Gotówki w bankomatach nie zabraknie? "Mogą pojawić się przejściowe kłopoty". Co z pieniędzmi w oddziałach banków?

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
od 16 lat
– Pieniądze w bankach były, są i będą bezpieczne – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Przemysław Barbrich, Związek Banków Polskich.

Pieniądze w bankach i bankomatach są bezpieczne

– Pieniądze w bankach były, są i będą bezpieczne – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Przemysław Barbrich, Związek Banków Polskich. – Bankowcy cały czas monitorują sytuację, zarówno od strony cyberbezpieczeństwa, jak i zaopatrzenia bankomatów w gotówkę – dodaje.

Jednocześnie zaznacza, że mogą się pojawiać "przejściowe, techniczne kłopoty" w związku z napełnianiem bankomatów, jednocześnie zapewnia, że Narodowy Bank Polski poinformował, że "gotówki w Polsce jest pod dostatkiem i nie powinno być problemów z jej wypłatami".

– Jeśli nawet zdarzają się sytuacje, że w jakimś oddziale lub bankomacie chwilowo brakuje gotówki, to chcę zapewnić, że ona w przeciągu paru godzin na pewno do takiego bankomatu czy oddziału dotrze –dodaje.

"Nie ma żadnego zagrożenia od strony cyberbezpieczńęstwa"

– Jeśli chodzi o cyberbepzieczeństwo, to nieustannie, bez względu na to, czy mamy konflikt na Ukrainie, czy dochodzi do agresywnych działań hakerów rosyjskich, system bankowy jest monitorowany i jest bezpieczny – zapewnia Barbrich. – Proszę zachowywać się spokojnie. Nie ma żadnego zagrożenia od strony cyberbezpieczestwa, jeśli chodzi o polski sektor bankowy

Na koniec podkreśla, aby osoby, które mogą korzystać z obrotu bezgotówkowego, niech z niego korzystają. Natomiast jeśli potrzebujemy wypłacić gotówkę, to pieniądze zarówno w bankomatach, jak i oddziałach banków, po prostu są- podsumowuje ekspert.

Kolejki przy bankomatach

W weekend, w wielu miastach przed bankami i bankomatami obserwowane są niemałe kolejki. Duże zainteresowanie wypłatami gotówki wynika z obaw przed możliwym ograniczeniem wypłat.

– Obserwujemy zwiększone zainteresowanie wypłatami gotówki zarówno w oddziałach, jak i w bankomatach. PKO Bank Polski jest dobrze przygotowany na tę sytuację, podobna miała już miejsce na początku 2020 r. tuż po wybuchu pandemii COVID-19 – czytamy w oświadczeniu Banku PKO BP.

Jak podkreślono, bank dysponuje odpowiednimi zasobami gotówki i w większości oddziałów oraz bankomatów jest ona dostępna na bieżąco.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu