Spis treści
Zmiany w przepisach a koszty ogrzewania
Nowe regulacje wprowadzone przez rząd mają bezpośredni wpływ na obniżenie kosztów ogrzewania domów wyposażonych w pompy ciepła. Polska Organizacja Rozwoju Pomp Ciepła (PORT PC) podkreśla, że dzięki przedłużeniu zamrażania cen energii elektrycznej i jednoczesnemu zniesieniu limitów zużycia, cała energia zużywana przez pompy ciepła będzie teraz naliczana według niższej ceny.
Do tej pory, ograniczona pula tańszej energii nie była wystarczająca, by pokryć potrzeby domów wyposażonych w pompy ciepła, co skutkowało wyższymi kosztami ich eksploatacji. Nowe przepisy mają na celu zmniejszenie tych kosztów, niezależnie od wyboru taryfy dystrybucyjnej.
Korzyści dla użytkowników pompy ciepła
Zmiany te przynoszą znaczące korzyści dla użytkowników pompy ciepła. Już od początku 2024 roku, osoby korzystające z taryfy strefowej G12w mogą zauważyć obniżkę kosztów energii elektrycznej o około 10 procent. PORT PC przewiduje również, że do końca 2024 roku, najniższe rachunki za ogrzewanie domu będą mieli właściciele gruntowych pomp ciepła z instalacjami ogrzewania podłogowego.
- Różnice w kosztach ogrzewania domu pompą ciepła i gazowym kotłem kondensacyjnym sięgają teraz, po zmianie cen energii elektrycznej i gazu ziemnego, od 30 do nawet ponad 50 proc. w przypadku ogrzewania podłogowego, które jest już standardem w nowych domach jednorodzinnych. Na zmianie cen wyraźnie skorzystały pompy ciepła – ocenia prezes PORT PC Paweł Lachman.
Ważność termomodernizacji
Paweł Lachman zwraca uwagę na istotę termomodernizacji przy wymianie źródła ciepła. Wiele budynków w Polsce nie spełnia obecnych standardów energetycznych, co może prowadzić do wysokich kosztów ogrzewania.
„Dlatego ważne jest, aby wraz z wymianą źródła ciepła dobrze rozważyć wykonanie ich optymalnej termomodernizacji. Takiej, która zmniejszy straty ciepła i ochroni właścicieli budynków przed wysokimi kosztami ogrzewania” - zaznaczył prezes PORT PC.
Warto zatem rozważyć nie tylko wymianę źródła ciepła na bardziej ekonomiczną i ekologiczną pompę ciepła, ale również inwestycję w termomodernizację budynku. Takie działania mogą znacząco obniżyć rachunki za ogrzewanie i przyczynić się do ochrony środowiska.
Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła „PORT PC” od lat promuje korzyści płynące z zastosowania technologii pomp ciepła i jest częścią europejskiej społeczności promującej te rozwiązania. Zmiany w przepisach i rosnąca świadomość ekologiczna społeczeństwa sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na ekologiczne i ekonomiczne ogrzewanie swoich domów.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
Źródło:
