Musimy przyspieszyć transformację energetyczną w Polsce. "Inwestycje w OZE będą oznaczać poprawę poziomu bezpieczeństwa energetycznego"

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Udostępnij:
W dyskusji publicznej mocno wybrzmiewa stanowisko, że szybkie, dobrze zarządzane przejście na odnawialne źródła energii to jedyna droga do bezpieczeństwa energetycznego i nowych miejsc pracy. – Patrząc na otoczenie geopolityczne rozwój Odnawialnych Źródeł Energii oznacza bezpieczeństwo energetyczne – tłumaczy w rozmowie ze Strefą biznesu ekspert i dodaje, że polska musi przyspieszyć tę transformację.

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej wskazuje, że nasza zależność od importu jest wysoka – z zagranicy sprowadzamy połowę wszystkich zużywanych surowców energetycznych. Jak podano, obecnie importujemy około 80 proc. zużywanego gazu, prawie 100 proc. ropy, a nawet około 20 proc. zużywanego w Polsce węgla. W imporcie węgla do Polski dominującym dostawcą jest Rosja, której udział w 2020 roku wyniósł 75 proc.

– Wywołana przez nią wojna jeszcze dobitniej pokazuje, że najważniejszym sposobem na zapewnienie niezależności energetycznej będą inwestycje w OZE – podkreślono.

Jak Polska może zadbać o bezpieczeństwo energetyczne?

– Patrząc na otoczenie geopolityczne, rozwój Odnawialnych Źródeł Energii oznacza bezpieczeństwo energetyczne – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Piotr Czopek, Dyrektor ds. Regulacji, Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej. – Musimy przyspieszyć transformację energetyczną w Polsce oraz zwiększyć inwestycje w odnawialne Źródła Energii – dodaje.

Jako rozwiązanie wskazuje tutaj na lądową energetykę wiatrową, ponieważ, jak wyjaśnia, są to źródła, które "nie wymagają importu paliw i ich spalania". – Są uzależnione tylko i wyłącznie od warunków pogodowych na które geopolityka nie ma żadnego wpływu – podkreśla.

– Rozwój OZE oznacza poprawę bezpieczeństwa energetycznego, na czym nam dzisiaj powinno szczególnie zależeć – mówi. – Inwestycje w OZE będą oznaczać poprawę poziomu bezpieczeństwa energetycznego – wskazuje.

– Dzisiaj cała Europa, cały świat mówi o uniezależnieniu się od zewnętrznych dostaw do Europy ropy i gazu, w związku z powyższym, te inwestycje o których powiedziałem będą temu służyć, a także będą sprzyjać rozwojowi polskiej gospodarki, ponieważ będą napędzały rozwój polskich przedsiębiorstw – podsumowuje ekspert.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

miejsce #1

Enero

Enero Asiento Jr Czarno Niebieski

1 637,00 zł1 059,99 zł-35%
miejsce #2

Joyor

Joyor Y6-S Czarny Z Siedzeniem

3 700,00 zł3 320,00 zł-10%
miejsce #3

Xiaomi

Xiaomi Mijia Electric Scooter Essential Lite

1 599,00 zł1 449,00 zł-9%
miejsce #4

Motus

Motus Pro 11

15 999,00 zł14 999,00 zł-6%
Materiały promocyjne partnera
Więcej informacji na stronie głównej Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie