Nieujawnione źródła przychodu. Można odzyskać majątek skonfiskowany przez urząd skarbowy

Niepowtarzalna szansa jest związana z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego dotyczącym podatku od nieujawnionych źródeł przychodu.
Niepowtarzalna szansa jest związana z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego dotyczącym podatku od nieujawnionych źródeł przychodu. SXC
Został na to jednak tylko miesiąc.

Dotyczy lat 1998-2006. Niepowtarzalna szansa jest związana z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego dotyczącym podatku od nieujawnionych źródeł przychodu.

Ktoś np. zapłacił 90 tys.  zł podatku w związku z zakupem mieszkania wartego 120 tys. zł, ponieważ nie miał  już dowodów na pochodzenie tych pieniędzy.  Przegrał postępowanie w sprawie podatku od dochodu z nieujawnionych źródeł przed sądem administracyjnym. Jeśli tak, to może skutecznie wznowić postępowanie i odzyskać utracony majątek.

Szansę taką stwarza przełomowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 18 lipca 2013 r., sygn. akt SK 18/09.

 

Wyrok dotyczy wielu zagadnień związanych z podatkiem od nieujawnionych źródeł przychodu i ma fundamentalne znaczenie dla toczących się i przyszłych postępowań w tej sprawie.

Pozwala jednak również na odzyskanie podatku w sytuacji, gdy decyzje urzędu skarbowego w tej sprawie już zapadły i drakoński 75 proc. podatek został już zapłacony.

 

Jest jednak na to tylko miesiąc czasu od opublikowania wyroku w Dzienniku Ustaw. Wyrok na razie jeszcze nie znalazł się tam, ale nastąpi to prawdopodobnie w ciągu kilku najbliższych dni. Trzeba więc zmieścić się w tym terminie.

Żeby skorzystać z dobrodziejstw wyroku TK wystarczy złożyć żądanie wznowienia postępowania do organu, który wydał decyzję ostateczną w ostatniej instancji. Najczęściej będzie to dyrektor Izby Skarbowej.

Podstawę wznowienia postępowania stanowi art. 240 § 1 pkt 8 Ordynacji podatkowej, zaś wniosek o wznowienie postępowania powinien zawierać m.in.: żądanie wznowienia postępowania oraz żądanie uchylenia decyzji ostatecznej i decyzji poprzedzających.

 

Co ważne, wznowieniu postępowania w tej sprawie nie towarzyszy stres związany z postępowaniem dowodowym, przesłuchaniami świadków czy żądaniem oświadczeń majątkowych. Sprawa jest na pozór prosta. Oczywiście, jak zawsze w podobnych sytuacjach, warto poprosić o pomoc fachowca, by nie popełnić błędów we wniosku. 

Źródło: Jerzy Andrzej Tomczak, doradca podatkowy, JAT Serwis doradztwa podatkowego on-line

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kalinka
Rozumiem, że majątek został skonfiskowany w związku z tym, że ktoś złożył donos do urzędu skarbowego? Dobrze rozumiem?
L
Lawa
Nie tylko donosy. Jak kupujesz mieszkanie to notariusz wysyła akt notarialny do Urzędu Skarbowego. Czyli mieszkania i donosy.
p
podatniczka
Witam ,ja dziś 04.09.2013 złożyłam wniosek o wznowienie postępowania ,Pani w urzędzie była zaskoczona i zdziwiona , no cóż muszą teraz oni odnależćw nowej sytuacji ;)
U
Urzędnik skarbowy
Czekamy na uzasadnienie wyroku TK, choć na rozpatrzenie wniosku o wznowienie mamy miesiąc (sam fakt wznowienia a nie rozstrzygnięcia). Codziennie wpływają wnioski - jest ich multum :-) Nic dziwnego, zakasujemy rękawy :-) pozdr.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu