Magazyny energii kluczowe w transformacji energetycznej Polski

Maciej Badowski
Opracowanie:
Elektrochemiczny (bateryjnego) magazyn energii przy farmie wiatrowej Bystra o mocy 6MW i pojemności 27,3 MWh.
Elektrochemiczny (bateryjnego) magazyn energii przy farmie wiatrowej Bystra o mocy 6MW i pojemności 27,3 MWh. Energa
W obliczu rosnących potrzeb energetycznych i konieczności transformacji energetycznej, Polska stoi przed wyzwaniem optymalizacji wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Jednym z rozwiązań, które mogłoby znacząco przyczynić się do efektywniejszego zarządzania zieloną energią, jest rozwój magazynów energii. – To jest problem, który w naszym kraju jest bardzo istotnie widoczny. My nie mamy magazynów energii z prawdziwego zdarzenia – stwierdził p.o. prezesa Energi, Sławomir Staszak.

Potencjał i wyzwania magazynów energii

P.o. prezesa Energi, Sławomir Staszak, wypowiedział się na ten temat podczas konferencji PRECOP w Katowicach, zwracając uwagę na znaczący potencjał magazynów energii w kontekście polskiej transformacji energetycznej. – W naszej strategii do 2030 r. mamy w planie wydać ponad 23 mld zł tylko na samą modernizację i rozbudowę sieci dystrybucyjnej – podkreślił.

Zaznaczył również, że obecna infrastruktura i niesterowalny charakter OZE wymagają nowych rozwiązań, aby optymalnie wykorzystać dostępną zieloną energię.

To jest problem, który w naszym kraju jest bardzo istotnie widoczny. My nie mamy magazynów energii z prawdziwego zdarzenia. Te magazyny energii mogą bardzo mocno pomóc w bilansowaniu mocy, także to jest coś, przed czym stoją wszystkie grupy energetyczne, ale nie tylko grupy energetyczne - bo magazyny energii to jest inicjatywa, która oddolnie może przyspieszyć transformację energetyczną – ocenił.

Rozwiązania i perspektywy

Staszak wskazał, że kluczowym aspektem przyspieszenia budowy magazynów energii jest stworzenie rynku mocy dedykowanego wyłącznie dla nich. Taka zmiana mogłaby nie tylko ułatwić bilansowanie produkcji i konsumpcji energii, ale również uczynić magazyny energii bardziej ekonomicznie atrakcyjnymi.

– Jeżeli obudowałoby się to dobrymi regulacjami i z magazynów zrobiono by hub tradingowy do sprzedaży tej energii, a nie tylko bilansowania czy oczekiwania na to, kiedy ceny nie będą ujemne, tylko żeby realnie sprzedawać energię za pośrednictwem profesjonalnych traderów z magazynów, to możemy zdecydowanie zwiększyć poziom atrakcyjności ekonomicznej - i inwestycja (w magazyny, red.) będzie mogła mieć dodatkowy bardzo istotny element – podkreślił Staszak.

Podobnego zdania jest Krzysztof Surma, wiceprezes Tauronu ds. finansów, który zauważył, że obecne środki finansowe mogą być niewystarczające, a rynek mocy dla magazynów energii znacząco przyspieszyłby ich rozwój. – Rzeczywiście, gdyby powstał rynek mocy dedykowany dla samych magazynów, na pewno by to jeszcze przyspieszyło ich rozwój – zdiagnozował Surma.

Inwestycje w magazyny energii

Obie firmy, Energa i Tauron, deklarują chęć inwestowania w rozwój magazynów energii, widząc w nich nie tylko sposób na bilansowanie produkcji energii, ale również jako szansę na stworzenie nowych modeli biznesowych w sektorze energetycznym.

– Przeszliśmy certyfikację ogólną, jesteśmy w trakcie certyfikacji szczegółowej na najbliższą aukcję mocy na wielkoskalowych magazynach bateryjnych – zasygnalizował Surma.

Zarówno wypowiedzi ekspertów, jak i plany inwestycyjne firm energetycznych pokazują, że magazyny energii mogą odegrać kluczową rolę w transformacji energetycznej Polski. Ich rozwój nie tylko przyczyni się do zwiększenia efektywności wykorzystania OZE, ale również może stać się impulsem do stworzenia nowego segmentu rynku energii w kraju.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu