Spis treści
Nowe zasady L4: co tak naprawdę się zmieni?
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej planuje uelastycznienie przepisów dotyczących zwolnień lekarskich. Proponowane zmiany mają wprowadzić instytucję "czynności incydentalnych", które umożliwią pracownikom podejmowanie drobnych czynności, np. wyjścia po zakupy lub podpisania ważnych dokumentów, bez obciążania ich obowiązkowymi poleceniami od pracodawcy.
Dodatkowo, ustawa przewiduje, że zwolnienie lekarskie będzie dotyczyło tylko tej pracy, w której pracownik faktycznie nie jest w stanie wykonywać swoich obowiązków.
Proponujemy, żeby zwolnienie lekarskie było tylko z tej pracy, gdzie ten człowiek nie jest w stanie pracować. Lekarz będzie mógł wystawić takie zwolnienie na wniosek ubezpieczonego po stwierdzeniu, czy to jest możliwe - powiedziała dyrektor w MRPiPS.
Chorobowe ZUS płatne od 1 dnia
Projekt ustawy zakłada, że ZUS będzie wypłacał zasiłek chorobowy od pierwszego dnia zwolnienia lekarskiego, co według szacunków ma kosztować 13,5 mld zł w 2025 r. i 14,4 mld zł w 2026 r.
Kiedy zapadną decyzje i realne zmiany?
Oczekuje się, że ustawa wprowadzi nową jakość w zakresie regulacji świadczeń, a posiedzenie Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów może zadecydować o ostatecznym kształcie przepisów.
Czekamy w tej chwili na posiedzenie Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów i na decyzje, co dalej. Przejęcie całego finasowania absencji chorobowych od 1 dnia (zwolnienia lekarskiego pracownika - przyp. redakcja) przez ZUS łączy się z dużymi skutkami finansowymi - powiedziała Wiśniewska, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Społecznych w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na posiedzeniu sejmowej komisji.
