NBP opublikował najnowszy raport o inflacji. Sięgniemy głębiej do kieszeni

Maciej Badowski
Opracowanie:
Według centralnej ścieżki marcowej projekcji inflacja w 2025 r. wyniesie 4,9 proc. – podał NBP w opublikowanym w piątek Raporcie o inflacji.
Według centralnej ścieżki marcowej projekcji inflacja w 2025 r. wyniesie 4,9 proc. – podał NBP w opublikowanym w piątek Raporcie o inflacji. Adam Jankowski
Narodowy Bank Polski (NBP) opublikował najnowszy Raport o inflacji, który zawiera prognozy dotyczące inflacji i wzrostu PKB na najbliższe lata. Zgodnie z centralną ścieżką projekcji, inflacja w 2025 roku wyniesie 4,9 proc., a wzrost PKB osiągnie 3,7 proc. Raport dostarcza szczegółowych informacji na temat przewidywanych zmian gospodarczych i ich wpływu na polską gospodarkę.

Inflacja. Prognozy na 2025 rok

Według raportu NBP, inflacja CPI w 2025 roku osiągnie swoje najwyższe wartości w pierwszej połowie roku, z poziomem 5,4 proc. w pierwszym kwartale i 5,2 proc. w drugim kwartale. Następnie oczekuje się jej spadku w trzecim kwartale.

NBP przewiduje, że dynamika cen konsumenta pod koniec 2025 roku ponownie wzrośnie i utrzyma się na podwyższonym poziomie do drugiego kwartału 2026 roku. Dopiero w trzecim kwartale 2026 roku inflacja powróci do przedziału odchyleń od celu inflacyjnego NBP, który wynosi 2,5 proc. +/- 1 punkt procentowy, i pozostanie w nim do końca horyzontu projekcji.

– Inflacja CPI po osiągnieciu swojego najwyższego poziomu w I połowie 2025 r. (5,4 proc. w I kw. i 5,2 proc. w II kw.) obniży się w III kw. Jednak zgodnie z założeniami bieżącej projekcji dynamika cen konsumenta pod koniec br. ponownie wzrośnie i utrzyma się na podwyższonym poziomie do II kwartału 2026 r. Do przedziału odchyleń od celu inflacyjnego NBP (2,5 proc. +/- 1 pkt proc.) powróci ona w III kw. 2026 r. i utrzyma się w nim do końca horyzontu projekcji – stwierdzono w publikacji NBP.

Czynniki wpływające na inflację

NBP wskazuje, że w najbliższych kwartałach inflacja bazowa będzie utrzymywać się na podwyższonym poziomie. Na jej spadek wpłynie słabnąca dynamika kosztów pracy, ale jednocześnie wysoka dynamika cen administrowanych, wynikająca z podwyżek usług kanalizacyjnych, wywozu śmieci oraz zaopatrywania w zimną wodę, będzie ograniczać ten spadek.

– Na przestrzeni 2025 r. wyraźny spadek rocznej dynamiki cen będzie dotyczył jedynie żywności. Będzie on w dużym stopniu wynikiem normalizacji warunków podażowych, w tym na rynku owoców i warzyw oraz masła – ocenił NBP.

W latach 2026-2027 dynamika cen konsumenta będzie pozostawać pod wpływem słabnącego tempa wzrostu wynagrodzeń oraz niskiej presji popytowej. Na spadek inflacji wpłynie także ograniczony wzrost cen importu, związany z niską inflacją w otoczeniu polskiej gospodarki oraz spadkiem indeksu cen surowców energetycznych na światowych rynkach.

Wzrost PKB. Prognozy na 2025 rok

Według centralnej ścieżki projekcji, wzrost PKB w 2025 roku wyniesie 3,7 proc. Jest to przyspieszenie w porównaniu do 2024 roku, kiedy to wzrost wyniósł blisko 3 proc.

– Po wzroście krajowego PKB w 2024 r. o blisko 3 proc., w 2025 r. jego dynamika przyspieszy do 3,7 proc., do czego w istotnym stopniu przyczyni się silny wzrost napływu funduszy unijnych w ramach perspektywy finansowej 2021-2027 oraz Krajowego Planu Odbudowy. W dalszym horyzoncie projekcji pozytywny wpływ tego czynnika wygaśnie, przekładając się na spowolnienie aktywności gospodarczej – oceniono.

NBP przewiduje, że rosnąca realna stopa procentowa będzie ograniczać prognozowaną dynamikę popytu krajowego, co wpłynie na tempo wzrostu spożycia gospodarstw domowych oraz poziom oszczędności.

Inwestycje i eksport

W 2025 roku tempo wzrostu nakładów brutto na środki trwałe ma wyraźnie przyspieszyć, wspierane przez zwiększoną absorpcję funduszy unijnych. W 2026 roku ten czynnik będzie już w mniejszym stopniu podwyższał dynamikę inwestycji, a w 2027 roku, po zakończeniu wydatkowania środków z instrumentu NextGenerationEU, nakłady brutto na środki trwałe obniżą się.

Zakłada się, że po okresie silnego spowolnienia, w 2025 r. tempo wzrostu nakładów brutto na środki trwałe wyraźnie przyspieszy. Popyt inwestycyjny w bieżącym roku będzie wspierany przez zwiększoną absorpcję funduszy unijnych w ramach nowej perspektywy finansowej 2021-2027 oraz Krajowego Planu Odbudowy. W 2026 r. czynnik ten będzie już w mniejszym stopniu podwyższał dynamikę inwestycji, a w 2027 r., w ślad za zakończeniem wydatkowania środków pochodzących z instrumentu NextGenerationEU nakłady brutto na środki trwałe obniżą się – stwierdzono w publikacji NBP.

Wkład eksportu netto do dynamiki PKB w 2025 roku będzie ujemny, co wynika z przyspieszenia wzrostu importu w ślad za ożywieniem krajowej koniunktury. W latach 2026-2027 dynamika popytu krajowego obniży się, a wkład eksportu netto do wzrostu PKB wzrośnie.

Bezrobocie i perspektywy na przyszłość

NBP oczekuje, że w 2025 roku, wraz z przyspieszeniem dynamiki krajowego PKB, stopa bezrobocia obniży się. Jednak w latach 2026-2027 stopa bezrobocia ponownie wzrośnie w reakcji na wyhamowanie tempa wzrostu gospodarczego.

Według marcowej projekcji, wzrost PKB w 2026 roku wyniesie 2,9 proc., a w 2027 roku 2,3 proc. Inflacja w 2026 roku ma wynieść 3,4 proc., a w 2027 roku 2,5 proc. Te prognozy wskazują na stopniowe wyhamowanie tempa wzrostu gospodarczego oraz stabilizację inflacji w kolejnych latach.

źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu