Nowe urlopy dla rodziców w Kodeksie pracy. Kiedy i kto będzie mógł skorzystać z dodatkowych dni wolnych?

Barbara Wesoła
Wymiar urlopu ojcowskiego zamiast 24 miesięcy, będzie wynosił 12 miesięcy od dnia urodzenia dziecka lub od dnia jego przysposobienia.
Wymiar urlopu ojcowskiego zamiast 24 miesięcy, będzie wynosił 12 miesięcy od dnia urodzenia dziecka lub od dnia jego przysposobienia. GettyImages.com
Dodatkowe 5 dni urlopu opiekuńczego i dwa dni zwolnienia z powodu siły wyższej? To łącznie możliwość wzięcia dodatkowych 7 dni wolnego w ciągu roku. Proponowane przez rząd zmiany mają wkrótce wejść w życie. Zmiana Kodeksu pracy jest już planowana od miesięcy, a częściowo wynika z unijnych przepisów. Kto i kiedy będzie mógł skorzystać z dodatkowych dni wolnych?

Spis treści

Dodatkowy urlop w Kodeksie pracy już wkrótce. Kiedy zmiany wejdą w życie?

Nowelizacja Kodeksu pracy pod kątem urlopów nie jest zaskoczeniem, a prace nad zmianami dobiegają końca. To dlatego, że wynikają z dyrektywy unijnej, na której wdrożenie Polska dostała czas do 2 sierpnia 2022 roku. UE opracowała dwie dyrektywy, obie wprowadzają zmiany dla pracodawców, ale tez pracowników. Dla rodzin szczególnie ważne są te, których celem jest wspieranie tzw. work-life balance, czyli łatwiejszego godzenia pracy zawodowej z opieką nad dziećmi.

Pięć dni urlopu opiekuńczego – dla kogo i na jakich zasadach?

Nowelizacja Kodeksu pracy zakłada wprowadzenie urlopu opiekuńczego – w wymiarze do 5 dni w roku kalendarzowym – w celu zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia osobie będącej krewnym:

  • synowi,
  • córce,
  • matce,
  • ojcu,
  • małżonkowi/małżonce.

A także osobie pozostającej we wspólnym gospodarstwie domowym, która wymaga znacznej opieki lub znacznego wsparcia z poważnych względów medycznych, bez zachowania prawa do wynagrodzenia za czas tego urlopu – czytamy w projekcie ustawy.

To aż 5 dni w roku w przypadku np. choroby dziecka. Urlop jest jednak bezpłatny.

Pozostałe zmiany w urlopach, które dotyczą rodziców i opiekunów

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1158 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów oraz uchylającej dyrektywę Rady 2010/18/UE (Dz. Urz. UE. L. Nr 188, str. 79) przewiduje indywidualne prawa związane z urlopem ojcowskim, urlopem rodzicielskim i urlopem opiekuńczym, a także elastyczną organizację pracy dla pracowników będących rodzicami oraz opiekunami.

Dwa dni urlopu z powodu siły wyższej – zasady korzystania z dodatkowego wolnego

Ważnym zapisem w ustawie, który dotyczy czasu pracy jest wprowadzenie zapisu o możliwości zwolnienia od pracy, z powodu działania siły wyższej. To znaczy w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli niezbędna jest natychmiastowa obecność pracownika – w wymiarze 2 dni albo 16 godzin w roku kalendarzowym. Pracownik zachowa za czas tego zwolnienia prawo do 50 proc. wynagrodzenia (obliczanego jak wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego).

Od 2 sierpnia wprowadzone zostanie m.in.:

  • skrócenie okresu, w którym będzie możliwe skorzystanie przez pracownika – ojca wychowującego dziecko z urlopu ojcowskiego – z 24 do 12 miesięcy od dnia urodzenia lub przysposobienia dziecka,
  • wprowadzenie indywidualnego prawa do urlopu rodzicielskiego (łączny wymiar 41 tygodni dla jednego dziecka i 43 w przypadku porodu mnogiego),
  • 9 tygodni wyłącznego prawa do urlopu rodzicielskiego dla każdego z rodziców, którego nie można przenieść z matki na ojca i odwrotnie (w ramach łącznego prawa 41/43 tygodni),
  • wspominanie 5 dni urlopu opiekuńczego,
  • dwa dni wolnego z powodu tzw. siły wyższej.

Kiedy rodzic będzie mógł skorzystać z dodatkowego urlopu? Przykładowe sytuacje

  • Choroba bliskiej osoby w rodzinie, w tym potrzeba emocjonalnego i psychicznego wsparcia (z powodu np. załamania nerwowego, depresji, nerwicy)
  • Zamknięcie przedszkola/szkoły spowodowane np. awarią,
  • Choroba męża, żony, dziecka, rodzica,
  • Trudna sytuacja życiowa bliskich (np. żałoba),
  • Wypadek bliskiej osoby w rodzinie
  • Wszelkie sytuacje losowe, w których konieczna jest obecność pracownika.

Oba urlopy (2 dni z powodu siły wyższej i 5 dni bezpłatnego urlopu opiekuńczego) mają pomóc, szczególnie rodzinom, w prowadzeniu zbalansowanego życia osobistego i zawodowego i minimalizować wypalenie zawodowe i inne choroby wynikające ze zwiększonego poziomu stresu, przemęczenia, braku relacji w rodzinie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Te firmy będą zatrudniały w najbliższym czasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu