Manpower. Prognozy zatrudnienia w transporcie, logistyce i motoryzacji na I kwartał 2025 roku

Oliwia Marciszewska
Manpower przedstawił prognozy zatrudnienia w transporcie, logistyce i motoryzacji na pierwsze trzy miesiące 2025 roku
Manpower przedstawił prognozy zatrudnienia w transporcie, logistyce i motoryzacji na pierwsze trzy miesiące 2025 roku Redakcja Naszemiasto.pl
Raport ManpowerGroup wskazuje, że 41 proc. firm z sektora transportu, logistyki i motoryzacji planuje zwiększenie zatrudnienia w pierwszym kwartale 2025 roku. Blisko tyle samo przedsiębiorstw, bo 40 proc., zamierza utrzymać obecny poziom zatrudnienia, podczas gdy 19 proc. przewiduje redukcję etatów.

Spis treści

Według najnowszego raportu "Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia", sektor transportu, logistyki i motoryzacji ma przed sobą obiecujące widoki na początek 2025 roku. Prognoza zatrudnienia wynosi +22 proc., co oznacza wzrost o 4 punkty procentowe w porównaniu do poprzedniego roku.

Stabilność i wyzwania

Mimo obiecujących prognoz, sektor ten nie jest wolny od wyzwań. Cztery na dziesięć firm nie planuje zmian w zatrudnieniu, co wskazuje na stabilność, ale także na pewne wyhamowanie optymizmu wśród pracodawców. Może to być związane z sezonowością branży oraz koniecznością dostosowania się do zmieniających się warunków rynkowych.

Bartłomiej Deleżyński, ekspert rynku pracy z Manpower, zwraca uwagę na niedawne problemy w branży automotive, które mogą wpłynąć na polski rynek.

– Automotive jest jednym z głównych klientów transportu oraz logistyki, a redukcje w tym obszarze mogą przełożyć się na zmniejszenie zapotrzebowania na usługi świadczone przez polskie organizacje – tłumaczy.

Dywersyfikacja i innowacje

Sektor transportu, logistyki i motoryzacji wykazuje dużą zdolność do dywersyfikacji działalności. W obliczu zmniejszenia aktywności w branży automotive, firmy mogą skupić się na innych segmentach, takich jak handel e-commerce czy transport towarów spożywczych. Logistyka kontraktowa oraz magazynowanie to obszary, w których rośnie popyt, co pozwala firmom na elastyczne reagowanie na zmiany rynkowe.

W transporcie nadal istotne będą stanowiska kierowców pojazdów ciężarowych, zwłaszcza w przewozach międzynarodowych. Jednak coraz większe znaczenie zyskują innowacje technologiczne, takie jak pojazdy autonomiczne.

Można spodziewać się więc wzrostu zapotrzebowania na techników i inżynierów zajmujących się utrzymaniem oraz serwisowaniem tego typu rozwiązań – podkreśla Deleżyński.

Źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu