Spis treści
Wzrost liczby ofert pracy
W lutym 2025 roku na 50 największych portalach rekrutacyjnych w Polsce opublikowano 255,654 tys. nowych ogłoszeń o pracę. Jest to wzrost o 9 proc. w porównaniu do lutego poprzedniego roku, co wskazuje na rosnący popyt na pracowników.
Jednakże, w porównaniu do stycznia 2025 roku, liczba ofert spadła o 7 proc. Mimo tego, jak zauważono w raporcie, "dynamika roczna nieco obniżyła się względem zanotowanej w styczniu bieżącego roku (wtedy wynosiła 12 proc.), to aktualny wynik nadal jest jednym z najwyższych ostatnich dwóch lat."
Średnia krocząca dynamika roczna z trzech miesięcy wzrosła natomiast do poziomu 11 proc., co sugeruje, że rynek pracy w Polsce ma tendencję wzrostową.
Optymistyczne perspektywy dla rynku pracy
Lutowe dane przynoszą pozytywne wiadomości dla rynku pracy, pomimo pewnego wyhamowania trendu pod koniec 2024 roku. Jak podkreślono w raporcie, "wydaje się, że kolejny miesiąc z dodatnią dynamiką roczną zamyka rozdział ujemnych dynamik na rynku pracy i otwiera nowy, rosnącego popytu na pracownika."
Wysoki przyrost ofert pracy, szczególnie w zawodach związanych z pracą fizyczną, jest dobrym wskaźnikiem dla całej gospodarki. Pracownicy fizyczni odnotowali aż 11 proc. wzrost liczby ofert.
– Końcówka 2024 roku przyniosła pewne wyhamowanie trendu na rynku rekrutacyjnym. Ofert nadal przybywało, ale tempo poprawy spowolniło. (...) lutowe dane przynoszą sporą dozę optymizmu. Dynamika roczna ponownie była bardzo wysoka, sięgnęła 9 proc. Szczególnie cieszy fakt, że wysoki, jedenastoprocentowy przyrost, widoczny jest w zawodach związanych z pracą fizyczną, która jest zdecydowanie najliczniejszą badaną przez nas grupą i zwykle najlepiej oddaje bieżącą koniunkturę w całej gospodarce (...) – czytamy w raporcie.
Zmiany w poszczególnych branżach
Analiza danych z lutego 2025 roku pokazuje, że największy wzrost liczby ofert pracy w ujęciu rocznym zanotowano wśród zawodów medycznych, gdzie liczba ofert wzrosła o 23 proc. w porównaniu do lutego 2024 roku. Z kolei spadek popytu na pracowników zanotowano w branżach takich jak HR (-5 proc. rdr), prawnej (-3 proc. rdr) oraz IT i finansowej (-2 proc. rdr).
Źródło: PAP
