Mandat za spacer z dzieckiem – czy to możliwe? Ile lat może mieć dziecko, aby samodzielnie przebywać na drodze publicznej?

OPRAC.:
Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Luki w prawie mogą kosztować nas mandat za spacer z dzieckiem? Uspokajamy.
Luki w prawie mogą kosztować nas mandat za spacer z dzieckiem? Uspokajamy. 123rf.com
Mandat za spacer z dzieckiem po chodniku? Brzmi jak nieporozumienie. A jednak, luki w prawie mogą doprowadzać do kuriozalnych sytuacji. Na art. 89 kodeks wykroczeń i jego brak precyzyjności, a co za tym idzie, możliwość bardzo szerokiej interpretacji zwrócił uwagę Sąd Rejonowy w Sokółce. Mowa o przebywaniu dzieci na drogach publicznych. Czy możesz dostać za to karę grzywny?

Mandat za spacer z dzieckiem poniżej 7 roku życia – czy to możliwe?

Sąd Rejonowy Sokółce zauważył, że w art. 89 kodeksu wykroczeń brakuje doprecyzowania frazy: „dopuszczenie do przebywania”. Z obecnego brzmienia przepisu wynika, że każdy pobyt dziecka do lat 7 na drodze publicznej lub torach pojazdu szynowego jest złamaniem prawa i może skutkować odpowiedzialnością karną osób sprawujących opiekę nad dzieckiem.

Są to sytuacje, w których dziecko np. idzie chodnikiem, przebywa na drodze wiejskiej czy nawet w samochodzie i to pod pieczą opiekunów.

– Funkcjonowanie w systemie prawnym art. 89 k.w. w aktualnym brzmieniu prowadzi do absurdalnej sytuacji, bowiem staje się on podstawą do karania wszystkich, którzy ze swoimi pociechami poruszają się po drogach publicznych lub torach pojazdu szynowego w jakiejkolwiek formie i bez znaczenia, w jakim celu – zauważa Sąd Rejonowy w Sokółce w zapytaniu do Trybunału Konstytucyjnego

Czy zatem można dostać mandat za spacer z dzieckiem po chodniku lub jazdę samochodem z małoletnim poniżej 7 roku życia?

Teoretycznie tak. Prawo jest sformułowane w taki sposób, że pozwala na zastosowanie kary finansowej lub nagany np. w sytuacji, kiedy dziecko bawi się, czekając na rodzica pod sklepem na mało uczęszczanej drodze wiejskiej, lub nawet wtedy, gdy przebywa na tej drodze z opiekunem.

Obecne brzmienie art. jest następujące:

Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7, dopuszcza do przebywania małoletniego na drodze publicznej lub na torach pojazdu szynowego, podlega karze grzywny albo karze nagany – art. 89 kodeksu wykroczeń

Jednak, jak uważają eksperci, nie ma powodów do obaw. W praktyce nikt nie wystawi mandatu rodzicowi spacerującemu z dzieckiem po chodniku, tylko dlatego, że może powołać się na niedoprecyzowany przepis prawny.

W dyskusji nad sprawą padają komentarze, że znaczącą zmianą byłoby uzupełnienie przepisu o frazę „bez opieki”, tuż przed sankcją. Jednocześnie eksperci podkreślają, że przepis na szczęście nie jest nadużywany.

Trybunał Konstytucyjny umorzył dalsze postępowanie w tej sprawie, orzekając, że art. 89 kodeksu wykroczeń jest zgodny z zasadą poprawnej legislacji, wynikającą z art. 2 Konstytucji RP.

W komentarzu do swojej decyzji TK zauważa, że art. 89 kodeksu wykroczeń można uzupełniać przepisami Ustawy o ruchu drogowym, skoro to w nich zawarta jest także definicja drogi publicznej. Przepisy te nie zawierają sprzecznych dyrektyw, które uniemożliwiałyby ich harmonijne współstosowanie.

Ile lat może mieć dziecko, aby samodzielnie przebywać na drodze publicznej?

Kwestię samodzielnego przebywania na drodze publicznej przez małoletniego poniżej 7 roku życia reguluje Prawo o ruchu drogowym. Dziecko do lat 7 musi być pod opieką np. starszego rodzeństwa. Opiekun powinien mieć skończone minimum 10 lat. Pozostawienie malca, aby poruszał się bez nadzoru, jest wykroczeniem, za który grozi mandat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu