Spis treści
- Polskie firmy z dostępem do innowacyjnych rozwiązań z zakresu odnawialnych źródeł energii. Chodzi o energetykę rozproszoną
- Rozwiązania z zakresu zdecentralizowanej energii poprzez systemy fotowoltaiczne. O co chodzi?
- Niezależność i bezpieczeństwo energetyczne priorytetem dla coraz większej liczby przedsiębiorstw, także w Polsce
Polskie firmy z dostępem do innowacyjnych rozwiązań z zakresu odnawialnych źródeł energii. Chodzi o energetykę rozproszoną
Greenvolt Group, światowy lider w dziedzinie energii odnawialnej, uruchomił Greenvolt Next Polska. W ramach swojej strategii Greenvolt Next planuje zainstalowanie 200 MWp mocy do 2027 roku, przy inwestycji na poziomie 9 mln euro. Działania te mają na celu przyspieszenie rozwoju rozproszonych źródeł energii w Polsce. Firma obecna jest na polskim rynku od blisko 18 lat jako Greenvolt Power. Ponadto firma działa na rynkach Europy, Azji i Ameryki Północnej, rozwijając projekty z zakresu energetyki wiatrowej, słonecznej oraz magazynowania energii.
Jak tłumaczy w rozmowie z portalem strefabiznesu.pl Carlos Kruszewski Pinto z Greenvolt Next Polska, uruchomienie Greenvolt Next w Polsce to krok w kierunku zwiększenia działań na rzecz dekarbonizacji i zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania na zdecentralizowane rozwiązania w zakresie energii odnawialnej w Europie.
Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

– Transformacja energetyczna w Polsce cały czas postępuje i będzie postępowała jeszcze szybciej. Chcemy uczestniczyć w tym procesie z naszym know-how oraz doświadczeniem, które zdobyliśmy w innych krajach i przyspieszyć tę transformację – tłumaczy Strefie Biznesu Kruszewski Pinto, Greenvolt Next Polska.
Greenvolt Next specjalizuje się w projektowaniu, budowie, zarządzaniu i utrzymaniu dopasowanych rozwiązań z zakresu zdecentralizowanej energii poprzez systemy fotowoltaiczne (dachowe, naziemne, zadaszenia parkingowe). – Zapewniamy kompleksowe wsparcie w zakresie instalacji, obsługi i finansowania projektów związanych z autokonsumpcją i dzieleniem się energią – dodaje.
W ciągu najbliższych trzech lat Greenvolt Next planuje zainwestować 9 mln euro, co podkreśla rosnące znaczenie oraz potencjał zdecentralizowanej produkcji i konsumpcji energii. Jak wyjaśnia, firma Greenvolt Next posiada w Polsce dział inżynieryjny, który jest obeznany z lokalnymi potrzebami, ale jednocześnie może korzystać z doświadczenia inżynierów z innych krajów. – W ten sposób jesteśmy w stanie zaproponować najkorzystniejsze, spersonalizowane rozwiązanie dla danej firmy, w danym mieście w Polsce – zapowiada.
Rozwiązania z zakresu zdecentralizowanej energii poprzez systemy fotowoltaiczne. O co chodzi?
Na czym polegają wspomniane rozwiązania? Kruszewski Pinto wyjaśnia, że przedsiębiorcy zwracają się o pomoc przy obniżeniu kosztów energii, który odpowiada za znaczną część kosztów prowadzenia działalności w biznesie B2B. – Po otrzymaniu takich informacji lub znalezieniu firmy z takimi potrzebami dokonujemy szczegółowej analizy w siedzibie firmy, dotyczące potrzeb energetycznych, rachunków za energię elektryczną, a następnie dopasowujemy optymalną instalację fotowoltaiczną, która może zostać zamontowana zarówno na dachu budynku, jak również przy gruncie – tłumaczy.
– Instalacje jest tak dopasowana, aby produkcja energii byłą jak najbardziej wykorzystywana przez dane przedsiębiorstwo – dodaje.
Jednocześnie dodaje, że firma posiada cały ekosystem dookoła fotowoltaiki. Chodzi między innymi o magazyny energii, ładowarki do samochodów elektrycznych czy na przykład pompy ciepła. – Chcemy poprzez nasze rozwiązania zaspokoić wszystkie potrzeby energetyczne firmy w danym momencie – mówi. O jakich oszczędnościach mowa? Kruszewski Pinto wskazuje na przedział od 30 do nawet 40 proc.
Jeżeli chodzi o przygotowanie dedykowanej oferty, to jak wyjaśnia, najpierw badane są lokalne uwarunkowania takie jak obowiązujące prawo, możliwości, oczekiwania. – Z drugiej strony sprawdzamy nasze rozwiązania z dwunastu krajów, w których działamy i tutaj widzimy mocny trend związany z PPA on-site, który polega na tym, że nasz klient nie inwestuje, tylko płaci za wyprodukowaną energię – mówi i dodaje, że w związku z tym dana kwota nie jest stała i bezpośrednio uzależniona jest od tego, ile zostało wyprodukowane.
Niezależność i bezpieczeństwo energetyczne priorytetem dla coraz większej liczby przedsiębiorstw, także w Polsce
– Coraz więcej mówimy o niezależności energetycznej, dlatego coraz więcej firm poszukuje trwałych źródeł energii, a jednocześnie mają kontrolę nad ceną i kosztami, co oferuje rozwiązanie związane z rozproszoną energią – dodaje.
– Musimy edukować i tłumaczyć, jakie są korzyści i dlaczego warto zdecydować się na rozwiązania związane z energetyką rozproszoną, co oznacza, że mamy dużo pracy, ale z drugiej strony oznacza to, że w Polsce w związku z tym jest bardzo duży potencjał – podkreśla. Jednocześnie zwraca uwagę, że dla części przedsiębiorców temat ten w dalszym ciągu traktowany jest jako „bardzo odległy”. – To nie jest prawdą – wskazuje.
Grupa Greenvolt działa w Polsce od niemal 18 lat w sektorze przemysłowych instalacji wiatrowych, słonecznych i magazynowania energii poprzez Greenvolt Power. Z łącznym portfelem projektów o mocy 9,3 GW, Greenvolt Power należy do czołowych graczy na europejskim rynku. Firma ostatnio zabezpieczyła 1,2 GW w polskiej aukcji mocy dla sześciu projektów systemów magazynowania energii (BESS).