Nowe święto państwowe obchodzone 20 czerwca. Czy to oznacza, że pracownicy i uczniowie mogą liczyć na dodatkowy dzień wolny?

Justyna Madan
Justyna Madan
20 czerwca będziemy obchodzić nowe święto państwowe, czy będzie ono dniem wolnym od pracy i szkoły?
20 czerwca będziemy obchodzić nowe święto państwowe, czy będzie ono dniem wolnym od pracy i szkoły? Marzena Bugala-Astaszow Polska Press
Nowe święto państwowe, a konkretnie Narodowy Dzień Powstań Śląskich będziemy obchodzić 20 czerwca. We wtorek, 7 czerwca prezydent Andrzej Duda uroczyście podpisze ustawę w tej sprawie. Jak podkreślił Paweł Szrot, szef Gabinetu Prezydenta RP „ta zgłoszona przez prezydenta inicjatywa została przyjęta w parlamencie w dużym narodowym konsensusie”. Czy nowe święto oznacza dodatkowy dzień wolny od pracy i szkoły? Sprawdzamy.

– Pan Prezydent pojedzie we wtorek na Śląsk. Poświęci tę wizytę pamięci o powstaniach śląskich. Chodzi przede wszystkim o podpisanie ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich – przekazał szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot.

Ustawa o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich to inicjatywa prezydencka. 12 maja ustawę przyjął Sejm, a 18 maja za ustanowieniem Narodowego Dnia Powstań Śląskich opowiedział się Senat.

Czy nowe święto oznacza dodatkowy dzień wolny?

Wszystko wskazuje na to, że ani pracownicy ani uczniowie nie mogą liczyć na dodatkowy dzień wolny od pracy i szkoły. Podobnie jak w przypadku innego święta ustanowionego przez prezydenta w ostatnim czasie - Narodowego Dnia Zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego, które obchodzimy 27 grudnia – nie będzie to wolny dzień.

Narodowy Dzień Powstań Śląskich to nowe święto państwowe

Narodowy Dzień Powstań Śląskich to święto państwowe, które ma upamiętniać trzy zrywy z lat 1919–1921 i czcić ich bohaterskich uczestników, którzy „wywalczyli przyłączenie części Górnego Śląska do odrodzonej Rzeczypospolitej”.

– Cieszę się, że Śląsk i Ślązacy będą mieli upamiętnione te wydarzenia. To także hołd dla tych, którzy w powstaniach walczyli za Polskę – powiedział prezydent.

Powstania Śląskie to trzy konflikty na Górnym Śląsku pomiędzy ludnością polską i niemiecką w latach 1919-1921.

  • I powstanie wybuchło w sierpniu 1919 r. i zostało stłumione przez Niemców.
  • II powstanie, w sierpniu 1920 r., osiągnęło swoje cele – rozwiązano niemiecką policję, udało się uzyskać zapewnienie o ukaraniu przywódców antypolskich ekscesów.
  • III Powstanie Śląskie, trwające od maja do lipca 1921 r., było odpowiedzią na niekorzystne dla Polski propozycje podziału Górnego Śląska.

Na czele zrywu, w którym wzięło udział ok. 60 tys. Polaków, stanął Wojciech Korfanty. Powstańcy zdołali opanować prawie cały obszar, na którym głosy oddano za Polską. W wyniku tego zrywu Rada Ambasadorów zdecydowała o korzystniejszym dla Polski podziale Śląska.

– To był bardzo ważny moment w historii Rzeczypospolitej. Ten historyczny dzień 20 czerwca 1922 r., kiedy wojska polskie wreszcie wkroczyły na Górny Śląsk po to, by dzięki wielkiemu czynowi zbrojnemu trzech powstań śląskich, Polska mogła objąć tę ziemię w posiadanie – powiedział Andrzej Duda podczas spotkania z przedstawicielami instytucji i podmiotów wnioskujących o ustanowienie święta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu