Spis treści
Średnie oprocentowanie lokat ciągle spada
Inflacja w styczniu 2024 roku wyniosła 3,9 proc., co oznacza, że po raz pierwszy od wielu miesięcy nasze oszczędności na lokatach wypracowały faktyczny zysk. Prognozy wskazują, że inflacja w marcu br. może spaść nawet do 2,5 proc., a jej relatywnie niski poziom utrzyma się do połowy 2024 roku. W tym czasie warto szukać najlepszych lokat bankowych i zarabiać, ale czy jest to realne? Lokaty na poziomie 4 proc. to obecnie zbyt mało, żeby wygrywać w walce z inflacją. Szukamy zatem lokat na minimum 5 proc.
Średnie oprocentowanie lokat w lutym 2024 roku wyniosło 5,34 proc., co według danych HREIT oznacza kolejny z rzędu ich spadek o 0,12 proc. w porównaniu ze styczniem br. Tak naprawdę oprocentowanie lokat spada już od ponad roku, bo pierwsze tego typu dane pamiętamy jeszcze z grudnia 2022 roku.
Gdzie najlepsze lokaty bankowe w marcu 2024?
Obecnie problemem bywa nie samo oprocentowanie lokat, ale ilość warunków, jakie należy spełnić, aby móc skorzystać z ich atrakcyjności. Zacznijmy jednak od oprocentowania. Według danych HREIT 1 marca najwyższe oprocentowanie lokat proponują 3 banki:
- Nest Bank: 7,1 proc. w skali roku przez 6 miesięcy (Lokata Witaj)
- Nest Bank: 7,1 proc. w skali roku przez 90 dni (Nest Konto Oszczędnościowe)
- VeloBank: 7 proc. w skali roku przez 2 miesiące (Lokata Mobilna Na Start)
- VeloBank: 7 proc. w skali roku przez 3 miesiące (elastyczne Konto Oszczędnościowe)
- Bank Pekao: 7 proc. w skali roku przez 152 dni (Konto Oszczędnościowe)
Nest Bank wymaga posiadania konta osobistego, aby skorzystać z ponad 7 proc. na lokacie. Konto takie musi notować wpływy, wyznaczone jest minimalne saldo i określona kwota do wydania kartą płatniczą. Podobne wymagania kieruje do swoich klientów Bank Pekao. Z kolei Velo Bank wymaga zgód marketingowych i posiadania aplikacji mobilnej.
Oprocentowanie powyżej lub równe 6 proc. znaleźć można także na lokatach w Banku Millenium, ING Banku Śląskim czy Citi Banku Handlowym.
W których bankach lokaty bez dodatkowych wymogów?
Nadal są jednak banki, które nie oczekują od nas spełnienia całej listy wymagań. Stabilne 5,25 proc. w skali roku przez 3 miesiące oferuje Bank BFF. Lokata na 5,1 proc. na 3 lub 6 miesięcy to także oferta Inbanku. Dodatkowych warunków do otrzymania 5 proc. w skali roku do 17 kwietnia nie prezentuje także Santander Consumer Bank. Tutaj oferta dotyczy środków do 50 tys. zł. Ten sam bank dla nowych środków proponuje także lokatę na 3, 4 lub 6 miesięcy.
Minimalny, ale jednak zysk. Lokaty na 5 procent w polskich bankach
Lokaty na poziomie 5 proc. po odjęciu podatku dadzą zysk o około 1 procent niższy od pierwotnego. Zysk z lokaty będzie zatem minimalnie wyższy od obecnej inflacji, jednak dzięki takiej lokacie pieniądze przynajmniej nie stracą.
Lokatę na 5 proc. oferuje obecnie:
- BNP Paribas
- Bank Millenium
- Alior Bank
- Santander Bank Polska
- BOŚ
Wszystkie wymienione w zestawieniu banki są bezpieczne i podlegają gwarancjom Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.
