Oprocentowanie 2-letnich papierów skarbowych wynosi 2,00 proc. w skali roku. Pozostałe obligacje w pierwszym okresie odsetkowym oprocentowane są odpowiednio: 2,20 proc. dla 3-latek, 2,40 proc. dla 4-latek, 2,70 proc. dla 10-latek oraz 2,80 proc. i 3,20 proc. dla, odpowiednio, 6- i 12-letnich obligacji rodzinnych, co oznacza wzrost o 0,1 pkt procentowego dla obligacji 3- i 4- letnich oraz 0,2 pkt procentowego dla obligacji 10-letnich i rodzinnych.
Dla papierów 3-letnich oprocentowanie wyliczane jest raz na 6 miesięcy w oparciu o wartość sześciomiesięcznej stopy procentowej, po której banki pożyczają sobie pieniądze. W przypadku obligacji 4-letnich, oprocentowanie ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz marży – utrzymanej na poziomie 1,25 proc. Ten sam mechanizm, co dla 4-letnich, obowiązuje w przypadku obligacji 10-letnich. Dla papierów skarbowych o najdłuższym horyzoncie czasowym wyższa jest jednak wysokość marży, która wynosi 1,50 proc.
Czytaj także:
https://strefabiznesu.pl/promocje-i-okazje-zakupowe-podnosza-wartosc-prezentow-swiatecznych/ar/c3-11498053
- Postanowiliśmy podnieść oprocentowanie obligacji oszczędnościowych oferowanych w grudniu. Chcemy, aby nabywcy indywidualni nadal mogli kupować obligacje na preferencyjnych warunkach. Odnotowane na rynku hurtowym wzrosty rentowności obligacji średnio i długoterminowych znalazły więc odzwierciedlenie w oprocentowaniu grudniowej oferty obligacji oszczędnościowych. Wyższy kupon w pierwszym okresie odsetkowym o 0,1-0,2 punktu procentowego w przypadku 3-, 4- i 10-letnich obligacji oraz obligacji rodzinnych pozwoli uzyskać wyższy zysk już na początku oszczędzania – powiedział Piotr Nowak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.