Przed nami ponowy boom na pompy ciepła? „Mamy nadzieję na wzrost sprzedaży". Jednocześnie przedstawiciele branży oczekują zmian w liście ZUM

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Mamy nadzieję na wzrost sprzedaży dzięki programowi „Czyste Powietrze” i dotacjom, które będą otrzymywali konsumenci – mówi nam Wojciech Konecki, Prezes APPLiA Związek Producentów AGD. Jednocześnie zwraca uwagę na problem związany z listą Zielonych Urządzeń i Materiałów (ZUM). – Wcześniej nie mieliśmy żadnych wymogów, a w tej chwili mamy takie wymogi, które chcą wręcz wyciąć markowych producentów – uzupełnia Paweł Lachman, Prezes Zarządu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła.

Spis treści

Rynek pomp ciepła w Polsce. Zamieszanie z listą ZUM

Rynek pomp ciepła w Polsce przeszedł trudny okres w tamtym roku. Głównym powodem były wysokie ceny energii elektrycznej oraz problemy z jakością, które było spowodowane zbyt wysokim dofinansowaniem, bez dobrej kontroli – mówi Strefie Biznesu Paweł Lachman, Prezes Zarządu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła.

Mamy nadzieję na wzrost sprzedaży dzięki programowi „Czyste Powietrze” i dotacjom, które będą otrzymywali konsumenci – prognozują.
Eksperci są zgodni co do przyszłości rynku pomp ciepła w Polsce. Ich zdaniem wkrótce może wrócić boom na te urządzenia. – Mamy nadzieję na wzrost sprzedaży dzięki programowi „Czyste Powietrze” – prognozują. 123RF/ welcomia

W podobnym tonie wypowiada się Wojciech Konecki, Prezes APPLiA Związek Producentów AGD, wiceprezes KIG, który przyznaje, że branża pomp ciepła mierzy się z różnymi trendami. – Po okresie absolutnego boomu na te urządzenia w 2022 roku przyszedł gorszy rok – mówi nam Konecki. – Mamy nadzieję na wzrost sprzedaży dzięki programowi „Czyste Powietrze” i dotacjom, które będą otrzymywali konsumenci – dodaje.

Czym spowodowany był spadek? Zdaniem Koneckiego, rynek w 2022 roku z jednej strony nasycił się, a z drugiej strony wyczerpała się pewna pula finansowania. Do tego ekspert wskazuje na pojawiające się negatywne opinie związane ze wzrostem kosztów energii, czy użytkowania pomp ciepła. – Często wynikało to także z produktów niższej jakości, które były oferowane konsumentom – mówi. – Chcemy podkreślić, że cena, jakość i finansowanie mogą być korzystne zarówno dla nich, jak i dla całego rynku – dodaje.

Co jest głównym, decydującym czynnikiem przy wyborze danej pompy ciepła? Konecki nie ukrywa, że cena w dalszym ciągu jest jednym z najważniejszych czynników. Jednak coraz więcej osób zwraca uwagę na ogólne koszty użytkowania. – Do tego dochodzi jakość i stopień finansowania przez program „Czyste Powietrze” – tłumaczy.

Jednocześnie zaznacza, że finansowanie zależy od kilku czynników, takich jak chociażby umieszczenie produktu na liście Zielonych Urządzeń i Materiałów (ZUM). – Żeby znaleźć się na liście ZUM, dane produkty muszą spełniać odpowiednie warunki, muszą być zgodne z normami technicznymi. I tu pojawia się pewien problem. Ponieważ, jak tłumaczy, nie wszystkie urządzenia, spełniające kryteria europejskich certyfikatów znalazły się na wspomnianej liście. – Nie chcemy, żeby administracyjne podejście i arbitralna decyzja wpływały na kondycję rynku – mówi.

Lachman natomiast podkreśla, że gdyby w Polsce od 8 lat były stosowane przepisy europejskie dotyczące etykietowania ekoprojektu i przeprowadzał wyrywkowe kontrole, to na rynku nie byłoby problemów. – Konieczna jest wyrywkowa kontrola urządzeń z rynku w akredytowanych laboratoriach – podkreśla i również zwraca uwagę na pewne zastrzeżenia dotyczące listy ZUM.

Wcześniej nie mieliśmy żadnych wymogów, a w tej chwili mamy takie wymogi, które chcą wręcz wyciąć markowych producentów, którzy tworzyli rynek przez wiele lat. Chcemy, żeby rządzący dobrze przeanalizowali kwestie europejskich znaków jakości, które są standardem w pompach ciepła – podkreśla Lachman.

Co dalej z rynkiem pomp ciepła w Polsce?

Lachman podkreśla, że zmieniają się zasady, jeśli chodzi o listę ZUM w „Czystym Powietrzu”. – Jeżeli chodzi o wybór urządzeń, znaczącą rolę odegrają kwestie kontroli rynku, co jest istotną sprawą zarówno dla Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska – podkreśla.

Prezes Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła zwraca także uwagę na ceny energii elektrycznej. – Wbrew zapowiedziom, ceny energii elektrycznej z dystrybucją spadną o około 10 proc. Od 1 lipca we wszystkich taryfach dla osób korzystających z pomp ciepła – mówi i dodaje, że z drugiej strony ceny gazu poszybują w górę o około 15 proc. – To z kolei przełoży się na opłacalność posiadania pompy ciepła – prognozuje.

W podobnym tonie wypowiada się Konecki, który jest „absolutnie przekonany”, ze sprzedaż pomp ciepła wzrośnie. Po pierwsze wskazuje na dodatkowe finansowanie, po drugie prognozuje, że rynek „sam się oczyści” i będzie promował najlepsze produkty, co jak podkreśla, długoterminowo będzie skutkowało skupianiem się na wyrobach najbardziej efektywnych energetycznie.

– Warto, aby polski rząd przyjrzał się standardom europejskim, na których opierają się wszystkie firmy, w tym najwięksi inwestorzy – mówi Lachman.

Jego zdaniem pojawiła się szansa, że w perspektywie kilku najbliższych lat będzie mogło być w Polsce produkowanych 1- 1,5 miliona pomp ciepła oraz „najważniejsze komponenty”. Lachman przyznaje, że w Polsce działa kilka fabryk pomp ciepła. – Chodzi nam nie tylko o dużych producentów, ale także tych średnich i małych. – Żeby w Polsce produkowane urządzenia były tanie, muszą być produkowane w tej samej skali co lodówki, czy pralki – podkreśla. – Pełnoskalowa produkcja urządzeń wysokiej jakości, przy dużej corocznej kontroli – dodaje.

– Jeżeli chcemy obniżyć koszty urządzeń nawet kilkukrotnie w perspektywie 10 – 15 lat, to musi ti być produkcja wielkoskalowa – podsumowuje.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu