Koronawirus a praca. Pytania od czytelników i odpowiedzi ekspertów [27.03.2020 r.]

Maciej Mituła
Maciej Mituła
Szef każe iść na urlop? Boisz się przyjść do pracy? Nie wiesz, czy dostaniesz wypłatę? Kończy ci się umowa? Pracujesz w kadrach lub dziale HR? Jesteś przedsiębiorcą? Epidemia koronawirusa w Polsce rodzi wiele pytań i problemów dla pracowników oraz pracodawców. W związku z tym przygotowaliśmy serwis specjalny, w którym będziemy starać się odpowiedzieć na najistotniejsze pytania nadesłane przez czytelników. Odpowiedzi udziela Maciej Mituła, specjalista prawa pracy, redaktor Strefy Biznesu.


Pytanie nr 319

Pracuję w sklepie i mam umowę o pracę na czas nieokreślony. Mam 2 synków w wieku 3 lat na co dzień uczęszczających do niepublicznego żłobka. Z dniem 16.03 żłobek został zamknięty w związku z zagrożeniem koronawirusem, więc musiałem zostać z nimi w domu. Postanowiliśmy z żoną, że ja zostanę a ona będzie pracować. Złożyłem wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Czy otrzymam swoje wynagrodzenie oraz taki zasiłek za 14 dni, czy tylko zasiłek. Czyli przykładowo zarabiam 3000 brutto, to otrzymam 3000+2400, czy tylko 2400?

Zasiłek (80%) jest wypłacany za każdy dzień sprawowania opieki, w którym normalnie by Pan pracował. To nie jest żadna "ekstra pensja". Zasiłek ma zrekompensować nieobecność w pracy, gdyż sprawowanie opieki wiąże się z obniżką pensji za ten czas.


Pytanie nr 318

Czy należy mi się dodatkowy zasiłek opiekuńczy na syna 2,5 letniego, który nie chodził do żłobka, ale opiekowała się nim ciocia, która obecnie się nim nie opiekuje bo obawia się koronawirus a, a żona obecnie pracuje??

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom dzieci, które uczęszczały do żłobka, przedszkola lub szkoły.


Pytanie nr 317

Pracuje w firmie zatrudniającej 4 osoby. Czy posiadając umowę na czas nieokreślony, po otrzymaniu wypowiedzenia przysługuje mi odprawa?

Niestety nie. Odprawa przysługuje zwalnianym pracownikom, jeśli zakład pracy zatrudnia co najmniej 20 osób (łącznie z tymi zwalnianymi).


Pytanie nr 316

Narzeczonym dostał wypowiedzenie z pracy za porozumieniem stron. Nie ma podanego powodu A jest to potrzebne do wniosków o odroczenie terminu spłaty kredytu. Czy pracodawca może odmówić zamieszczenia takiej informacji na wypowiedzeniu skoro powodem była epidemia A że się dogadali za porozumieniem stron to dobra gestia pracownika.

Porozumienie stron, jak sama nazwa wskazuje, to oświadczenie co do zgodności woli dwóch stron. Ów dokument nie musi zawierać powodów rozwiązania stosunku pracy. Z punktu widzenia interesu pracownika narzeczony popełnił błąd podpisując taki dokument, bez wcześniejszego zagwarantował sobie stosownej rekompensaty (wynagrodzenie za okres wypowiedzenia, odprawa).


Pytanie nr 315

Pracuję w publicznym przedszkolu-pracownik obsługi.Za miesiąc marzec otrzymałam 100 % pensji,w tym okresie byłam jeden raz na dyżurze.Od 1 do 10 kwietnia też miałam iść raz na dyżur,ale otrzymałam informację,że powinnam dostać postojowe a nie 100 % wynagrodzenia(tak wypowiedziała się oświata) i pani Dyrektor kazała się określić czy w tych dniach pójdę na L4 czy na urlop(zaległego już nie mam). Co jest korzystniejsze L4 czy postojowe i na jakiej podstawie lekarz ma mi to L4 wypisać?Z góry dziękuję za info.

Nie musi Pani iść ani na urlop, ani na L4. Przysługuje pełen postojowe, ale pracodawca ma prawo skierować do innych prac.


Pytanie nr 314

Jestem na urlopie opiekuńczym i mój pracodawca postanowił zawiesić działalność czyli zwolnił mnie co dalej z urlopem czy będzie mi się należał z ZUS? Proszę o poradę.

Pracodawca może zwolnić dopiero po powrocie z opiekuńczego. Dopiero potem może zawiesić działalność.


Pytanie nr 313

Jestem zatrudniony na stałe,obecnie pracuje,żona też pracowała, ale od dwóch miesięcy jest na zwolnieniu chorobowym L4 z powodu ciąży. Syn 12 lat i syn 7 lat są w domu, ze względu na obecną sytuacje,pandemii koronawirusa,czy ja mógłbym wziąć opiekę nad synem młodszym,ponieważ żona ze względu na obecną sytuacje sobie nie radzi. Bardzo źle przechodzi ciąże i widzę,że jest jej strasznie ciężko .

Tak, może Pan złożyć wniosek o zasiłek opiekuńczy.


Pytanie nr 312

W umowie mam opiekun dziecięcy, a szefowe karzą przyjść sprzątać, pomimo tego, że jest zatrudniona pani sprzątająca. Czy można się z tego jakoś wybronić, czy to jest po prostu kwestia wykłócenia się?

Pracodawca ma prawo skierować pracownika do innej pracy na okres 2 miesięcy. Pracownik zachowuje wtedy prawo do pełnego wynagrodzenia.


Pytanie nr 311

Mam pytanie. Pracowałem na umowę o pracę na czas określony. Umowa wygasła dnia 04.03.2020 i nie została przedłużona. Dziś, w związku z sytuacją związaną z koronawirusem nikt nie chce przyjąć mnie do pracy. Ja jestem osobą wykształconą, mam rodzinę i chcę pracować, ale niestety nie mogę. Nie ma w tym mojej winy. Chciałem się dowiedzieć, czy będzie mi przysługiwać jakaś pomoc od Państwa.

Niestety, ale ustawodawca nie przewidział pomocy dla osób, którym skończyła się umowa terminowa i pozostają bezrobotni.


Pytanie nr 310

Moja mama pracuje w państwowym przedszkolu jako kucharka. W związku z epidemia władze przedszkola podjęły decyzję że od 17.03 do 27.03 osoby z tzw obsługi (kucharki, woźne) mają nie przychodzić do pracy, tylko w danym dniu ma być obecna jedna z osób i pełnić dyżur. Dzisiaj dostały informację że mają za te dni w które nie były obecne wypisać urlop lub będzie im to odebrane z wypłaty. Czy pracodawca może tak postąpić? Wcześniej bylo żadnej informacji i zmniejszeniu wynagrodzenia. Zatrudnienie - umowa o prace

Pracodawca nie ma do tego prawa. Jeśli było wydane polecenie służbowe, to pracownik się do niego dostosował. Nie można w ten sposób odbierać wynagrodzenia. Podejrzewam, że jest to trochę taki straszak.

Pytanie nr 309

Do końca marca mam urlop macierzyński. Pracuje w restauracji, mam umowę na czas nie określony. Co mogę teraz w czasie epidemii zrobić. Czy Rząd rozważa przedłużenie urlopu macierzyńskiego w takim przypadku.

Nie ma takich projektów. Pozostaje Pani wybrać zaległy urlop wypoczynkowy.


Pytanie nr 308

Jestem pracownikiem szpitala, ale pracuje na kuchni nie mam styczności z chorymi czy zakład pracy mojego męża może w tym przypadku wysłać go na przestojowe.

Na przestojowe zakład pracy wysyła niezależnie od sytuacji rodzinnej. Zakład może to zrobić w każdej chwili, ale z prawem do wynagrodzenia 100%.


Sejm uchwalił ustawy nazywane pakietem antykryzysowym. Wiemy już na jaką pomoc może liczyć pracownik na etacie, zleceniobiorca, osoba na umowie o dzieło, samozatrudniony prowadzący działalność gospodarczą i mikrofirmy czyli takie, w których pracuje do dziewięciu osób. Chcesz poznać szczegóły, po prostu kliknij w ten tekst.

Pytanie nr 307

Witam jestem na umowie o pracę na czas określony.od 12marca jestem na zwolnieniu lekarskim w ciąży, czy szef może mnie zwolnić jeśli zwalnia wszystkich z galerii? Nie wiem czy jest jakaś różnica w normalnym zwalnianiu a grupowym .czy będzie mi się potem należały jakieś pieniądze co miesiąc?

Pracodawca mógłby Panią zwolnić jedynie w momencie likwidacji zakładu pracy bądź upadłości. Jeśli to nie nastąpi, jest Pani dalej pracownikiem, aż do końca urlopu macierzyńskiego.


Pytanie nr 306

Witam, mam pytanie odnoście opieki na zdrowe dziecko. Pracuje w sklepie w obecnej sytuacji są otwarte, moje dziecko nie uczęszczało do żłobka, ani innej placówki która została zamknięta, w czasie mojej pracy mama zajmowała się moim dzieckiem. Niestety mama jest schorowana i w tej sytuacji nie mogę oddawać dziecka pod jej opiekę przez to ze w pracy mam kontakt z masa ludzi i mogę się zarazić, a przy okazji dziecko, a dziecko, dziadków. Co mogę zrobić w takiej sytuacji? Dodam ze nie mogę zostać bez funduszy do życia, a kierownik nie chce mi przesunąć urlopu. Co ja mam zrobić w obecnej sytuacji? Moje dziecko 20.04 kończy 2 lata. Nie mam jak iść do pracy, bo muszę zostać z dzieckiem.

Nie przysługuje Pani zasiłek opiekuńczy na dziecko, ale Pani prawo do 14 dni zasiłku opiekuńczego na innego chorego członka rodziny - matkę.


Pytanie nr 305

Od września do grudnia zeszłego roku pracowałam w prywatnym hotelu na umowę zlecenie. W styczniu podpisali ze mną nowe zlecenie do końca roku 2020,w obecnej chwili nie pracuję gdyż pracodawca w związku z pandemią zamknął hotel.Na dzień dzisiejszy pracodawca chce zerwać umowę ,czy jeśli zerwie umowę ze mną mogę się ubiegać w zus o jakikolwiek zasiłek.

Umowa zlecenia nie podlega Kodeksowi pracy, więc nie mają zastosowania tutaj przepisy dotyczące ochrony zatrudnienia. Według projektu tzw. tarcz antykryzysowe możliwe że będzie Pani przysługiwał zasiłek. Proszę śledzić doniesienia medialne.


Pytanie nr 304

Jestem zatrudniona w prywatnym żłobku na umowę o pracę, pełen etat na czas nieokreślony wynagrodzenie dostaje co miesiąc stałe. Czy w zaistniałej sytuacji kiedy jest zamknięty żłobek z powodu koronawirusa należy się postojowe?
Pracodawca twierdzi że postojowe się nie przysługuje ponieważ mamy brak cytat " jakiegoś zapisu w umowie/stawki miesięcznej czy godzinowej"czy coś takiego jest możliwe? W tej sytuacji każe nam wybrać urlop zaległy jak i obecny (2020) żeby pokryć dni postoju. Czy muszę się do tego zastosować i brać urlop. Proszę o radę

Dość dziwne tłumaczenie pracodawcy. Skoro nie ma Pani "zapisu w umowie o stawce miesięcznej lub godzinowej" to na jakiej podstawie pracodawca wypłaca Pani co miesiąc wynagrodzenie? Ponadto zgodnie z art. 29 par. 1 każda umowa o pracę musi określać wynagrodzenie za pracę - to jest właśnie stawka będąca podstawą wypłata wynagrodzenia postojowego. Umowa nie musi zawierać słowa "stawka". Słownik języka polskiego dopuszcza wiele synonimów tego wyrazu. Przysługuje Pani prawo do 100% wynagrodzenia postojowego. Szef nie może wysłać na urlop, po za urlopem zaległym.


Pytanie nr 303

Mam pytanie: dwa tygodnie temu żona urodziła dziecko, po wyjściu ze szpitala poszedłem na zwolnienie z tytułu opieki nad chorym członkiem rodziny (żoną). Obecnie kończy mi się „opieka nad żoną” i czy przysługuje mi dodatkowo opieka nad dzieckiem (syn 3 lata) w związku z zamknięciem żłobka. Czy żona ma się zając noworodkiem i 3-latkiem?

Zona po porodzie nie jest w stanie sprawować samodzielnej opieki nad dzieckiem, w związku z tym przysługuje Pan prawo do zasiłku opiekuńczego - podstawowego (60 dni) i dodatkowego (14 dni). Zasiłek płatny jest 80%.


Pytanie nr 302

Pracuje w call center obecnie praca zdalna, dostałem dzisiaj od pracodawcy informację, że na dzień 9-10 kwietnia mam zgłosić urlop wypoczynkowy, informując o tym, że te dwa dni z urlopu który mam zaplanowany na cały rok, będą bezpłatne. Czy pracodawca ma do tego prawo?

Pracodawca nie może zmusić do pójścia na urlop (wypoczynkowy lub bezpłatny) po za urlopem zaległym.


Pytanie nr 301

Pracuję jako wychowawca w przedszkolu publicznym. Mam umowę na czas nieokreślony. W tym momencie mam obowiązek prowadzenia zajęć zdalnych. Pracodawca mimo wszystko sugeruje konieczność wzięcia urlopu zaległego i z bieżącego roku na najbliższe 2 tygodnie, z tymże w tym czasie mam pracować, co będzie skutkowało 100% wynagrodzeniem. Jeśli nie wezmę urlopu to pracodawca zapowiedział, że otrzymam niższe wynagrodzenie, ok 75%. Alternatywa to l4, również z pracą zdalną bądź urlop bezpłatny, również z pracą zdalną. Alternatywy również sugerowane przez Pracodawcę. Wiem, brzmi to abstrakcyjnie. Dodatkowo, po 2 tygodniach, jeżeli okres zamknięcia placówek oświatowych zostanie wydłużony to Pracodawca zamknie przedszkole i pracowników zechce wysłać na ciąg dalszy urlopu bezpłatnego. Jak to się ma do Prawa Pracy? Jeżeli pracuję zdalnie to należy mi się pełne wynagrodzenie czy nie?

Pracodawca nie ma prawa zmuszać do pójścia na urlop (za wyjątkiem zaległego) czy zasiłku opiekuńczego. Ponadto nie może kierować na L4, bo o tym decyduje lekarz, a nie pracownik czy pracodawca. Pracodawca nie ma również prawa wysyłać na urlop bezpłatny. Przełożony nie może wymagać takich działań od pracownika, takie zachowanie to naruszenie praw pracowniczych. Nie musi Pani podejmować, żadnej czynności. W momencie zamknięcia przedszkole, kiedy przełożony nie wyznaczy innej pracy, przysługuje Pani wynagrodzenie postojowe płatne 100%. Świadczenie pracy zdalnej jest tak samo wynagradzane jak praca stacjonarna. Na zwolnieniu lekarskim pracownik nie może świadczyć pracy, grozi mu za to utrata prawa do L4 i zwrot całego zasiłku za ten okres! Na urlopie (wypoczynkowym, bezpłatnym etc.) pracownik nie może świadczyć pracy na rzecz pracodawcy.


Pytanie nr 300

Czy przy obecnej sytuacji związanej z epidemią koronawirusa (pracuję w fabryce 8 miesięcy, obecnie jestem zatrudniony na umówię o pracę, na czas nieokreślony), idąc na zwolnienie chorobowe pracodawca (zatrudniający zdecydowanie więcej niż 10 osób) ma prawo mi wypowiedzieć umowę o pracę?

Pracodawca nie ma prawa wypowiedzieć umowy o pracę w trakcie zwolnienia lekarskiego. Może to jednak zrobić po powrocie do pracy.


Pytanie nr 299

Witam, jestem w ciąży i przebywam na l4 już 5miesięcy. W związku z epidemia w moim zakładzie pracy wprowadzono aneksy zmieniające umowy na 3/4 etatu żeby nie zwalniać pracowników (firma powyżej 20pracowników). Dostałam info że też mam przyjść podpisać aneks. Czy jeśli jestem na chorobowym to pracodawca może mnie o to prosić? Jeśli się zgodzę to czy będę przez to dostawać na l4 mniejsza kwotę zasiłku niż w tej chwili? a potem na macierzyńskim rocznym także mniej (3/4 z 80%)?

Pracodawca nie ma prawa żądać od Pani podpisania takiego aneksu. Ma Pani prawo całkowicie zignorować takie żądania. Jest Pani na L4, nie ma obowiązku odbierać telefonu czy czytać emaili. W czasie ciąży oraz na urlopie macierzyńskim jest Pani chroniona przed zwolnieniem. Przysługuje Pani jednocześnie zasiłek od podstawy (tj. stałe wynagrodzenie). Gdyby Pani podpisała taki aneks, byłyby całkowicie niekorzystny.


Pytanie nr 298

Złożyłem wypowiedzenie o pracę 28.02.2020. Umowę mam na czas nieokreślony, wypowiedzenie o pracę trwało u mnie miesiąc i upływa z dniem 31.03.2020. Czy przysługuje mi jakaś dotacja w związku z tym, że musiałem odejść z pracy (chociaż sam złożyłem wypowiedzenie i może być ono zakwalifikowane jako porozumienie stron)?

Jako, że wypowiedzenie zostało złożone z inicjatywy pracownika, nie będzie Pan przysługiwać prawo do świadczeń.


Pytanie nr 297

Obecnie korzystam z opieki na chore dziecko od 10,03 do 14.04 na ,między czasie zamknięte zostały galerię handlowe i mój zakład pracy jest zamknięty,czy należy mi się zasiłek opiekuńczy na chore dziecko ,mam zwolnienie lekarskie i druk wypełniony z15a. Bardzo proszę o odpowiedź bo nigdzie takiej informacji nie mogę znaleźć.

Zasiłek powinien zostać przerwany, gdyż przysługiwać będzie wynagrodzenie postojowe.


Pytanie nr 296

Dzień dobry, w dniu dzisiejszym cały mój dział został zwolniony za porozumieniem stron w związku z ciężka sytuacja ekonomiczna. W porozumieniu zawarte jest, że nie będziemy rościć względem pracodawcy innych kwot z tyt. stosunku pracy. Byłam zatrudniona na okres nieokreślony, czy należy nam się jakaś odprawa?

Przysługiwałoby Pani prawo do maksymalnie 6 pensji - za okres wypowiedzenia (2 tygodnie, miesiąc lub 3 miesiące) oraz odprawa (1, 2 lub 3- miesięczna pensja). Ponadto w przypadku niewykorzystania urlopu przysługiwałby ekwiwalent za urlop. Niestety, ale w wyniku podpisania przez Panią porozumienia stron na opisanych warunkach, nie otrzyma Pani tych składników.


Pytanie nr 295

Jestem opiekunka w żłobku państwowym. Mam umowę na czas nieokreślony. Po mimo braku dzieci w placówce do dnia dzisiejszego tj. 27.03 chodziłam codziennie na 8 godzin do pracy. Dyrektor naszego żłobka dzisiaj powiadomił mnie że od poniedziałku tj.30.03 mam iść na urlop, wybrać opiekę na dziecko albo iść na l4 bo żłobek będzie nieczynny. Czy dyrektor może ode mnie wymagać takich rozwiązań? Dlaczego jako opiekunka nie mogę być w domu i zgodnie z Art. 81 kodeksu pracy mieć płacone 100% wynagrodzenia.

Pracodawca nie ma prawa zmuszać do pójścia na urlop (za wyjątkiem zaległego) czy zasiłku opiekuńczego. Ponadto nie może kierować na L4, bo o tym decyduje lekarz, a nie pracownik czy pracodawca. Dyrektor nie może wymagać takich działań od pracownika, takie zachowanie to naruszenie praw pracowniczych. Nie musi Pani podejmować, żadnej czynności. W momencie zamknięcia żłobka, kiedy przełożony nie wyznaczy innej pracy, przysługuje Pani wynagrodzenie postojowe płatne 100%.


Pytanie nr 294

Mam pytanie związane z moja praca.Kierowniczka oznajmiła nam ze będziemy pracować co drugi tydzień i za to nam zapłacą. Za wypracowane godziny. Umowę mam na czas nieokreślony ,system równoważny .Wychodzi na to ze ,zarobie mniej. Czy tak można? Mam urlop zaległy chciałam wybrać w tym czasie co nie będziemy pracować ,to odmówili.

Pracodawca ma prawo odmówić udzielenia urlopu. Jednocześnie w równoważnym systemie czasu pracy, pracodawca ma prawo dowolnie przesuwać godziny, byle w w okresie rozliczeniowym się zgadzały. Tak więc godziny z marca może przenieść na inny miesiąc. Co do wynagrodzenia, to jeśli w umowie zawarta jest stawka miesięczna, to pracodawca musi zapłacić dokładnie tyle.


Pytanie nr 293

Pracuje w prywatnym żłobku, który dofinansowany jest z Unii Europejskiej. Wypłatę również otrzymuje na podstawie projektu. Czy pracodawca może mi wypłacić tylko 60% postojowego? Czy dotacje z UE są powstrzymane?

Zgodnie z artykułem 81 Kodeks pracy, wynagrodzenie postojowe wynosi 100% jeśli w umowie zawarta jest stawka godzinowa lub miesięczna. W przypadku pracy na akord lub prowizję przysługuje 60% wynagrodzenia.


Pytanie nr 292

Witam od 16.03.20 do 29.03.20 jestem na dodatkowym zasiłku opiekuńczym,pracodawca nie chce przyjąć nowego wniosku na przedłużenie zasiłku o kolejne 14 dni po 25.03.20 ponieważ ustawa jeszcze nie weszła w życie.Czy w takiej sytuacji muszę się stawić w pracy 30.02.20 jeśli pracodawca nie dostanie oficjalnych wytycznych co do przedłużenia zasiłku?

Pracodawca nie musi czekać. Może Pani złożyć wniosek o normalny zasiłek opiekuńczy (60 dni w roku). ZUS to sobie potem przeliczy.


Pytanie nr 291

Mój tato jest zatrudniony na 1/4 etatu. Obecnie pracodawca wysłał tatę na urlop bezpłatny, powód koronawirus. Co przysługuje mojemu tacie?

Pracodawca nie ma prawa wysłać pracownika na urlop bezpłatny. Jeśli jednak Pani tato podpisał taki wniosek, to niestety nic mu nie przysługuje.


Pytanie nr 290

Jak w obecnej sytuacji wygląda ochrona kobiet wracających po urlopie macierzyńskim i rodzicielskim? Czy sytuacja z koronawirusem może być powodem zwolnienia? Czy pracodawca może obniżyć pensję?

Rozpoczynając pracę po urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim, pracodawca ma prawo zwolnić pracownice. Nie mógłby tego zrobić, gdy ta była na zaległym urlopie wypoczynkowym lub w ciąży.


Pytanie nr 289

Jestem na zasiłku rehabilitacyjnym do maja pensję mam 90% wypłacaną przez zakład czy z tego też mi zmniejszą kwotę związku z koronawirusa.

Na zasiłku rehabilitacyjnym świadczenie wypłaca ZUS (może to robić przez zakład pracy). Nie można zmniejszyć wysokości zasiłku w trakcie jego trwania.


Pytanie nr 288

Do 1.04 pracuję na starej umowie w wymiarze godzin 2/5 etatu. Codziennie średnio po około 3 godziny i 20 minut. Od 1.04 zmienia mi się umowa (ze względu na wirusa) na 1/5 etatu - praca dwa dni w tygodniu. NIEWYKORZYSTANY URLOP TO 70 GODZIN. ile urlopu będzie mi przysługiwać od 1 kwietnia? Czy urlop z przed kwietnia jest traktowany jako zaległy?

Od 1 kwietnia urlop będzie naliczany w/g nowych proporcji. Wymiar starego urlopu nie zmieni się. Urlop stanie się zaległym dopiero w 2021 roku.


Pytanie nr 287

W mediach słyszy się na temat uprawnień pracodawców do zmniejszania wynagrodzenia pracownikom w związku z epidemią koronowirusa. W jaki sposób może się to odbywać? Poprzez tradycyjne wypowiedzenie zmieniające? Czy to postanowienie dotyczy kobiet w ciąży?

Kodeks pracy przewiduje kilka sposobów na zmianę warunków zatrudnienia, w tym wypowiedzenie zmieniające. Kobieta w ciąży jest chroniona jedynie przed zwolnieniem. Przepisy dopiero są uchwalane więc szczegóły mogą się jeszcze zmienić.


Pytanie nr 286

Pracuję w markecie budowlanym, na umowie na czas nieokreślony. Od mniej więcej półtora tygodnia, decyzją dyrekcji marketu, pracujemy godzinę krócej tzn. 7 godzin dziennie, przy zachowaniu dotychczasowego wynagrodzenia. Decyzja ta nie była przedstawiona w formie pisemnej, czy też w formie aneksu do umowy - została przekazana pracownikom przez kierowników działów drogą ustną. Ponadto, czas pracy ewidencjonowany jest " po staremu", czyli podpisujemy listy obecności według grafiku osmiogodzinnego. Dzisiaj pojawiła się informacja, że "brakujące" godziny będziemy musieli dopracować po zakończeniu stanu zaproszenia epidemicznego. Moje pytanie brzmi: czy pracodawca ma prawo skrócić godziny pracy bez porozumienia z pracownikiem, oraz czy może następnie oczekiwać odpracowania tychże?

Pracodawca ma prawo skrócić godziny. Jeżeli jesteście Państwo zatrudnieni w standardowym systemie czasu pracy z miesięcznym okresem rozliczeniowym, to nie prawa oczekiwać odpracowywania godzin. W przypadku dłuższych okresów rozliczeniowych i innych systemów czasu pracy, pracodawca może przesuwać dowolnie godziny pod warunkiem zachowania dobowych i tygodniowych norm czasu pracy.


Pytanie nr 285

Czy jak zamkną zakład w pracy w którym pracuje a jestem na opiece na dziecko to automatycznie po zamknięciu moj zasiłek opiekuńczy nie będzie mi już przyznawany?

Tak. Będzie przysługiwać wynagrodzenie postojowe.


Pytanie nr 284

Pracowałam w Holandii 14 miesięcy. Od 16 marca az do 27 marca nie pracowałam ponieważ pracodawca planował mnie na 3 dni po czym nie pracowałam Ani dnia. Czyli przez 2 tygodnie byłam bez pracy przez wirusa ponieważ moja firma nie miała zamówień. Musiałam zjechać do Polski ponieważ nie miałam innego wyjścia bo granice zamykają na 2 miesiące. A z pracą za granicą też ciężko. Dzwoniłam do biura że jest taka sytuacja i powiedzieli mi że umowa będzie rozwiązana 27 marca. Moje pytanie brzmi czy należy mi się zasiłek dla bezrobotnych?

Zasiłek przysługuje jeśli w ostatnich 18 miesiącach, pracownik pracował na umowę o pracę przez 12 miesięcy.


Pytanie nr 283

Czy jako 25 letni wnuczek osoby po 80 roku życia, mam prawo do jakiegoś zasiłku na opiekę nad taka osoba w czasie epidemii?

Jeżeli taka osoba jest chora, to ma Pan prawo do 14 dni opieki.


Pytanie nr 282

Firma wprowadza postój, co z pracownikami przebywającymi na zwolnieniach chorobowych czy opiekach ZUS na dzieci w związku z zamknięciem szkoły/przedszkola, czy takie nieobecności przerywają się z datą wprowadzenia postoju czy postojowe wypłacamy tylko dla pracowników nie mających na ten okres zwolnień chorobowych / opiekuńczych ZUS?

Zwolnienie chorobowe może przerwać jedynie lekarze, w związku z tym muszą Państwo wypłacać je w dalszym ciągu. W przypadku zasiłku opiekuńczego, ten zostaje przerwany gdy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, choć jej nie świadczy - może więc sprawować osobistą opiekę nad dzieckiem.


Pytanie nr 281

Jestem pracownikiem w firmie ochroniarskiej zatrudnionym na etacie z powodu grupy inwalidzkiej. Dziś dostałem propozycję od kierownika żeby pójść na zwolnienie lekarskie lub urlop pomimo iż jest praca a, le kierownik nie chce ograniczac godzin pracy dla pracowników na zleceniu czy może mnie w tej sytuacji zmusić do zwolnienia lub urlopu i czy gdy odmowie może mnie zwolnić z pracy?

Pracodawca nie może zmusić do pójścia na L4 (decyduje o tym lekarze, a nie szef). Ponadto pracodawca nie może wysłać na urlop (za wyjątkiem zaległego). Pracodawca może zwolnić pracownika w prawie każdej chwili, więc można przypuszczać, że w ramach zemsty, mogłoby się to skończyć rozwiązaniem umowy. Wyjątkiem byłaby tzw. ochronka, kiedy brakowałoby Panu 4 lat do emerytury. Wtedy pracodawca nie może zwolnić pracownika (po za dyscyplinarką).


Pytanie nr 280

31 marca kończy mi się okres wypowiedzenia. 12 marca złożyłam u pracodawcy wniosek o zasiłek z tytułu opieki nad dzieckiem, ponieważ nasze przedszkole zostało zamknięte z powodu panującego koronawirusa. Pracodawca odpisał, że należy mi się taki zasiłek tylko przez kilka dni. Reszta tego czasu to mój urlop, który był wcześniej zaplanowany (zaległe 4 dni z ubiegłego roku i 6 z aktualnego). Czy mogę otrzymać zasiłek za cały czas, podczas którego nasze przedszkole było zamknięte, a ja musiałam zapewnić opiekę dziecku? I jednocześnie ekwiwalent za zaległy urlop?

Zasiłek opiekuńczy jest forma rekompensaty za utracony dochód, kiedy musieliśmy opiekować się dzieckiem. W czasie wypowiedzenia pracodawca ma prawo wysłać pracownika na urlop, nawet bez jego zgody. Na urlopie pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, w związku z tym zasiłek opiekuńczy nie będzie przysługiwał.


Pytanie nr 279

Przebywam obecnie na urlopie wypoczynkowym który wykorzystuje bezpośrednio po zakończonym urlopie macierzyńskim. Czy Pracodawca może mnie zwolnić w związku z trudna sytuacja firmy z powodu koronawirusa. Mam umowę na czas nieokreślony. I czy Pracodawca może zwolnić na urlopie wychowawczym lub go odmówić w obecnej sytuacji?

Pracodawca nie może zwolnić pracownika jeśli ten przebywa na urlopie wypoczynkowym. Może to jednak zrobić po powrocie do pracy. W przypadku urlopy wychowawczego, to zgodnie z art. 186.8. par. 1 Kodeksu pracy - pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego


Pytanie nr 278

Pracuję jako ratownik wodny na basenie, basen jest zamknięty decyzją administracyjną, dyrektor każe nam przychodzić jednak do pracy i siedzieć na pustym basenie. Czy ma takie prawo?

Obowiązkiem pracownika jest stawianie się do pracy w wyznaczonym miejscu i czasie przez pracodawcę. Pracodawca nie ma obowiązku zwolnić pracowników ze świadczenia pracy (ma jedynie do tego prawo). Ponadto na okres 3 miesięcy może skierować do wykonywania innych prac (za to samo wynagrodzenie).

Pytanie nr 277

Obecnie przebywam w domu z 4 letnią córką. Mam zacząć nową pracę 6.04 na okres próbny. Pierwsze dwa tygodnie to szkolenie on line więc córka będzie miała opiekę. Następnie zaczynam pracę w oddziale. Co w przypadku jeśli zamknięcie przedszkoli przedłuży się do czerwca? Czy po 2 tygodniach pracy będzie mi przysługiwał zasiłek opiekuńczy?

Zasiłek opiekuńczy przysługuje bez okresu wyczekiwania, w związku z tym hipotetycznie będzie Pani mogła z niego skorzystać.


Pytanie nr 276

Mam pytanie dotyczące systemu czterobrygadowego. Czy pracodawca podczas postoju zakładu może nie wypłacić dodatku jeśli mam go w umowie?

Jeśli dodatek nie jest zapisany kwotowo, to pracodawca nie ma obowiązku jego wypłaty.


Pytanie nr 275

Co w obecnej sytuacji z pracownikami, którym kończą się badania okresowe, a jak wiadomo nie ma możliwości ich wykonania ze względu na zamknięte placówki medyczne? Czy wówczas pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za pracę, skoro de facto jest on gotowy do pracy i do wykonania badań, a nie ma takiej możliwości ze względu na stan pandemii?

Wykonanie badań okresowych leży po stronie pracownika. Pracodawca jedynie kieruje na nie (i opłaca). Przygotowywane są jednak przepisy odraczające obowiązek przeprowadzenie badan okresowy na czas epidemii.


Pytanie nr 274

Witam mąż jest kierowca zawodowym. Jeździ tirem i właśnie w czasie epidemii koronawirus dostał wypowiedzenie pracy. A pracuje z dwa lata czy jest to z prawem pracodawca twierdzi że brak pracy że nie ma tyle zleceń na przewóz międzynarodowy
Dostał miesięcznie wypowiedzenie. Co teraz jak nie dostanie pracy a to główne źródło utrzymania rodziny

Pracodawca miał prawo zwolnić męża. Powodem może być między innymi brak zleceń powodujący brak przychodu i konieczność ograniczenia zatrudnienia.


Pytanie nr 273

Od dnia 02.12.2020 byłam zatrudniona na umowę o pracę w pełnym wymiarze godzin na okres próbny 3 miesiące. Umowa ta została przedłużona w dniu 28.02.2020 na takich samych warunkach na umowę na czas określony do dnia 31.10.2020. W dniu 20 marca 2020 roku czyli w dniu ogłoszenia zagrożenia epidemiologicznego w Polsce zostałam zwolniona z pracy bez pisemnego podania przyczyny. Ustne uzasadnienie zwolnienia brzmiało, że pracodawcy po protu na mnie teraz nie stać. Czy pracodawca postąpił zgodnie z literą prawa ?

W przypadku wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony, nie jest wymagane podanie powodu rozwiązania umowy (wymóg dotyczy tylko umowy na czas nieokreślony). Tryb wypowiedzenie był zatem zgodny z prawem.


Pytanie nr 272

Pracuję w firmie produkcyjnej jako automatyk na pełnym etacie. Wczoraj wypowiedziałem pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia 3 miesiące. Dzisiaj firma poinformowała pracowników że na okres od 01.04 do 30.09 zawiesza wszystkie premie i dodatki do wynagrodzenia. Stanowi to ok 30% pensji. Czy z tego tytułu mam prawo do skrócenia okresu wypowiedzenia? Dodam że większość pracowników od 28.03 idziecie na postojowe i pewnie za kilka tygodni to samo będzie z działem na którym pracuje. Czy jeżeli firma wyślę mnie na postojowe będą podstawy do skrócenia okresu wypowiedzenia?

Nie ma tutaj podstaw do skrócenia okresu wypowiedzenia. Zgodnie z Kodeksem pracy, 3-miesięczny okres wypowiedzenia może skrócić do miesiąca pracodawca (lecz pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia 3-msc). Okres wypowiedzenia można również skrócić w drodze porozumienia stron.


Pytanie nr 271

Jeśli jestem spedytorem w firmie transportowej i do użytku dostałam telefon służbowy czy na opiece mam obowiązek to oddać do firmy? Czy po skończonej opiece dopiero? *(zaznaczam że w umowie nie ma nic o sprzęcie)

Powierzony sprzęt służbowy powinien zostać spisany w protokole. Pracownik odpowiada za powierzony sprzęt, więc teoretycznie może go zabrać do domu. Tym bardziej z uwagi na dynamiczną sytuacją i ewentualną konieczność kontaktu na linii pracownik <-> firma.


Pytanie nr 270

Prezes skraca pracownikom etaty z całego na pół. Dla mnie to dramat zarabiać 800zl. Czy może to zrobić? Powinno być w umowie od kiedy do kiedy te pół etatu będzie trwało? Czy jako pracownik mogę się nie zgodzić na to??

Może się Pani nie zgodzić na takie rozwiązanie. Jednak pracodawca ma prawo w takich okolicznościach rozwiązać umowę.


Pytanie nr 269

Jeżeli jestem na wypowiedzeniu umowy o pracę to czy mogę iść na L4?

Póki trwa stosunek pracy, pracownik ma prawo pójścia na zwolnienie lekarskie (jeśli lekarz uzna o konieczności jego wystawienia).


Pytanie nr 268

Witam, pracuje w banku mam umowę o pracę na cały etat. Pracodawca skrócił nam godziny pracy z 8 godz na 6 godz. z powodu pandemii. I moje pytanie jest takie czy może nam za to wypłacić mniejsze wynagrodzenie, bo takie doszły mnie słuchy?

Jeżeli w umowie jest stawka godzinowa, to pracodawca może zmniejszyć wynagrodzenie jeśli to niepełny etat. Jeżeli w umowie jest stawka miesięczna, to nie można zmniejszyć pensji, bez wcześniej podpisanego porozumienia zmieniającego (aneks do umowy).


Pytanie nr 267

Czy pracując na umowę o prace chce w systemie zmianowym,chce iść na opiekę na dzieckiem z powodu covit-19 a mam dodatkowa prace (umowa-zlecenie;nieozusowane) w systemie wyłącznie nocnym czy podając termin opieki muszę wyłączyć dni kiedy pracuje na zlecenie czy to nie ma znaczenia?

Każdy stosunek pracy czy zlecenie jest odrębnym tytułem do ubezpieczenia chorobowego z którego wypłacany jest zasiłek.
W związku z tym jeśli godziny pracy nie kolidują z opieką nad dzieckiem, to można jednocześnie pobierać zasiłek i wykonywać zlecenie.


Pytanie nr 266

Czy w przypadku zakończenia umowy o pracę (np. 20.03, 31.03) i nieprzedłużeniu jej na kolejny okres będzie to traktowane jako redukcja zatrudnienia?

Nie. Zakończenie umowy terminowej, to koniec współpracy na który strony umówiły się wcześniej. Nie doszło tutaj do wypowiedzenia czy rozwiązania umowy, bo umowa została zawarta na ściśle określony czas.


Pytanie nr 265

Podpisałem umowę zlecenie na 3 miesiące pracownikiem w mojej niewielkiej firmie i ma zacząć pracę od 1 kwietnia. Czy w obecnej sytuacji przy spełnieniu kryteriów spadku obrotu, będzie przysługiwało mi zwolnienie z zusu na jego rzecz oraz pomoc w wysokości 40% wynagrodzenia dla niego?

Zasada 20/40/40 ma obowiązywać w przypadku osób zatrudnionych na umowę o pracę przed pandemią. W przypadku umów zleceń dopłata będzie tylko dla osób, które utraciły dochody.


Pytanie nr 264

Czy będąc na umowie na czas nieokreślony pracodawca zawieszając działalność może mnie zwolnić ? Czy wtedy należy się mi okres wypowiedzenia zaległy urlop i odprawa? Czy wówczas mogę być dalej na opiece na dziecko czy chorobowym czy już nie? W marcu przepracowałam połowę miesiąca w zakładzie pracy natomiast od 13 marca poszłam na opiekę na dziecko czy pieniądze za opiekę dostane od pracodawcy wraz z pozostała kwota wynagrodzenia za przepracowany czas na konto przy wypłacie do 10 kwietnia czy będę musieć czekać do 30 dni na wypłatę opieki od ZUS .

Pracodawca może Panią zwolnić, ale zachowuje Pani prawo do wspomnianych składników. Okres wypowiedzenia można skrócić lub za zgodą stron - całkowicie zakończyć współpracę od razu. W momencie utraty tytułu do ubezpieczenia chorobowego, tracimy prawo do zasiłku opiekuńczego. Zasiłek wypłaca ZUS.


Pytanie nr 263

Czy pracodawca może mnie oddelegować z miejsca pracy, które jest ustawowo zamknięte - galeria, do innego miasta, a tym samym innego sklepu, który jest otwarty (sklep agd, rtv)?

Jeżeli w umowie jest konkretny adres jako miejsce wykonywania pracy, to pracodawca nie może oddelegować bez podpisania aneksu. Jeżeli jako miejsce wykonywania pracy widnieje tylko nazwa miasta, to pracodawca może delegować do innego zakładu w obrębie miasta. Delegacja do innego miasta wymaga podpisania porozumienia zmieniającego do umowy o pracę.


Pytanie nr 262

Pracuje na umowę zlecenie w galerii handlowej, które teraz są zamknięte. Jestem uczniem zaocznej szkoły policealnej(nie ukończyłam 26 r.ż.) więc nie odprowadzam składek ZUS. Umowa podpisana w styczniu kończy mi się 30 marca. Czy mam prawo do wypłaty o której jest mowa w tarczy antykryzysowej, czy konieczne do tego jest odprowadzanie składek ZUS?

Nie mają tutaj znaczenia składki ZUS. Brak pracy nie wynika z epidemii, tylko z zakończenia umowy terminowej spisanej na długo przed zaistnieniem obecnej sytuacji. Umowa nie została zerwana, tylko wygasła.


Pytanie nr 261

Czy kiedy zakład zostanie zamknięty to żeby uzyskać wynagrodzenie postojowe to czy muszę składać dokumenty do pracodawcy o uzyskanie tego wynagrodzenia postojowego czy należy mi się automatycznie ?

Wynagrodzenie postojowe to normalna pensja wypłacana z powodu postoju. Pracownik nie musi podejmować żadnych działań, by otrzymać wynagrodzenie.


Pytanie nr 260

W danej firmie byłam zatrudniona od września. Najpierw na 2 mc następnie kolejna umowa na 5mc. Łącznie 7mc. Umowa kończy mi się z 30.03.20r. Wiem już na te chwilę, że z powodu obecnej sytuacji umowy nie będą przedłużone.Czy przysługuje mi jakiś zasiłek z urzędu pracy?

Zasiłek wypłacany jest, jeśli w przeciągu ostatnich 18 miesięcy, bezrobotny przepracował co najmniej 12 miesięcy na umowę o pracę.


Pytanie nr 259

Do połowy marca byłam na urlopie macierzyńskim. Obecnie przebywam na zaległym urlopie wypoczynkowym. Od czerwca będę korzystała z urlopu wychowawczego. Czy w obecnej sytuacji mogę przerwać urlop i zamienić go na opiekę na dziecko ze względu na stan epidemii.

Urlop wypoczynkowy można przerwać jedynie za zgodą pracodawcy. Pytanie jednak co jest opłacalne - urlop (płatny 100%) czy zasiłek (80%).


Pytanie nr 258

Jakie koszta utrzymania pracownika ponosi pracodawca, którego pracownik znajduje się na zasiłku opiekuńczym z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem?

Zasiłek finansowany jest z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, zatem pracodawca nie ponosi kosztów. Na pracodawcy ciąży jedynie obowiązek sprawozdawczy do ZUS.


Pytanie nr 257

Czy mąż może skorzystać z opiekuńczego na dziecko w wieku 3 lat z powodu zamknięcia żłobka do którego uczęszczało mimo ze ja przebywam na L4 już dłuższy czas z powodu zagrożonej ciąży ? Jak wypełnić wniosek w takim wypadku ?

W takiej sytuacji mężowi przysługuje zasiłek opiekuńczy. W związku ze zwolnieniem lekarskim i zagrożoną ciążą nie jest Pani w stanie sprawować osobistej opieki nad dzieckiem. Wniosek mąż powinien wypełnić zgodnie z prawdą i złożyć u swojego pracodawcy


Pytanie nr 256

Mam pytanie, pracuję w państwowym przedszkolu jako pomoc. Czy w związku z zaistniałą sytuacją jest możliwość pracy w krótszym czasie niż zwykle i nie codziennie tylko np co drugi dzień? Jest to uregulowane jakimiś przepisami?

Nie ma przepisów, które nakazują obniżenie wymiaru czasu pracy. Pracodawca odpowiada za organizację pracy w zakładzie. W przypadku przedszkola to dyrektor decyduje czy i kiedy ma przyjść pracownik, a kiedy może zostać w domu.


Pytanie nr 255

W ostatnich dniach otrzymałam aneks do umowy informujący o propozycji zmiany umowy z całego etatu na 1/4.Nie jestem zainteresowana takimi warunkami. W związku z odmową poinformowano mnie, ze zostanę zwolniona. A wypowiedzenie będzie skrócone do 1 miesiąca. Uważam, ze wypowiedzenie można skrócić do jednego miesiąca, ale wynagrodzenie powinnam otrzymać za 3. Zaznaczę, ze moja umowa jest na cały etat i na czas nieokreślony.

Pracodawca ma prawo skrócić okres wypowiedzenia z 3 do 1 miesiąca, ale pracownik zachowuje wtedy prawo do wynagrodzenia za 3 miesiące. Przysługuje także odprawa (w tym przypadku 2 pensje) oraz ekwiwalent za niewykorzystany urlop.


Pytanie nr 254

Od 18.03 do 25.03 byłam na zasiłku opiekuńczym i nie wykorzystałam wszystkich 14 dni .Czy tamte dni mi przepadły ? I do kiedy mogę znów złożyć wniosek ? Czy na 14 dni czy do 11.04 .Pani z Zusu przez telefon powiedziała że tamte dni mi nie przepadły, ale sama już nie wiem.

Przysługuje Pani prawo do zasiłku.


Pytanie nr 253

Nasz sklep jest otwarty do godz 19 A potem te 2 godziny zostajemy i wykładamy towar czyli do 21 jest nas bardzo mało ponieważ większość pracowników poszła na opiekę lub kwarantanne bo mąż z zagranicy wrócił A my resztkami sił pracujemy CZY JEŚLI SKLEP JEST dO GODZ 19 TO MY MÙSIMY ZOSTAWAĆ DO 21 BO TAK ZARZĄDZIŁ PREZES?

Wszystko zależy od przyjętego systemu czasu pracy i okresu rozliczeniowego. Prawo dopuszcza różne systemy, także taki w którym pracownik musi pracować 12 h / na dobę (w inne dni ma wolne lub krótszą pracę). Szczegółowe zapisy powinni się znaleźć w regulaminie pracy i umowie o pracę.

Sejm uchwalił ustawy nazywane pakietem antykryzysowym. Wiemy już na jaką pomoc może liczyć pracownik na etacie, zleceniobiorca, osoba na umowie o dzieło, samozatrudniony prowadzący działalność gospodarczą i mikrofirmy czyli takie, w których pracuje do dziewięciu osób. Chcesz poznać szczegóły, po prostu kliknij w ten tekst.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szokująca oferta pracy. Warunkiem uczestnictwo w saunie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość1

Witam czy pracodawca w czasie pandemi może zmusić pracownika do pracy po przez zakoszarowanie na terenie zakładu świadczącym usługi dla ludności?

Jakie prawa ma pracownik w tej kwestii,co z wymiarem pracy,wynagrodzeniem

G
Gość

Witam mój mąż stracił pracę. Mamy teraz na utrzymaniu dwoje dzieci. Stracił zlecania przez epidemiie. Co mozemy zrobic? Zus tez musimy placic? Maz ma swoja firme budowlaną

A
Anula

Czy przedłużenie zasiłku opiekuńczego na dziecko poniżej 8 roku życia wskakuje automatycznie i czy pracodawca ma prawo nakazania brać urlop wypoczynkowy?

G
Gość

Mam pytanie zostałam zwolniona w czasie epidemii mam na utrzymaniu dziecko nieam teraz możliwości podjęcia pracy jakieś rozwiazanie

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu