Yanga. Jak podkreślono, intencją stron listu jest ocena możliwości rozwoju współpracy w ramach lokalizacji Pątnowie, gdzie znajduje się obecnie ostatnia z elektrowni na węgiel brunatny, należąca do ZE PAK.
Potencjalna współpraca ma być inicjatywą równoległą do Programu Polskiej Energetyki Jądrowej i jego uzupełnieniem. Spółki, które podpisały dokument, zamierzają wspólnie opracować plan rozwoju elektrowni jądrowej, w szczególności wykonać wstępne analizy środowiskowe, opracować wstępny budżet dla etapów: przygotowań, budowy i eksploatacji, wraz z modelem finansowym projektu. Powstać ma też wariantowy harmonogram projektu.
Wstępny plan rozwoju ma być gotowy jeszcze w 2022 r.
Pierwsza elektrownia jądrowa z użyciem technologii amerykańskiej. Co z Francją?
W piątek wieczorem premier Mateusz Morawiecki poinformował, że po ostatnich „owocnych rozmowach z wiceprezydent USA Kamalą Harris i sekretarz energii Jennifer Granholm” rząd potwierdza realizację projektu jądrowego w technologii Westinghouse Nuclear.
O słowa szefa rządu pytany był w poniedziałek na antenie Radia Zet rzecznik PiS Radosław Fogiel. - Pierwsza elektrownia jądrowa będzie budowana przy użyciu technologii amerykańskiej Westinghouse. Jasno mówimy, że chcemy zbudować dwie elektrownie; wicepremier, szef MAP Jacek Sasin jest obecnie w Korei z Francuzami; również jesteśmy w trakcie rozmów – mówił.
Fogiel zaznaczył, że nasz kraj potrzebuje czystego, pewnego i stabilnego źródła energii, a takim jest energia atomowa. - Ale wybór energii atomowej, to nie są umizgi na europejskich salonach, tylko to jest naprawdę bardzo istotna decyzja, również o charakterze strategicznym, budująca również sojusze - zauważył. - Nie mówimy o realizacji projektów z funduszy europejskich, tylko mówimy o zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego Polsce, a być może nawet w pewnym stopniu naszej części Europy – dodał.
Rzecznik dopytywany, czy kontrakt z Francuzami jest jeszcze możliwy, powiedział, odparł, że na razie „jest decyzja, że pierwsza elektrownia jądrowa będzie budowana przy użyciu technologii amerykańskiej Westinghouse”. - Jasno mówimy, że chcemy dwie elektrownie, sprawa jest otwarta, piłka jest w grze – podkreślił.
Polskie uczelnie będą kształcić kadry do obsługi elektrowni jądrowych
Tymczasem szef MEiN Przemysław Czarnek zapowiedział w poniedziałek, że nowe kierunki, na których kształceni będą inżynierowie jądrowi, powstaną na Akademii Górniczo-Hutnicej w Krakowie i na Politechnice Wrocławskiej. - Takie kadry są niezbędne do obsługi elektrowni atomowych, które mają powstać w Polsce – mówił na antenie Polskiego Radia.
Minister edukacji i nauki wskazał, że nie chodzi jedynie o obsługę elektrowni atomowej, która będzie oddana ostatecznie za 10 lat ostatecznie do użytku. - Tu chodzi też o te tzw. małe elektrownie atomowe, które wcześniej będą przez polskie spółki skarbu państwa również zakupywane i wykorzystywane w Polsce i wprowadzane do użytku, więc potrzebujemy inżynierów jądrowych – tłumaczył.
Dodał, że na AGH i Politechnice Wrocławskiej, a docelowo także na innych uczelniach, będzie wprowadzony nowy kierunek studiów. - Od połowy roku będziemy już wdrażać ten kierunek, być może również jakieś studia podyplomowe, bo przecież będzie można się również przekwalifikowywać – wyjaśnił.
Plany jądrowe w Polsce
6 reaktorów jądrowych o mocy 9 GW do 2040 roku. To aktualny cel rozwoju energetyki atomowej w Polsce. Nasz rząd rozpoczął rozmowy ws. budowy elektrowni jądrowej z trzema oferentami. Oprócz amerykańskiego Westinghouse, w październiku 2021 r. wstępną, niewiążącą ofertę budowy 4-6 reaktorów typu EPR przedłożył francuski EDF. Z kolei w kwietniu 2022 r. ofertę techniczną i finansową na sześć reaktorów APR1400 złożył zaś koreański KHNP.
Istnieje także możliwość, że udział w budowie elektrowni w Polsce weźmie więcej niż jeden podmiot. Na początku września 2022 r. Mateusz Morawiecki powiedział, że oferty francuskiego EDF i amerykańskiego Westinghouse się nie wykluczają. - KHNP może być poddostawcą dla Westinghouse i EDF – stwierdził szef rządu.
W grze pozostaje także Korea. Czas pokaże, czy obie trony sfinalizują zawarte porozumienie w sprawie elektrowni, która miałaby stanąć w Pątnowie i zacząć funkcjonować od 2033 r.
Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?